• yüzlerce, binlerce, milyonlarca olmasından iyidir diyebileceğim durum sanırım. ki aslında günümüzde bir kişinin bile onlarca, hatta yüzlerce tanrısı olduğunu ve bunun kişileri-kitleleri ne hallere düşürdüğünü düşünürsek... mesele bir tanrının olup olmadığını sorgulamakta değil aslında, tek bir tanrıyı reddeder ya da ezbere ona inandığımızı söylerken, kalbimize diktiğimiz yüzlerce puta tapıyor olduğumuzdan haberimiz olmamasında.
  • imkansız olan şey.

pek çok kişinin anlayamadığı şu: dini kötüye kullanan insanlar olabilir. tanrı'ya inanıp kötü işler yapan insanlar da olabilir. tanrı'nın kötülüğe izin verdiğini de söyleyebiliriz. yanlış olan, bu önermelerden "tanrı'nın olmadığı" sonucuna sıçramak olur.

tanrı var mı yok mu sorusunun cevabı için bilime başvurulabilir. ben başvurdum ve gördüm ki modern bilim "tanrı var" diyor:

http://allah.web.tr/…-tanrı-var-dr.-emre-dorman.pdf
  • tanrının kötülüğe ve dahi inançsız olan insanların yaşamasına izin vermesinin nasıl bir mantığı olabileceğini hakkaten merak eden insanların imkan verdiği hatta imkansızlığının imkansız olduğunu düşündüğü durum.
    "allah imtihan ediyor hacı işte sırf sen böyle düşünüp ikileme düş diye yapıyor" diye gelmeyin gözünüzü seveyim.
    edit: onu allah yapmıyor şeytan yapıyor zaten allah'a baş kaldıran da oydu!!! diye geldiler asdfjhgsfdagfjsdagfvasdjvfsadfvgdasf gece yarısı tıksırık tuttu.
  • imkanı olup olmadığı bilinemeyecek şey.

pek çok kişinin anlayamadığı şu: dini kötüye kullanan insanlar olabilir. tanrı'ya inanıp kötü işler yapan insanlar da olabilir. tanrı'nın kötülüğe izin verdiğini de söyleyebiliriz. yanlış olan, bu önermelerden "tanrı'nın olmadığı ya da olduğu" sonucuna sıçramak olur.
  • gayet mantıklı bir çıkarımdır. her şeyi geçtim tanrı varsa bile şımarık bir çocuk gibi davranmakta. bu durumda beni istediği kadar yakmakla tehdit etsin istediği şeyler mantıksız olduğu sürece isteklerini gerçekleştirmeyeceğim. haydi şakirtolar dağılın şimdi, gidin soru falan çalın, insanları taşlayarak öldürün, büyükelçi falan yakın, gölge etmeyin.
  • tüm bilim yasalarının olağan doğrusudur.
  • doğrulanması veya yalanlanması pek mümkün olmayan önerme...

belki de gerçekten vardır...

ya da yoktur...

tanrının varlığına iman, korkularla beslenen bir olgu... ne korkusu demeyin ve şöyle biraz bilinçaltı turları atın... ölüm korkusu örneğin. öldükten sonra hiç yaşanmamış gibi, toprak olup gitmeye mi inanmak istersiniz ya da tekrar dirilip cehennemde yanmaya mı razı olursunuz? eğer intiharın eşiğinde gezen bir ruh hastalığınız yoksa ikinci seçenek daha bir rahatlatıcı gelecektir size...

peki bu tanrının varlığını kesinleştirir mi?

hayır.

sadece inanır ve huzur içersinde uyursunuz.

"ben inanmadan da huzurluyum" derseniz, "ne mutlu sana" demek düşer bize...ya gerçekten aşmışsındır veya emekleme çağındaki bir çocuğun kendini yüksekten bırakma cesaretiyle eşdeğer bir bilgiye, tecrübeye, düşünce tarzına sahipsin...

ben korkularımla başedemeyip, inanmayı seçen sıradan insan oluyorum... ve aslında inandığım şeyin varlığından emin değilim ve olmayacağım da...

beri yandan olmadığını söylecek cesaretim de yok...
  • woody allen'in incilerinden birinin yaklaşık türkçe meali:

"tanrının olmamasını geçtim, o neyse de siz bana haftasonları da çalışan bir musluk tamircisi bulun, ben ona bile razıyım."

.

kaynak
    esas kaynağın linki patlarsa diye birinci yedek kaynak
  • doğrulanması pek mümkün hödö.
  • yüksek ihtimaldir. fakat, tanrı varsa bile bizlerden bir şey isteyip istemediğinden de emin olamayız. bazılarının anlamak istemediği şey de o zaten. "tanrı varsa, din kesin olmalıdır." yaklaşımındalar.
    bir gün, bir şekilde tanrının varlığı ispat edilse bile, sıradaki soru, din gönderip göndermediği olur. tanrı, belki de 2000 yılında yepyeni bir din gönderdi. kaç kişinin haberi var? belki de ilgili peygamber internette yırtınıp duruyor?
hesabın var mı? giriş yap