şükela:  tümü | bugün
  • yabancıların sweet cravings ya da kısaca craving dediği olaydır. tatlı yemek için kıvranmak diyorlar yani.

    çoğu insana yemek yedikten sonra gelir. hormonal bir şey ve eğer alışkanlığınız varsa oldukça güçlüdür. bunu hissedip de tatlıya para vermek istemeyenler*, işte ne bileyim kilo vermek için kalori azaltmak isteyenler falan varsa* bir süredir fit vücudum* üzerinde bazı deneyler yapıyorum ve işe yaradığından emin olduğum bir taktiği sizlerle paylaşacağım. tabi ki hastalığınız varsa vereceğim taktik işe yaramayabilir. o durumda doktora gidiniz. ayrıca taktiğim aşırı şeker tüketimi içerdiğinden baklavayla, kalburabastıyla falan denemeyin ölürsünüz. ayrıca neyle denerseniz deneyin ölürseniz beni ilgilendirmez:

    şimdi tatlı isteğinizde kendinizi o istediğiniz tatlıya boğun. canın gofret mi çekti, seni 2 tanesi mi kesiyor. o zaman arka arkaya 5 tane ye. üçüncüden sonra hani bi iğrenme hissi geliyo ama azalarak da olsa zevk de devam ediyo. bırakma devam et. 4 ve 5'i muhtemelen ilk ısırıktan sonra istemeden yiyeceksin.

    beşinciyi bitirince "ya ben ne yaptım iğrenç lan bu. bu da para kazanmak için satılan uyduruk formüllü bi ürün aslında. mesela bunun üreticisi bunu yemiyodur" havasında bişey hissedeceksin. işte bu hisse iyice aşina ol. bi daha ne zaman canın tatlı isterse dolaptaki çikolatayı bitirsem ne olacak sonu yine aynı yere çıkıyor tatminsizlik diyorsun. ben eskiden her gün mutlaka yerdim. buzdolabı çikolata dolu olmasına rağmen artık midem kalkıyor canım da çekmiyor. arada canım tatlı çekince yemek istemiyorsam bekliyorum. en fazla 5 dakikaya geçer.

    bi de yemekten sonra gelen sigara içme isteği var bunun gibi. o pek haksız da bi istek değil hani ama zararlı diye içmiyoz. sigara hiç bağımlısı olmadım ama bırakmak isteyenlere önerim azaltarak bırakmaları.