• yanlış anlamadıysam 4 tane yorulmak bilmeyen terminatör gerekiyor bunu oynamak için. türk muadilinde de ozan tufanla tolga ciğerci oynayacakmış. (bkz: peki)
  • fm'de deneyip sıçtığım sistem. bunu ve beksiz iki klasik kanat oyunculu sistem ile orta sahayı aşırı kalabalık tutmuştum ama seken topları alamadığımız her top %100 pozisyon olarak dönmüştü. 2 stoper 1 tane ön libero 2 tane box to box ve 2 tane ofansif orta saha 2 tane klasik kanat oyuncusu ve bir forvet ile denemiştim.
    umarım böyle sistemler görürüz. iki takımında deli gibi baskı yaptığı aşırı aşırı tempolu pozisyonlu bir oyun çıkar ortaya.
  • o tek stoper hulk (yeşil dev olan) olmadığı sürece olmayacak sistem
  • fazla fm insanı böyle yapıyor demek ki..

sistemin mantıksızlığı bir yana (kanatsız futbol) mevkilere göre oyuncu tercihleri de muhteşem. mesela willianın bok to box kullanılması gibi. adam kanat forvet/kanat rotasyonunda şu zamanın neredeyse en iyisi iken adamı alıp iç veya boxtoboxa yerleştirmek çok zekice olmasa gerek.

bu taktiğin işlenebilir versiyonu zaten hali hazırda kullanılmakta; 3-4-3

2 stoper + 1 kanat bekli defans 3lüsü
    önlerinde bir kesici/defansif orta saha bir de pas organizatörü bir orta saha
    1i bekten bozma biri de tempolu çizgi oyuncusu iki kanatta
    önde tipik bir santrfor ve sağ ve sol forvet

yani işin özü, 3-3-4 kullanılamaz bir sistemken, 3-4-3 gayet yeterli bir sistemdir.
  • kardeşimin cm 01 02 ile yıllardır harikalar yarattığı sistem. ben klasik 4 lü savunma dizilişi ile oynadığım için onun kadar başarılı olamıyordum.
    bence bu iş tutar. tutmazsa da sağlık olsun.
  • biz ilk okulda 6-0-4 sistemiyle oynardık kızların hepsi kaleye geçerdi biz forvete giderdik.
    bknz: bu çocuklara kızlı erkekli maç yaptırdılar
  • guardiolanın bayernde ve cityde çok kısa olmak üzere denediği sistemdir.bayern stoperlerinin sakatlandığı donem içinde arkada boateng-lahm-alaba üçlüsü,ortada alonso-vidal-thigo-müller dörtlüsü ve önde de robben-ribery-lewa ile oynamış çok da sırıtmamıştı.city de ise geçtiğimiz sezon kolarov-otamendi-stones,fernandinho-silva-ilkay-debruyne,sane-sterling-aguero ile denemişti ancak bu sistemde arkadaki üçlü genelde bek yerine stoper olarak kalıyor ve öndeki üçlünün kenarları 60-70 metrelik alanı kullanmak zorunda kalıyorlar.bu yüzden şu dönemde pek kullanılmasa da ileride baya adını duyacağımız bir sistemdir.
  • bu 3-4-3'ün değil, 4-2-1-3'ün bir versiyonu gibi. stoperlerden ayağı düzgün olanı ön liberoya çekmişsin, box-to-boxların içine karışmış gibi. kalabalık hücumculara karşı çok zayıf taktik.
  • aykut kocaman'ı kalpten götürebilecek oyun dizilimi.
hesabın var mı? giriş yap