• to scale'in epey güzel işi. los angeles'ta sokağa teleskop koyup insanların tepkisini derlemişler. böyle: https://www.youtube.com/watch?v=xcrj3nflope
  • yaşlı-genç tüm insanların aynı tepkiyi verdiği videodur.

bizde: vay amk
    onlarda: oh my god
  • ünlü şairin, aya benzer yüreğim e doğal olarak takipteyim, şeklinde ifade ettiğidir.
  • yıllar önce marmaris marinada satürn'e baktığımda benzer hisleri yaşamıştım. biliyorum ki satürn yukarıda ya da aşağıda, uzaklarda bir yerlerde. halkası olsun, ilginç desenleri olsun, nev-i şahsına münhasır bir görüntüsü var. kim bilir o güne kadar kaç kere uydu fotoğrafını ya da illüstrasyonunu görmüşümdür. tanıyorum kendisini yani, en sevdiğim 2. gezegendir, o kadar seviyorum.

o gün o adam "satürn'e bakmak ister misin? 3 tl." demese belki aklıma bile gelmezdi satürn'e bakmak. belki hiç de göremezdim ömrüm boyunca. 3 tl'yi verdim, gözümü vizöre (?) yaklaştırdım, başka bir his gerçekten. yıllarca fotoğraflarını gördüğün biriyle yüz yüze görüşmek gibi, adını duyduğun biriyle tanışmak gibi; garip bir hissiyat. sanat eseri gibi bir gezegen gerçekten, 3 atom 5 elektron milyarlarca yıl önce başka yöne gitse olmayacaktı belki de, bunu bilmek de ilginç, bu kadar uzaktaki bir gezegeni sanki gözünün önündeymiş gibi görmek daha da ilginç.

ay dediğin hep başımızın üstünde, yılın nereden baksan 250-300 günü görüyoruzdur. tanıdık yani, üst komşu. ben satürn'ü görünce "oooooohaaaaaaaa be ne güzel" demiştim, dememiştim de ağzımdan dökülmüştü.

velhasıl, uzayı gözlemlemek bile olağanüstü bir haz eylemi iken uzayı araştırmak hatta uzaya gitmek kim bilir nasıl bir histir. satürn'e gitmemiz yakın yüzyıllarda pek mümkün görünmüyor ama insan neslinden birileri bir gün satürn'e gidecek, belki yerleşecek. bunun bilinci de çok ilginç.
hesabın var mı? giriş yap