• tarih bilgisi, efsaneler, arkeoloji bilgisi, cografya bilgisi olmayan, uzerine bir de internet baglantisi ve google olmayanlarca yapilmis, oyunculuk konusunda, senaryo konusunda , mekanlar konusunda cok basarisiz yapim. amerika icinde gecen kisimlar pek birseye benzemeyince birazini da otantik yerlerde gecirelim demis, otantik yer olarak bir arap yerlesimini secmis ama nedense buranin turkiye-bodrumda oldugunu iddia etme geregi duymuslar ki zaten oldukca kotu olan mekan secimleri bir de ustune komik olmus.
    hele bir yerinde kadin karakter ustunde pantalon-gomlek olan erkek karaktere boyle giyinme yerlileri urkutursun mealinde bir soz etmistir ki duyan balta girmemis ormanlarda medeniyetle tanismamis kabile bulmaya gidiyorlar sanir.

tabi yine de egede tusunami, 30 kilo zirhla firtinda yuzerek karaya cikan adamlar, gumrukte cekilen x-ray fotografindan bir kopyasi yapilan yuzlerce yillik mekanik aletler, new york sokaklarinda zirh ve atlarla gezip muze soyan suclular, yabanci ulke topraklarinda kafaya gore kazi yapan arkeologlar, bunlar yetmiyormus gibi ustune bir de bodrumda olup adi turkce olan ama hristiyan kalesi olan fakat memluklerce yakilip yikildiktan sonra bir de ustune lavlar altinda kalan bunlara ragmen yine de herseyin yerli yerinde durdugu bir yerlesimi bos bir ovanin ortasinda 3 kureklik kirmizi killi toprak kazdiktan sonra bulmalari beni olaydan tamamen kopardi.

tamam, bir indiana jones beklemiyorum ama madem o tip bir is yapacaksiniz uc bes okumayi da gectim acip internetten bir kac seye baksaydiniz da hafiften izlenebilir olsaydi yaptiginiz.

turkiye kisimlari icinse gordugumuz develerle gezen bedeviler, sokaklarda yilan oynaticilari, tek katli arap kulubelerinden olusan bir bodrum... yahu yeni-eski hollywood yapimlarindan turkiyede gecen 50 tane var, the world is not enoughda, hitmande , accidental spyda oluyor da siz niye bukadar sacmalamissiniz be arkadasim

hele filmin sonu olarak yaptiklari facia...
    zorla, surune surune o kadar gitmis filmin bitis cizgisine 1 metre kala kafasindan vurulmasiydi...
  • da vinci şifresinden çalıntıları;
    bodrum'daki develi adamları;
    türkçelerini anlamadığım türkleri;
    tarihsel hataları;
    hepsini geçtim de ege'deki tsunami'yi geçemiyorum.

lavuk bi dizi.

edit: yeminle tiksindim sonundan, seyretmeyin, seyrettirmeyin.
  • 25 ocak 2009 günü ilk bölümü yayınlanmış olan dizidir. dünya tatlısı mira sorvino başrolde.

bu bölümde efsanevi!! templar hazinesinin söğütlüçeşme köyünde olduğunu buluyor hanım kızımız. ve bulmak için istanbul'a doğru yola çıkıyor. bakalım nasıl bir türkiye gösterecekler. dizinin yapısından klasik arap ülkesi gibi olacağını tahmin ediyorum.
  • kitabı güzel,iki bölümden oluşan dizi serisi ise berbattır. kitabı tapınak şövalyeleri ve tarihi olaylar çekici kılmaktadır.ancak dizide hem kitaptaki olaylar çok fazla kesilmiş hem de bodrum öyle bir anlatılmıştır ki akıllara zarar.lan develer,çarşaflı kadınlar,yılan oynatan dayılar falan dalga mı geçiryorsunuz arkadaş.
    son olarak hikayenin kilit sözü;
    (bkz: veritas vos liberabit)
  • kanada yapimiymis. insan boyle ornekleri gorunce amerikalilarin kanada geyiklerine cok daha hak veriyor.
  • atilla dorsay bu film hakkında şu yorumu yapmıştır: "biz ki midnight express gibi dünyaca ünlü bir yönetmenin çektiği bir filme göğüs germiş bir milletin çocuklarıyız the last templar ne ola ki?"
    bodrum ve deve kelimelerini yan yana görünce de herhalde yahşi'deki deve güreşlerini konu alan bir belgesel dedim. sonra çöl dediler, "hmmm kargı plajına inmişler" dedim.
    ha bir de zamanında tsunami olmuş ege'de ama santorini gibi bir yanardağın patlaması sonucu. düşünün artık gerekli etkiyi. öfff sabah sabah amma uzattım benim bile başım ağrıdı. kısacası hiç işim olmaz bu filmle
  • nbc televizyonu tarafindan dizisi de yapilmistir. ilk yorumlar olumlu. diziyi lost ile ayni kategoreiye koyan yorumlar var.
  • raymond khoury isimli bir yazarın kitabı. 2005'te çıkmış, new york times bestseller'ı olmuş. katolik kilisesi, knights templar, ve tarihi (katleden) roman furyasından faydalandığını zannediyorum.
  • dünyanın en başarısız film-pardon-mini dizisi.
    3.dakikasında çoluk çocuğa karışmış arkeolog hanım tarihi korumak için başka bir tarihi eseri mızrak olarak kullanıp alaşağı eder onu bunu. aman kazara izleyecek olursanız bile yapmayın. bir arkadaşın usb'sinde vardı "a ne bu" diye aldım ve ekşi'ye danışmamanın bedelini çok fena ödedim

--- spoiler ---
    hadi bütün produksiyon hatalarını bir kenara bıraktım senaryoyu da batırmışlar. kadın en sonda templarların sırrını buldu dur iki rekat bi bak neymiş, bırak bill amcam da baksın ama yook. 5 dakka önce hacı dayıyla 2 laklak yaptı diye bir insanın karakteri bu kadar mı değişir ya. "bana aziz derler ama ben bişi yapmam ki dua ediyorum herkes çok mutlu oliy" bu mu lan? skimin azizi..
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap