• teknoloji ve otomotiv alanında gümrük vergisinin kaldırılması olayı. doğru mu değil mi bilemiyorum ama kesin amazonun türkiye'ye girecek olmasının bir parmağı var bu işte.

öyleyse o parmağı yalarun.

haber linki
  • vergisi kaldırılan teknoloji kalemlerine bakılırsa (oled göstergeler, güç röleleri, şarj edilebilir piller) daha çok elektrik araç üretiminde kullanılan parçaların önü açılmış gibi gözükmekte. amazon ile alakası olduğunu ya da son kullanıcının yurt dışından getirttiği 30€ sınırına takılan ürünlerde herhangi bir değişiklik olacağını sanmıyorum.
  • ham maddeye değil de üründe kalksaydı bunun 1600'lerdeki adı kapitülasyonlar olurdu. arkadaşın da dediği gibi robot ve elektrikli cihaz üretiminde argenin önünü açmak için atılacak bir adım gibi gözüküyor. oem ürünlerinde bile kalkmaz. ama satıcıyla anlaşırsanız paketin üzerine güç rölesi vs yazar millet baya ucuza alır. vatan bilgisayar büyük zarar eder büyük ihtimal.
  • amazon için bunu yapamazlar, nedeni türkiye'de ki baron oluşum holdingler. türkiye'de ki kafa 3-5 elektronik distribütör ve firma, amazon'a özel muamele var bize yok diye zırıl zırıl ağlar ve fahiş kâr marjlarından vazgeçmezler.

amazon gelince aynı diğerleri gibi olacak, fiyat konusunda kimse heveslenmesin. sadece tek iyi yanları belki yurt dışı gibi çok iyi bir müşteri memnuniyeti olabilir.

edit: şimdilik en azından optik sürücülerden vergi alınmayacak diyor, artık bol bol blu-ray yazıcı ve boş blu-ray getirtebiliriz ucuza çin'den. ölsün pahalı hdd'ler, yaşasın 50gb blu-ray'ler...
hesabın var mı? giriş yap