kelepir

  • aklıselim (552)
  • 549
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 yıl önce

zinedine zidane

ortalığı kasıp kavurduğu yıllarda bile bilgisayar oyunlarının en iyi oyuncusu ya da en azından en iyilerinden biri olamamış bir adamdır zeynettin.
nasıl olacaktır ki? çok hızlı değildir; thierry henry gibi ayağına verip bütün savunmayı peşinize takıp kaleye kadar gidemezsiniz… çok güçlü değildir; patrick vieira gibi omzunu koyduğunuzu taça atıp topu kazanamazsınız… devamlılığı yüksek değildir; claude makalele gibi top neredeyse orda bitip, dört kez geçildiğiniz adamın karşısına beşinci kez dikilemezsiniz… tekniği olağanüstü değildir; top ronaldinhonun ayağına yapıştığı gibi ayağına yapışmaz… çok iyi şutör değildir; onunla vurduğunuz şutlar ne ronaldonunkiler gibi hep direğin içine çarpıp girmekte ne de robarto carlosunkiler gibi 200 kilometre hıza ulaşmaktadır… frikikleri ortalamadır; juninho pernambucano gibi her vurduğunuzu doksan diye tabir edilen yere asamazsınız…
dünya futbolunda onu eşsiz kılan, döneminin en iyisi yapıp yüzyılın en iyileri arasına sokan özelliği olan doğru anda doğru kararı verme özelliğininse maalesef bilgisayar oyunlarında karşılığı yoktur. bu oyunlarda oyunculara en azından bugün için winner olma özelliği eklenememiştir. çünkü bilakis bu oyunların mantığı oyuncunun yarine kararları sizin vermenizdir.
o yüzdendir ki bir on yıl kadar dünya futbolunda esen bu kasırga, bu efsanevi cezayirli hiçbir zaman ‘’abi zizou formsuz baştan başlatalım’’, ‘’ohoo zidaneı sakatladın, ben napcam şimdi?’’ gibi mızımaların konusu olmaz. sistemime uymuyor gerekçesiyle yerine gutiyi, santiago solariyi oynatanlara bile rastlarsınız sıklıkla..

devamını okuyayım »