şükela:  tümü | bugün
 • toefl sınavını da hazırlayan ets’nin iş ingilizcesi için geliştirdiği sınav. her yıl 60’dan fazla ülkede, 3 milyon kişi ve binlerce uluslararası kurum tarafından kullanılmakta olduğu söyleniyor sayfasında..

  http://www.toeic-tr.com/
 • test of english for international communication
 • http://www.4tests.com/exams/exams.asp sayfasında ilgili testini bulacağınız sınav.
 • 1979 yılında japon endüstri ve uluslararası ticaret bakanlığı'ndan gelen özel bir istek üzerine toefl, gre, gmat gibi sınavlarında hazırlayıcısı ets tarafından hazırlanmaya başlanan iş ingilizcesi seviyenizi ölçmeye yarayan bir testtir. ülkemizde abdi ibrahim, pricewaterhousecoopers, akbank, oyak-renault gibi firmalar son 1-2 senedir istemeye başlamışlardır. toefl'a göre çok daha kolay bir sınavdır, dünyadaki olayını bilmem ama ülkemizde çok da duyulmuş bir sınav değildir. toefl'a kasmanız daha mantıklıdır bu sınavı vermektense.
 • istanbul şişlide bulunan standart test eğitim merkezinde girilebilecek sınav türü.
 • ayda iki kere yapılan ve türkiye'deki özel bankaların hemen hemen hepsinin kabul ettiği sınavdır.
  uygulanabilirliği ve uluslararası geçerliliği dikkate alındığında toeic ingilizce yeterlik seviyesini ölçmek için kullanılabilecek en etkin ölçme araçlarından biri.
 • şişli'de bulunan standart test eğitim merkezinde çarşamba ve pazar hariç haftanın her günü sabah ve öğleden sonra girebileceğiniz sınavdır. sınav ücreti* 81€ + kdv(%8)
 • her geçen gün daha da yaygınlaşan türkiye'nin en önde gelen kuruluşlarının dahi toefl ve dengi sınavlar yerine kabul etmeye başladığı iş ingilizcesi sınavı. 990 puan üzerinden yapılmaktadır ve 100 er soruluk iki bölümden (listening-reading) oluşur.ülkemizde genelde 800 ve üstü puanlar kabul görür. toefl sınavına göre daha kolay ve iş hayatında karşınıza çıkabilecek türden sorular sorulur. eğer aksi bir durum zorunlu değilse diğer ingilizce yeterlilik sınavlarına tercih edilmesi, ingilizce bilgisini kanıtlamak durumunda olan kişinin kendi iyiliği içindir.
 • toeic dinlediğini anlama ve okuma bölümlerinden oluşmaktadır. dinleme bölümünde 4 soru tipi, okuma bölümünde ise 3 soru tipi mevcuttur. sınav, her bölümde 100 soru olmak kaydıyla 200 soru içermektedir. alınabilecek maksimum puan 990’dır. iş başvurularında aranan minimum puan genellikle 800 ve üstüdür.
 • türkiye iş bankası' nın, müfettiş yardımcılığı için 960 puan istediği, ayrıca speaking ve writing içermeyen, sadece listening ve reading' den oluşan sınav. buradan iş bankası' nı kınamayı da borç bilirim. 990 üzerinden 960 nedir yahu? %97'ye tekabül eder. sınav ne kadar kolay olursa olsun, hata payının bu kadar asgari düzeyde tutulması biraz abuk değil mi? aynı iş bankası toefl' dan 120 üzerinden 80 istiyo, ki bu da %67'ye tekabül ediyo. şimdi ben bunu üstüme vazife edinip; zor sınavdan %67'yle, kolay sınavdan %97 almak eşdeğer mi acaba diye iki sınava da girmeye karar verdim. bu ülkede, bi insan evladı 19 yıl boyunca yüzlerce sınava tabi tutulursa, böyle akıl sağlığını kaybeder işte! ilköğretim, orta öğretim, 3 öss, 6,5 yıl üniversite derken... du bakalım, daha kpss'ye de girerim ben 3-5 kere. ceza-i ehliyeti yoktur...

  edit: tibaş ve iştirakleri, toeic' in geçerliliğini kaldırmışlar, eylül 2008 itibari ile. ne kadar kolay olursa olsun, bi zikime yaramamaktadır artıkın. benim de sinirlenmeme gerek kalmadı, zira toefl' dan yeterli puanı almaktan gayrı alternatif sunmuyolar.