• almanya’da beraber iken türkçe konuşan iki alamancının türkiye’de ise almanca konuşması…
  • kaldıkları ülkede sol partiye, türkiye'de tayyibe oy vermeleri.
  • bmv
  • büyük bölümünün avrupa'nın göbeğinde yaşamasına rağmen mankafalı ve eğitimsiz olması.

bir de yalandan bir memleket hasreti var bunların. herif dünyanın en düzenli toplu taşıma ağı olan, her semte metro ile gidilebilen şehrinden gelmiş, "ağğğbi bugün belediye otobüsüne bindim, ne güsel ya, 1,5 saatte manzarayı izleye izleye eve geldim" diyor. klimalı u-bahn'a bok atan zibidi, burada ter kokusundan binilemeyen ikarusları, manları öve öve bitiremiyor.

almanya'da o çok pahalı, bu çok pahalı, domates taneyle alınıyor bilmem ne, 30 senedir aynı terane. 1980'lerde yaşayan, hiç almanya görmemiş insanlara anlatıyor sanki. lan ben ayda 1 almanya'dayım, almancam da fena değil, ekonomistim ayrıca, para hesabını da iyi yaparım. öyle hayat pahalılığı falan yok almanya'da.

işte bunlar hep düşmanca, altyapısız, temelsiz milliyetçilik hezeyanları. yaşadığı, para kazandığı, hayatını yaşadığı topraklara düşman olan, ipsiz sapsız tipleri kabul etmiş koskoca bir topluma bok atan kasaba zihniyetlilerin halt yemesi.
  • almanyada sosyal demokratlara oy verip türkiyede ülkücü takılmak...
  • yere çöpünü atmak, kaldırımlara park etmek, feribot kuyruklarına kaynak yapmak, yaşadığı ülkede yapamayacağı her hareketi burada yapmak, ülkesini adam yerine koymamak.
  • kendi çıkarları için almanya'da sol koalisyonu destekleyip, türkiye'de akp yobazı olmaları. sokak röportajlarında bir gün birisi belasını bulacak çevredekilere ekonomiyi güzellerken.
  • sürekli yaşadıkları ülkeden şikayetçi olmaları ve vatan hasretiyle yanıp tutuştuklarını söylemesi. gelin burda yaşayın amk madem bu kadar seviyorsunuz. tövbe yarabbim!!
  • türkçe konuşurken birden 2. kanala geçip almanca konuşmaya başlamaları.

bunu yapan zeki insan, almanca bildiğinizi öğrenince bi dumur oluyor tabi.
  • her şeyi alman zannederler. aşağıdaki hikaye askerdeki almancı arkadaşla yaşanmıştır.

- bp de alman biliyonnu?
    - dostum bp nin açılımı zaten british petrol ingiliz şirketi (amk)?
    - yok sen bilmiyon, alman alman.

edit: evet, eskiden almancılar paralı askerlik için türkiye'ye gelirlerdi. yanlız bu tip uzun dönemdi. almanya'da alengirli işlere girdiği için bi nevi kaçmıştı.
hesabın var mı? giriş yap