kimi raikkonen

  • 1887
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

içerik başlıkla uyumlu değil

bu gerekçe #8440159'da geçen uyumsuzlukları elimine etmek için peydah oldu başımıza. bunun yanı sıra bir de yazılan cümleleri formata uygun hale getirmeye yarayan sözcükler var, artık her gördüğümde midemi bulandıran: durum, önerme, genelleme, hadise, hede (oha) gibi. bunları kullanıyorsunuz ama anlamlarını öğrenin bari, çünkü sonra gidip önerme olmayan bir başlığı önerme olarak tanımlıyorsunuz.

misal: "barcelona'nın real madrid'den daha iyi bir takım olması" önerme değildir, iddia da değildir. bir vaziyet belirtir, o yüzden durum denebilir buna. hoş, gidip buna "çok güzel durum", "pek fena durum" diye yazacaksan hiç yazma daha iyi. peki ben barcelona'nın real madrid'den daha iyi bir takım olduğunu iddia edemez miyim? tabii ederim, ama bunu şu şekilde yaparım:

"barcelona real madrid'den daha iyi bir takımdır."

ben burada ne yaptım? bir cümle kurdum, kipli zamanlı falan. geniş zamanda kurdum cümlemi, istersem geçmiş zamanda, istersem gelecek zamanda, istersem de şimdiki zamanda cümle kurarım, fark etmez. önemli olan cümle kurmuş olmam. hatırladın di mi dil bilgisi derslerini, hey gidi günler. neyse cıvımadan; bu bir iddia, aynı zamanda önerme de.

ha, bunu cümle içinde kullanırken şöyle demek mümkün: "barcelona'nın real madrid'den daha iyi bir takım olduğu iddiasına güler geçerim." burada iddia olan şey sanki mastar kalıpmış gibi gözüküyor, ancak öyle değil. iddianın adı hala "barcelona real madrid'den daha iyi bir takımdır." sadece cümlenin içinde kendisine gelecek olan eklerle uyum adına tırpalanmış, o kadar.

bağlayayım: bunlar bizim entry silmek için uydurduğumuz kurallar değiller, zaten varolan basit dil bilgisi kuralları bunlar. sözlük yazarı olarak bunların bilincinde olmanızı beklememiz bence o kadar da çok şey değil.

devamını okuyayım »
31.01.2009 18:00