şükela:  tümü | bugün
 • andrew patterson'un yönettiği, sierra mccormick, jake horowitz ve gail cronauer'ın da yer aldığı film. (amazon)
 • 13 mart 2020'de gösterime girecek olan bilimkurgu filmi. senaryo ekibinde james montague ve craig w. sanger yer alıyor.

  fragman
 • vizyon tarihi 29 mayıs'a ertelenmiştir.
 • stoklara girmistir.
 • beklentimin üzerine çıkan bir yapım oldu. kısıtlı bütçeyle merak olgusunu sürekli yüksek tutmayı başaran bir film ortaya çıkarmışlar. the twilight zone severlerin kesinlikle karçırmaması lazım.

  --- spoiler ---

  filme tek plan çekimler damgasını vurmuş. operatör kızın sesi ilk kez duyduğu sahnede kesintisiz 8-9 dakikalık kısım oldukça iyi. bu sahneden sonra kameranın kasabanın içinden geçerek spor salonuna ulaştığı sahne müthiş. radyoya telefonla bağlanan billy karakteri başından geçenleri anlatırken ekranın kararması da seyirciyi konunun içine dahil etme anlamında oldukça iyi bir fikirdi.
  --- spoiler ---

  edit: bu arada filmde herkese tanıdık gelen ezgi aşağıda.
  https://www.youtube.com/watch?v=3qbxmee4z3s
 • neredeyse bütün her şeyi doğru yapan, the twilight zone esintileriyle dolu şahane bir film. hatta bir filmden öte showcase bile denebilir, zira oyuncularından teknik ekibine kadar herkes ilerde bu film sayesinde yürüyüp gidecektir. hele filmin yönetmeni andrew patterson'ın damien chazelle gibi bir anda patlama yapacağına eminim; muhteşem plan sekanslar, muhteşem oyuncu yönetimi (upuzun plan sekanslarda tecrübesiz genç oyuncuları yönetmek ve üstüne tempoyu koruyabilmek kolay iş değil), muhteşem atmosfer yaratımı.

  --- spoiler ---
  o kadar övdük ama filmin kişiden kişiye değişebilecek ve seyircinin yarısının tadını kaçırabilecek bir sıkıntısı var: gizemin ne olduğu kabak gibi belli olduğu halde, seyirciyi ısrarla filmin sonuna hazırlamaya çalışması. haliyle bir plot twist falan çıkmayınca da hayal kırıklığı yaratabiliyor. o yüzden filmin sonuna dair beklentiye girmeyin; çünkü ilk tahmininiz doğru çıkacak zaten.

  ikinci ama daha ufak bir sıkıntı da, aralarda giren televizyon efekti. ne gerek vardı buna şimdi? the twilight zone türevi bir dizinin bölümünü izlediğimizi sürekli hatırlatması lüzumsuz bir detaydı.

  ayrıca filmin main theme'i basbayağı anadolu rock ezgisiydi.*
  --- spoiler ---
 • yarrak gibi filmdir. eğer izlemeden önce buradaki yorumları okuyorsanız bunu görün. inanılmaz boş ve gereksiz diyaloglarla izleyiciyi en baştan filmden soğutuyor. ama gerçekten bu kadar boş muhabbet içeren başka bir film görmedim. sonuna kadar izleyemeden bıraktım çıktım. filmde zaten kimsenin suratı doğru düzgün gözükmüyor, karakterlerin mimiklerini takip edemiyorsunuz. film baştan sonra karanlık. izlemeyin, vaktinize yazık.
 • andrew patterson'un ilk ve tek tür denemesi filmi. sepya renkler, blur doku, uzun, yakın planlarla garip bir plastik yakalamış. anlatım da sürekli diyaloglarla ilerlediği halde özellikle bana jodie foster'ın gençliğini hatırlatan enerjik kadın oyuncusu sayesinde sıkmıyor ve gerçeklik hissi yaratıyor. yönetmen ise hiç korkmadan, dilediği gibi anlatmış öyküyü. şans verilir.
 • beklentisiz izlenebilir bir yapım. ama övüldüğü kadar değil maalesef...

  (bkz: https://obicimsinema.com/the-vast-of-night/)