• --- spoiler ---
    michael j fox abimizin siyah-beyaz hayalet olduğunda hayattakine göre daha canlı göründüğü bir film. aynadan çıkan el ve hastane sahneleri dışında pek de güzel bir film değil kanımca.
    --- spoiler ---
  • danny elfman tarafindan yapilan muziklerinin de etkisiyle daha bir tim burtonvari olan film..

--- spoiler ---
    ayrica goruntu yonetimi, gectigi mekan (amerika'nin sakin ve de bilhassa ikiyuzlu kasabalari) ve ote tarafla bu dunya arasinda kalma gibi mevzular nedeniyle beetle juice;

cinayetleri arastiran dedektif ve yine olum-araf vs. gibi konular munasebetiyle sleepy hollow;

hayaletle yasayan sevgilisi arasindaki iletisimi baskahramanin saglamasi (ki o yemek sahnesi ve bu sahnenin frighteners'da alasagi edilmesi) nedeniyle ghost;

konakta yasanan katliam ve bunun laneti hasebiyle de the amityville horror, frighteners ile akraba filmlerdir..
    --- spoiler ---
  • filmde gırla giden mantık hatalarıdır büyük ihtimalle filmin kült statüsünün haricinde "iyi" kabul edilmemesinin nedeni. michael j fox, danny elfman, peter jackson, robert zemeckis dörtlüsünün kendilerini ünlendiren özelliklerini filme yedirmeleri, genel olarak enteresan bir konusu olması gibi özellikleriyle kült haline gelen bir film. yoksa bir dünya sakil kaçan mevzu var filmde sinema adına, ama işte başka açılardan kendine baktıran bir "izleyici" filmi bu, o tip şeyler çok da umuruzda değil açıkçası.
  • robert zemeckis,peter jackson ve michael j fox üçlemesinin korku-komedi dalından kopmuş meyvesidir. (bkz: don't fear the reaper)
  • 1996 yapımı peter jackson imzalı yeni zelandada çekilen başrolünde michael j.fox'un oynadığı eğlenceli korku filmi. fena bir film değil, keyifli bir kaç saat geçirmenize yardımcı olabilir.

dip not: 650.000 dolar zarar etmiş genel toplamda.

http://www.filmarasi.com/…ame=the frighteners(1996)
  • çekileli 16 yıl olmuş ama benim daha yeni seyrettiğim film.
    güzel filmmiş baştan sona ilgiyle seyrettirdi, sonunu da güzel bağladılar.
    benim fazla hoşlanmadığım bir türe ait olduğu için isteksizce başladığım fili zevkle bitirebildiysem film güzel demektir değil mi?
  • beetlejuice ile aşık atabilecek tek film söylentileri asılsızdır. çocuk filmleri arasında iyi bir yerde olabilir ama hiçbir açıdan beetlejuice'un yakınlarından bile geçemez. bir peter jackson filmi olması farklı beklentilere neden olur, beklentilerin karşılık bulmaması hayal kırıklığı yaratır.
  • peter jackson'un ilk dönem absürd eserlerinin biraz daha ehilleşmiş (jackson'un ehilliği bu kadar olur ancak) hali gibi.

çok enteresan; filmde full metal jacket'in, ağzı makinali tüfek gibi laf yapan çavuşu eric hartman, bu filmdeki haliyle, ölümünden sonra da ictima almaya, esip gürlemeye devam ediyor, üstelik aynı elbiselerle!

jackson da, filmde her tarafı piercingli adamı oynamış, 5 saniyeliğine de olsa.
  • --- spoiler ---

"baby don't hurt me
    don't hurt me
    no more"
    --- spoiler ---

türkçeye "sevimli hayaletler" deyu çevrilmiş the frighteners'ın, ne casper'la, ne de casper'ın şerefsiz amcalarıyla* alakası var. onlar yerine craig robinson, kepçük willie nelson ve 35 yaş üstü harry potter koymuşlar. pluto da bize bir şey anlatmaya çalışıyor herhalde.

peter jackson'ın amacı, tales from the crypt isimli korku-komedi dizisini beyazperdeye uyarlamakmış. eşi fran walsh ile birlikte yazdıkları senaryoyu, dizinin yönetici yapımcısı robert zemeckis'e götürmüşler. fran walsh, filmi robert zemeckis'in yönetmesini istiyormuş. senaryoyu çok beğenen zemeckis, back to the future serisinin marty mcflymichael j. fox'ı, filmde oynaması için ikna etmiş. kendisi de yönetmenlik teklifini geri çevirerek koltuğu peter jackson'a bırakmış ve the frighteners'ın yapımcısı olmuş. "robert zemeckis presents"ın hikayesi aha böyle.

bir süredir peter jackson'ın lotr öncesi filmlerini izlemeye çalışıyorum. bakın, yemnediyorum size, lotr motr hikaye. oh bee... rahatladım. ohhh be, bi daa rahatladım. adam, "ahaaaaa lotrcı dayı alnımı imzala plz" deyu üzerine atlayan insanlara bakıp içinden "benim başka filmlerim de var be kitapsız herifler" diyor mudur acaba? desene be abim be, hadi be.

--- spoiler ---

- peter jackson filme, nevi şahsına münhasır göbeğiyle iştirak etmiş. adamın göbeğini yakın planda çekmeselerdi, o cameo'yu sittin sene fark edemezdim. zira bir adamın göbeği, onun imzasıdır. - tnetennba of orange

- korku komedi türünü kotarabilen film bulmak, neredeyse imkansız. aha bakın, frighteners'ın içinde hem seri katiller, hem hayaletler, hem raziel kılıklı lamer azrailler, hem dandik dedektifler, hem de çözülemeyen olaylar var. peter jackson; hazır pandispanya kekin üstüne krem şanti, jelibon, bonibon, damla çikolata ve çilek koyup utanmadan yaptığı dandik pastayı "cnm mükemmel pastm çk uğrştm hadi yyn" deyu paylaşan deyzelerimizin formülünden uygulamış. fakat, müthiş, eğlenceli, komik bir iş çıkarmayı becerebilmiş. aynı şeyi sizden de bekliyorum teyzelerim. aksi halde ekrana kusacağım bir gün.
    --- spoiler ---
  • yıllar sonra tekrar keyifle izlediğim filmdir.

aklıma çocukluğumun güzel günleri geldi.
hesabın var mı? giriş yap