• 25 haziranda girmiş bulunduğum, sadece 3 tane reading gelmesine rağmen niye 4 buçuk saat sürdüğünü anlayamadığım çok afedersiniz kol gibi sınav.
  • iyi hazırlandığında gayet rahat geçebilecek sınav. tek sorun türkiye'de ingilizce öğrenmiş haliyle konuşma pratiği olmayanlar için speaking kısmıdır.
  • herkesin kafasına göre zor kolay dediği sınav...
    sınav intermediate seviye ve sonrası için hangi skoru tutturacağı belli olmayan sınavdır.
    film dizi izlemiştim etkili oldu söylemi ve ingilizce merakı önemli söylemi tabiki sonucu farklı şekilde etkiler. ama bunu yapanlar da istedikleri skoru tutturamayabilir... informal ingilizce bilen ve çeşitli amerikan ve ingiliz dizilerini izlemiş biri olarak söylüyorum, writing ve speaking'im batıktı... adam yazmış, uyarmış sınav sonucunda: informal konuşmuşsunuz diye... otur paşa paşa çalış öğren bu kalıpları...
    özetle, formal dil önemli yani...
  • istediğim tarih için yalnızca istanbul language center mecidiyeköy'ün müsait olduğu ve kaydımı oraya yaptırdığım sınav. mekanla ilgili bilgisi olup paylaşabilecek olan varsa sevinirim.
  • yarın giricek olupta ekşi sözlükteki bütün toefl entrylerini ezberlediğim sınav.
  • reading kısmında 2 saat ebenizi sken, jupiter'in uydularından girip avrupa ticaret devriminden çıkan; sonra utanmdan "arkadaş seçerken eğlencelileri mi yardımseverleri mi seçersin" gibi ilkokul 4 ayarında embesilötesi bi konuyla karşınıza çıkan oldukça dengesiz bi sınav.
  • ses yalitimi bok gibi olan kurumlarda girilmemesi gereken sinav. buradan bu naneye yeni girecekleri uyariyorum, girmeden once usenmeyin, girmeyi dusundugunuz merkezi arastirin. ses engelleyici kulaklik sagliyorlar mi, saglamiyorlar mi bir ogrenin. girdigimde nasil bir dengesizlik olusmussa artik, ben henuz ikinci reading metnindeyken yanimdaki hayvan herif speaking'e gecmisti. hindu aksaniyla bagira bagira konusup kafa birakmamisti. kalkip herife kufur edecektim ama onun sucu degildi tabii.

akabinde els'den gelen survey de test merkezini nasil buldunuz sorularina bir abandim, bir abandim. of. els o merkezden kan almadiysa bir daha da girmem 2 sene sonra.
  • bu sınav sayesinde ingilizce anlıyorum ama konuşamıyorum geyiği bende hayat buldu:
    reading: 27
    listening: 27
    speaking: 13
  • 3 seferdir giriyorum bu sinava. bir onceki girisim 2008 yilinda idi. ancak su speaking olayini hala cozemedim. iki tane bocek isminden bahsedip aralarindaki mutualism midir nedir bir iliskiyi anlatiyor. valla ben o boceklerin ismini nasil soyleyecegim diye dusunurken bir yandan da kafamda cumleleri kuruyordum. dogal olarak yine olmadi. kahpe toefl bu sana son girisim. bir sonraki sefer ielts'de olcecegim ingilizce seviyemi. hem karsinda insan var konusurken hem de puanlama daha mantikli. 22-30 arasi puanlamayi high olarak degerlendiriyorlar da karsidaki okul veya kurum onun highina mayina bakmiyor iste. eger ben super anliyor veya okuyorsam bana niye 30 uzerinden 22-25 araliginda puan veriyorsun.
  • kanımca en zorlanılacak kısımları
    1- ayrıntı sorulduğu için tekrar tekrar okunmak zorunda kalınan ve haliyle yetiştirilemeyen, şıkları da birbirine çok yakın olan reading kısmı
    ile
    2- cevap verme sistemine hakim değilseniz ikide bir tekleyeceğiniz, "daha başka ne söylesem", ya da "şunu en iyi nasıl ifade ederim" diye düşüneceğiniz speaking bölümü
    olan sınav. listening ve writing'in ise nispeten sorunsuz geçeceğini düşünüyorum, en azından bende öyle oldu.

çalışacaklara not: mutlaka önünüzde geri sayım yapan bir saat bulundurarak çalışın. metinleri olabildiğince hızlı bir şekilde algılamaya çalışın. zaman bu bölümde çok önemli. writing'de however, further, moreover, nevertheless gibi kelimelerle süslü formal bir dil kullanmaya özen gösterin. dinleme parçalarında iyi konsantre olmaya çalışın. speaking için ise sürekli tekrar yapın, gerekirse kendi sesinizi kaydedip tekrar tekrar dinleyin.

hızlı okumayı öğrenirseniz, speaking'inizi de akıcı ve hatasız bir hale getirirseniz bence 100'ü aşmamanız için hiçbir sebep yok. (ben de eğer puan kaybedersem buralardan kaybedeceğim, diğerlerinde dediğim gibi sorun yaşamadım)
hesabın var mı? giriş yap