• straw man savunmasının en güzel örneğini veren basın önünde gözlerin içine baka baka kasıla kasıla gg söyleyerek gg sıfatların alasını hakeden gg cinste kurum.

benim bir yeğenim var. o da yalan söyleyeceği zaman aynını yapıyor. diyelim ki okulu kırdı ve bunu bir şekilde öğrendik.

- ayşe bugün okula gitmemişsin doğru mu?
    ayşe: ya nerden çıkartıyorsun bunları ben akşam teyzeme gittim.
    - ayşecim onu sormuyorum gündüz okula gittin mi gitmedin mi onu soruyorum.
    ayşe: hayır ben akşam teyzeme gittim yemin ederim.
    - yahu ne alakası var akşam ne yaptığının ben onu sormuyorum bugün okula gidip gitmediğini soruyorum.
    ayşe: teyzeme soralım. al telefon sor bakalım akşam ona gitmiş miyim gitmemiş miyim?
    - ayşe onu sormaya gerek yok. seni gündüz vakti mahallede görmüşler işte. okulu kırmışsın.
    ayşe: ya hayır diyorum ya işte akşam teyzeme gittim diye. teyzeme sorsana.
    - hüelaaaannnn yeter beeee....

bu arkadaşlar da aynı şekilde.

- adaylara verilen bütün kitaplarda muazzam sonuçlar veren şifreler var.
    töder: biz kitapçıkları inceledik basına verilen kitapçıkla aynı olan bir kitapçık yok.
    - onu sormuyoruz efendim. bahsedilen şifreler adaylara verilen bütün kitapçıklarda da sonuç veriyor onu soruyoruz.
    töder: öğrencilerimiz ikinci sınav hazırlıklarına başlasınlar.
    - efendim şifre var. kitapçıklarda şifre var.
    töder: basına dağıtılan kitapçık adaylarda yok. adaylar bu şifreyi sınavda çözemezler.
    - bütün kitapçıklarda aynı sonucu veren muazzam şifreler var diyoruz. hepsinde çalışıyor.
    töder: seçenekleri algoritma ile oluşturmak zorunlu. adaylara dağıtılan kitapçıkların hepsi birbirinden farklı.
    - kitapçıkların hepsi birbirinden farklı şifre söz konusu değil diyemezsiniz bu şifre farklı kitaplarda da çalışıyor. algoritma da zorunlu değil rastgele dağitilabilir uydurmayın.
    töder: soruların sızdırılması ile ilgili bir kanıt yok. öyle olursa yargı el koyar.
    - lan ne alakası varrrrrrrr yeterrrrrrr... sus üleennnn!!!!!

ha unutmadan teyzeme sorduğumuzda yeğenimin o akşam kendisine gelmediğini de söylemişti.
    evet.
  • bünyesinde fdd, uğur, kavram, sevinç, zafer, dilko fen, tümay, zafer, sınav dergisi dershaneleri gibi kurumları bulunduran 2003 yılında kurulmuş özdebir ve güvender e rakip özel dershaneler birliği..
    sınavları öss ve oks olmak üzere yılda iki kez uygulanır.
  • bilişim konusundaki uzmanlıklarını halkı yanıltmak yerine web sitelerindeki iletişim formunun düzgün çalışması için kullanması gereken kurum.

iletişim formunun çalışmaması üzerine kendilerine şu e-postayı gönderdim.

--- spoiler ---

sayın töder başkanı enver yücel,

yaptığınız basın açıklamasındaki cahilliğinizi affetmiyorum.
    ortalama bir orta okul öğrencisi bile bir konuda fikir beyan edeceği zaman sizden daha çok bilgi sahibi olur.
    bu yaptığınıza en hafif tabiri ile cahillik dedim ama art niyet olma ihtimali de çok yüksek.

cahilsiniz, ne dediğinizi bilmiyorsunuz halkı kandırıyorsunuz. bir uzman'dan görüş alın diyeceğim ama uzmanlık gerektiren konularda yaptığınız cahilce açıklamalar ilkokul seviyesindeki açıklamaları dahi anlayabileceğiniz konusunda şüphe uyandırıyor.

örneğin:
    "bir birinden farklı 1.700.000 cevap anahtarı üretebilmek için elbette bir algoritmanın kullanılması gerekmektedir. zaten dünyanın her tarafında yapılan bu tür sınavlarda algoritma kullanılmaktadır. bu bir zorunluluktur. algoritmasız sınav düzenlenemez. düzenlediğiniz sınavın sonucunu görebilmek için mutlaka algoritmaya ihtiyacınız vardır. "
    demişsiniz. bu dediğinizi bir bilgisayar mühendisine sorun bakalım size ne diyecek? düzenlediğiniz sınavın sonucunu görebilmek için cevapları soruların olduğu kitapçığa "şifrelemek" gerekir miymiş gerekmez miymiş? hayır en azından şifrelerin çalışmadığı durumları düşünün. ya da o soruların doğru cevapları algoritma ile bulunamadığında ne olacak? bir cevabın yanlış seçildiği sonradan farkedildiğinde ne olacak? bu kadar cahil olabilmenizi aklım almıyor. ayrıca farklı kitapçık yaratabilmek için doğru cevabın ne olduğunun bilinmesi neden gerekli? aslında kimseden görüş almanıza gerek yok kendiniz bile düşünseniz olur.

sonuç olarak kamuoyuna mal olan o şifreler birbirinden farklı dediğiniz tüm kitapçıklarda çalışıyor. en yüksek şıkkın sağındaki seçeneği seç'i uygulayan bir öğrenci 29 tane sayısal cevabı olan soruda 18 tane doğru yakalıyor. (ali nesin in açıklamaları daha yüksek cevapların sıralabildiği diğer durumları da içeriyor) bu oran (%62) tesadüf olamayacak kadar yüksek ve bütün ama bütün kitapçıklar için geçerli. bu şifrenin sonuç vermediği tek bir aday kitapçığı gösterirseniz bir maaşımı derneğinize bağışlıyorum. tekrar ediyorum bu şifrenin çalışmadığı tek bir kitapçık gösterirseniz bir maaşımı derneğinize bağışlayacağım.

herneyse zaten yaptığınız yanlışın ne olduğunu anlamak için en küçük bir çaba göstereceğinize inamıyorum. sadece içimden geçenleri ekşi sözlükte formatın izin verdiği ölçüde yazdım. ne yazdığımı, kim olduğumu bilin.

yeni <gerçek isim>

<ekşi sözlük töder@yeni linki>
    --- spoiler ---
  • bugünkü "lys sınavı iyi oldu,hoş oldu, temiz oldu" açıklamasıyla sistemin devamını sağlamayı amaçladıkları apaçık ortaya çıkan, ekmek kapılarını oluşan haksızlığın eleştirilmesi ile kaybetmek istemeyen güzide kuruluş.
    (bkz: özel dersanecilik sistemin bozukluğundan beslenir)
    (bkz: yaşasın ösym)
  • bunca üye dershane içerisinde nasıl olup da gönderdiğim 7 sorudan 5 inin seçilip sınavda çıktığına şaştığım türkiye geneli sınavlar yapan kurum/dernek. yaptığı sınavın sorularını üye dershanelerden dizgisi yapılmış şekilde alıp seçtiğini kullanan kullanmadığını geri yollamayan oluşumdur ayrıca.
  • ks. almanya'da bulunan hessen türk öğretmenler derneği *

http://www.toder.de/
  • öss gençlerine uyguladığı kolay deneme sınavlarıyla adını duyuran bir dernek. sınnavın üç gün(cumartesi, pazar, pazartesi) sürmesi ve dolayısıyla insanların birbirlerine soruları söylemesi olayı bir nebze ciddiyetsiz kılmakta...
    (bkz: nefsine hakim olamamak)
  • gün itibariyle özdebir'e kıyasla basit bir sınav yapıp gönül almıs, uğur ve final gibi büyük dershanelerın derece yarışı yapacakları moral olayım.
  • başkanlığını enver yücel'in yaptığı dernek.
  • tiyatro oyuncuları derneği.
    http://www.toder.info/
hesabın var mı? giriş yap