şükela:  tümü | bugün
 • erdoğan'ın türken vakfı 'nda yaptığı konuşmada
  fettullah'ın abd tarafından mahkemesiz vermeyeceğinden dolayı söylenmiştir.

  cümlenin gelişi şöyle: milli güvenlik kurulumuzun stratejik belgesine kaydolmuş bir teröristi istiyorum. ama siz hala direniyorsunuz. .neymiş? mahkeme. ne mahkemesi ya? teröristin ne mahkemesi olacak ki?.

  cümle bm gibi uluslararası bir konuma değil, sen ben bizim oğlan için söylenmiştir.

  cümle abd'de söylendiğinden kızım sana söylüyorum gibi olsa da gelinin pek de sikinde olmadığı ortaya çıkmıştır.
 • (bkz: grand jury)

  muhtemelen bilgisayar tarafından rastgele seçilen ve mücbir sebep olmaksızın görevi reddedemeyecek 20 civarı amerikan vatandaşından oluşacak jurinin yargılamaya ihtiyaç olup olmadığına ve delillerin legal olduklarına kara verecekleri bir nevi "dinleme" olacaktır. esas itibari ile savcının iddianamesinin sınanması ve savcının one man show'u olup, bir mahkeme/yargılama değildir. tanık dinlenmez, savunma avukatı seyircidir. halka kapalıdır.

  (bkz: petit jury)

  bizim hollywood filmlerinde gördüğümüz jüri (12 angry men) olup 10-12 kişidir, rastgele seçilir, mahkumiyet veya beraat kararı verebilir. savunma avukatının ve tanıkların show'udur. yargılama boyunca halka açıktır, karar halkın önünde ilan edilir.
  edit: jüri hangi suçlardan suçlu olup olmadığına karar verir, ceza miktarını kanuni sınırlar içerisinde hakim belirler.
 • ne hukuku ya silker geçerim demek istemiştir.
  bence de ne hukuku amk verin teröristi, hatta biz de canımızın sıkıldığını vursak öldürsek ne güzel olur.
 • görüyor, arttırıyorum:

  "teröristin beslenmesi mi olur öldürün gitsin".

  haydi eller :)
 • (bkz: guguk devleti)
 • hukuk devletini anlamakta güçlük çeken kişi beyanı.
 • öyle deme ilerde sana da lazım olur:)
 • sn. cumhurbaşkanının abd'de fethullah'ın iade edilmesi hakkında konuşurken kullandığı ifade bu.

  başlığın fazla dikkat çekmemiş olması hiç ilginç değil. neden mi? zira aradım, taradım, ulusal basında da bu ifadelere fazla yer verilmemiş; kıyıda, köşede bulabildim. ntv radyo sürekli veriyordu konuşmayı; sanırım uyarı aldı, hiç bir yerde ne videosu kalmış ne de metni. şimdi entry girince bakacağım, sol frame'de görünmezse şaşırmam.

  sözcü de bile bulamadım; artık siz düşünün ne skandal bir ifade olduğunu:

  "ben de senden terörist istiyorum. milli güvenlik kurulumuzun stratejik belgesine kaydolmuş bir teröristi istiyorum. ama siz hala direniyorsunuz. neymiş? mahkeme. ne mahkemesi ya? teröristin ne mahkemesi olacak ki? bunun green kartı varmış. vatandaşlıktan insanları çıkarmak bu kadar kolay da green kartı iptal etmek zor mu?"
 • fethullah gülen'in avukatlarına bir ton malzeme veren konuşma. şu saatlerden sonra verecekleri varsa da iş zora girdi.