şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belli bir süre sonra hayatta kalanlara verilmek üzere birçok kişinin ortaya para koyarak aralarında yaptıkları özel sigorta. ismini bu terbiyesiz anlaşma şeklinin mucidi lorenzo tontiniden alan bu anlaşma türü türk ticaret kanunuile ahlaka uygun olmadığı gerekçesiyle yasaklanmıştır. tontin anlaşmaları ülkemizde geçersizdir.
 • bir çeşit emeklilik sigortası sistemi. ilk olarak 17. yüzyılda italya’da uygulanmaya başlamış, daha sonraları ingiltere, fransa ve amerika’da yaygınlık kazanmıştır. günümüzde uygulaması görülmemektedir.
  bu sistemi kurmak için bir araya gelen üyeler ortaya eşit miktarda para koyarlar. toplanan bu paralar uzun vadeli bir yatırımda kullanılır. en yaygın yatırım türü otel işletmeciliğidir. zaman içinde üyelerden(hissedarlar) ölen olursa hissesi diğer üyelere eşit bir şekilde bedelsiz dağıtılır. ölen kişilerin yasal varisleri bu yatırımdan pay alamazlar. aynı şekilde, ölen kişinin vasiyeti de bu yatırım ile ilgili maddeler içeremez. herhangi bir anda üyeler elde edilen kârın bir kısmını bölüşebilirler, eşit miktarda olmak kaydıyla para koymaya devam edip ana paralarını artırabilirler ancak ana paraya dokunma hakları yoktur. sonuçta herkes ölüp sadece bir üye kalınca, bu üye tüm hisselerin sahibi olur. bu üye de ölünce her şey devlete kalır.
  zamanla uygulama değişiyor ve izinsiz “tontine” devri başlıyor. devlet haberdar edilmiyor ve son üyenin ölümüyle, fon son üyenin varislerine kalıyor.
  fona tek başına sahip olmak için diğer üyelerin ölümlerini çabuklaştırmak isteyenlerin varlığı bu emeklilik sisteminin anladığım kadarıyla tek zayıf noktası (evet, bir hayli zayıf hem de). zaten devletler de zamanla bu sistemi yasadışı ilan ediyorlar.
  (bkz: the wrong box)
 • dün resmi gazetede yayınlanarak artık ülkemizde de geçerlilik gösteren sigorta sistemi.
 • tam da evcil hayvana koymalık isim gibi sigorta terimi. icadeden amca kusuruma bakmasın artık :)
 • http://ekonomi.milliyet.com.tr/…1576812/default.htm

  mafyaya yeni boyut getirecek sistem.

  hunger games mübarek.
 • yüksek lisans derslerinde anlatılmış konudur.
 • "tontin" başlıklı, türk ticaret kanunu madde 1488'de düzenlenen; sigorta hukukuna ait kavram.
 • turkiyedeki sigorta sirketlerinin sıcak bakmadığını belirttikleri sistemdir.