• çağımızın en kolpa grubu muse'un 5. stüdyo albümünün adı. 2009 eylülünde piyasaya çıkması planlanıyormuş meğersem. neye benzeyecek diye sorarsan sözlükçü, albümün adına bak derim: direniş* demiş adamlar; berbat, klişe ve teenage odaklı müziklerinde hala direniyorlar demek ki. bir gıdım dahi ilerlemeye niyetleri yok. bu süreçte yaptıkları saçmalıkların adına progresif rock diyecek kadar kendini bilmez kişilerin etrafta olduğunu da unutmamak lazım.

albümle ilgili taptaze bir bilgi mevcut: şarkılardan birinin adı united states of eurasia olacakmış. nineteen eighty four referansı ha? vay be.

müziğe gelecek olursak... bu sefer hangi eskimiş bayatlamış numaraları göreceğiz diye merak ediyorsan (bkz: muse/#12833603). sanırım bundan kaçmak mümkün olamayacak. içimden dostane bir ses, ki unutma dost acı söyler, bu seferki taklitler pink floyd'lara, king crimson'lara, hatta kraftwerk'lere referanslanacak diyor. 2009 sonundan flashforward şeklinde bildirdim.
  • mix'ini mark 'spike' stent halihazırda yaptığı albüm. twitter'dan verilen bir anagramda ''muse's kickass cd done! be home for it 9/16 tk (tom kirk)'' tüyosu verilmişti. sound için hala dans ağırlıklı olacak, orkestrasyon ağırlıklı bir albüm olacak gibi söylentiler dönmekte.

sabırsızlıkla beklemekle birlikte pre-order için:

http://www.play.com/…stance/product.html?p36=e52mhn
  • tur tarihleri de artık belli olmuş ve pek tabii ki türkiye listede yok.*
  • http://www.musewiki.org/ sitesindeki bilgileri derleyip toparlarsak albüm hakkında az çok fikre sahip olabiliriz sanıyorum:

1. uprising (5:02)
    the first song on the resistance, as well as the first single. described as a "heavy rock take on goldfrapp" in mojo magazine, and features football-style chanting. matt bellamy describes it as a protest song about the banking situation.

2. resistance (5:46)
    resistance opens with piano and drums and has a queen-esque chorus.

3. undisclosed desires (3:56)
    a song inspired by contemporary r&b using a drum machine and influenced by timbaland and vocoder-laden vocals. matthew bellamy plays neither guitar nor piano on "undisclosed desires", whilst chris plays slap bass. the result is apparently very reminiscent of depeche mode.

4. united states of eurasia (+ collateral damage) (5:47)
    a song featuring stringed instrumentation reminiscent of the lawrence of arabia soundtrack by maurice jarre and falsetto vocals reminiscent of "bohemian rhapsody" by queen, as well as embodying influence from frédéric chopin. "united states of eurasia" ends with the sound similar to that of a missile launching.

5. guiding light (4:13)
    apparently the first song on the resistance with a guitar solo. *

6. unnatural selection
    unnatural selection opens with a church organ before drums and "powerful" sounding guitars begin, going on to be one of the more guitar-driven songs on the resistance.

7. mk ultra
    "mk utlra" has an electronic sound and powerful riffs.

8. i belong to you (+ mon coeur s'ouvre à ta voix)
    "i belong to you" has a slow rhythm with some verses being sung in french. the song's latter part includes a bass clarinet solo.

exogenesis symphony (15:00)
    "exogenesis: symphony" is the last song on the resistance and is split into three four-minute tracks, each separately named. it features an orchestra of "about 40 musicians" throughout, being described by matt as "almost purely classical in style

9. part i: overture
    the first part of the song starts off mellow.

10. part ii: cross pollination
    in the muse q&a in november 2008, dominic howard stated that the song would change genres throughout, indicating a significantly different middle section.

11. part iii: redemption
    the third part of the song will be "very heavy indeed".

yukarıdaki tahminlerin ne kadarı tutar bilinmez. ancak oldukça gerçekçi görünüyorlar şimdilik. bu sitenin black holes and revelations albümüyle ilgili de güzel bir atıp-tutma köşesi oluşturduğunu ve albüme girecek şarkılar daha kesinleşmeden büyük bir kısmını doğru tutturduklarını da ekleyeyim. ha, bir de çeviri yapamadım, idare edin artık. saygılar sevgili suserlar.
    (bkz: ekşi sözlük haber ajansı sundu)
  • torrentlere düşmüş olan albümdür. ilk izlenimim "değişik" olduğu yönünde. 100 metreden tanıdığımız muse sounduna yakın olduğu kadar bir o kadar da uzak olan albümdür.
    (bkz: ne dedim ben)

edit: sazan gibi fake albümü indirip üzerine konuşmak bana ders olsun. showbiz'e teşekkürler. çok deli albüm olacaktır ayrıca.
  • ilk gözağrım showbizin ve en sevdiğim albümleri olan origin of symmetrynin tadını alamayacağım aşikar olan fekağt yine de muse'dur ne yapsalar dinlerim dediğim için sabırsızlıkla beklediğim albümdür. black holes and revelations gibi tek seferde sindirmesi zor etki bırakacağını düşünmekteyim. dinledikçe lezzeti artacak albümlerden olacak büyük ihtimalle.
  • pitchfork'un ukala yorumları bazen rahatsız edici olsa da, genellikle taşı gediğine koyan nokta atışlar oluyor (bkz: http://pitchfork.com/…-of-eurasia-collateral-damage). muse'u utanmaz/arlanmaz* bir grup olarak tanımlarken, bu sefer muse standartlarına göre bile (bkz: #16508311) fazla ileri gittiklerini söylerken haklılar. trajikomik bir şakaya dönüşmüş durumda muse artık. albümden yayımlanan bir sonraki şarkı uprising de en az united states of eurasia kadar kötü. kendini tekrar, fikirlerin apartılması, inanılmaz kötü şarkı sözleri ve bir fiyasko daha. "the resistance" için umutlarım giderek artıyor; müzik tarihinin en kötü popüler albümlerinden biriyle karşı karşıya kalabilirmişiz gibi geliyor bana. en azından ilk iki şarkı bu beklentiyi uyandırmak için yeterli oldu. ortaya çıkacak nihai sonucu önümüzdeki hafta askere gideceğimden hemen göremeyeceğim, ancak hayırlısıyla askerlik dönüşü "the resistance"ı dinlemek için hazır olacağım. dünyayı kurtaran adam, plan 9 from outer space gibi bir külte dönüşme potansiyeli görüyorum bu albümde. bu tarz 3. sınıf başarısız/kalitesiz filmleri onlarca kez izleyebilen ve müptelası olan bir kişi olarak, "the resistance"a da benzer şekilde bağlanacak ve onsuz yapamayacakmışım gibi geliyor bana. bu iyi bir şey mi olacak, kötü mü, bilemiyorum. şimdilik beklemedeyim.
  • cd, cd&dvd ve limited edition deluxe box set olarak 3 farkli sekilde muse.mu dan pre-order olan album. box set 150 liraya geliyor ama deger mi bilemem. ayrica butun dunyaya bedava ulastiriyorlarmis albumu.
    edit: bedava degilmis. ama yinede turkiyeye gelmesini beklemekten iyidir
hesabın var mı? giriş yap