26 entry daha
  • ingilizcedeki en güzel ses olabilir. bu sese aşırı takmış durumdayım, özellikle kelime sonlarına denk geldiğinde inanılmaz güzel tınlıyor.

mesela; death, both, with, faith, truth vs. gibi.

tabii "bu ses" dedim ancak th işareti ile iki tane ses karşılanıyor. biri voiced /th/, diğeri ise unvoiced /th/. birinde ses telleriniz titremektedir, tıpkı /z/ ile /s/ arasındaki fark gibi.

ben, bu sesleri "ıslıklı t" ve "ıslıklı d" şeklinde ayırıyorum. sesletirken; dil, üst dişe dokunup biraz ucunu dışarı çıkarıyor, hava dilin üstünden, sürtünerek dil ise diş arasından kaçıyor ve biz gariban türklerin kulağında ötümsüz olanı /t/(mesela thanks), ötümlü olanı /d/(mesela this) gibi tınlıyor -özellikle kelime başlarında. kelime sonlarında ise /f/ gibi bir ses duyuluyor.

belirtmek gerekir ki yaşanan bu yanlış duyum, tamamen normal bir hadise kesinlike bu konuda bazı abuklar gibi kompleks yapmanıza gerek yok. her dilin bir ses envanteri var ve anadilinizin ses envanteri bir kez beyninize oturduktan sonra duyduğunuz tüm sesleri anadilinizin envanterindeki başka seslere benzetiyorsunuz. kısaca sizin suçunuz yok!
    zaten kimi britanya aksanlarında bile bu sesler d ve t'ye ya da f ve v'ye dönüşmüş durumda. yani anadili ingilizce olan kimi insanlar bile çıkarması görece zor bu sesi bırakmış durumdalar.

uydurmak gibi olmasın ama benzer bir ses dönüşümü almanca'da da mevcut bulmuş olacak, konsonant kayması sırasında; brother>bruder, thou>du vs. fakat almanca konusuna hiç hakim değilim.

aklımdaki conlang'da mutlaka bu sesi yerleştirmek istiyorum ancak ses envanterindeki tüm sesleri dil pozisyonu açısından öne çekmek mecburiyeti doğuyor sanki böyle yapınca ki böyle olmasını pek istediğimi söyleyemem. her neyse çok keyifli bir ses muhakkak ki hele hele ısrarla duymaya çalışırsanız.

bir dahaki sefere "death" kelimesini duyduğunuzda dikkat etmeye çalışın... şu epik sinematikte ilgili sesi duymayı deneyerek işe başlayabilirsiniz: diablo iii - ros opening cinematic
    insanın içi kıpraşıyor!!
7 entry daha
hesabın var mı? giriş yap