• amerikalı yönetmen tarafından yapılan bir manga uyarlaması bu film. animelerde alışık olduğumuz triplerin olmadığı daha ciddi bir film olmuş. hayao miyazaki'nin yaratıcılığı belki bu filmde yok ancak bu adam çizgilerle gerçek dünya arasındaki mesafeyi kapatmış, sıfırlamış, aşmış.
  • aydınlıkla karanlık arasındaki mücadeleyi bu ikiliğin anlatı açısından sağladığı kolaylıklara sapmadan ve karanlığın içerisinden sergileyen anime. son yıllarda izlediğim açık ara en karanlık hikaye. gardınızı almadan izlemeye kalkışmayın derim; zira çok sert yumrukları var. plaid'in muhteşem katkısı da cabası.
  • "sert beton" şeklinde türkçeye uyarlanmıştır.
  • 2006 yılı japon yapımı bir animasyon film. mafyanın arazi spekülasyonları nedeniyle ortalığın karıştığı bir hayali kozmopolit şehirde iki çocuğun zorlu ve acıklı hikayesini konu alıyor. yer yer felsefik yaklaşımlar da yapıyor. özellikle fondaki şehir manzaralarına dikkat edilerek izlenesi bir filmdir. michael arias tarafından yönetilmiştir.
  • --- spoiler ---

bkz. "olumle yasami ayiran cizgi siyah'la beyaz'i ayiramaz ki!"

--- spoiler ---
  • aslında efsane olabilecek bir yapım iken sırf 13 yaş altı çocukları ana karakter yaptığı için olmamış bir yapım.zeka yaşla alakalı olmasa bile güç yaşla alakalıdır.10 yaşında çocuk 20 yaşındaki genci dövemez.20 yaşındaki gençte 30 yaşındaki adamı dövemez.
  • "siyah, hava kararırken neden bu kadar hüzünleniyorum?"
  • her sahnesi birer sanat eseri olan bir animasyon filmi. o renklerin birbirine uyumu, o düzensiz çizgilerin birbiri arasındaki uyum.. her şey birbirini tamamlıyordu.
    konusu olsun, görüntüler olsun çoğu animasyon filminden uzak, çoğu kişinin izleyemeyeceği derin bir animasyon filmi. her sahnesini aklıma kazımaya çalıştım.
    izlerken her yere bakının, mekanlara, karakterlere, renklere, kuşlara, arkadan geçen insanlara. yavaş yavaş siz de büyüleneceksiniz.
  • ''yazın, kışın, sabahın, gecenin, hepsinin kendine has bi kokusu var. ama yağmur... yağdığında seviyorum onu''

razpor 991 nickli yazar eğer bu yazdığımı görürsen eğer, animeleri bu kafayla izleme reis.
  • bir yerlerde camii görmeniz muhtemel. beyazın giriş bölümü etkileyici. fare ile kimura’nın birlikte olduğu son sahne gayet efsane. son olarak yorucu bir film.
hesabın var mı? giriş yap