• ince memed romanlarının en önemli kahramanlarından biridir.

--- spoiler ---

ince memed ile yolları ilk romanda kesişir, memed sevdiğini, hatçesini abdi ağa’nın yeğeni ile evlenmek üzereyken kaçırmıştır, abdi ağa aşıkların peşine salar adamlarını, izlerini sürsün diye topal ali de yanlarındadır, topal ali isteksizdir aşıkların izini sürmeye, ama iz görünce dayanamaz, huyu öyledir çünkü. izi sonuna kadar takip edip yakalatır ince memedi.

--- spoiler ---

başta zarar verse de, ilerleyen maceralarinda memede çok yardımları dokunur, onun düşmanlarıyla ikili oynar, stratejik hamleler yapar. michael corleone gibi, tipik bir oyun teorisi dersi kahramanıdır.
  • tam bir yavşaktır. satmadığı adam kalmamıştır. anadolu'da bol bulunur bu yavşaklardan...
  • derdini şeedeyim demezseniz yardım isyeceğim arkadaşlar. 3. cildi okuyorum. topal aliyi gözümde canlandırmaya bu ciltte hayati derecede ihtiyaç duyar vaziyetteyim. amma velakin bir kalıba, bir tipe sokamadım bu herifi. bir yandan uyuz olduğum işler yapıyor, bir yandan da her halukarda dost. sıradışı, derin bir yanı var, bi bakıyorsun bir o kadar da yüzeysel. her neyse, derdim ne yaptığı değil, bir tipe sokamamak. şuna benzer birini hayal et falan diyin, bi el atın olaya lütfen, istirham ediyorum.

edit: @dunyanin en buzin seven insani sağolsun (bkz: hakan boyav) bu karakteri on numara beş yıldız karşıladı :)
  • finalde açık bir şekilde yazılmasa da,

--- spoiler ---

aynı anda kasabanın öbür ucundan gelen kurşun seslerinden, murtaza ağa'nın işini bitirdiği düşünülen
    --- spoiler ---

yan kahramandır.
  • izcilikte bir yel musa değildir.
  • "analar bir tek izci doğurmuş, o da topal ali..."

yağmurlu havada kayanın üstünde iz sürer, insan evladıyım diyen de bir köşeye sığınıp saklanamaz.
  • ikinci kitabın sonlarına yaklaşıyorum, bu adam bende harry potter serisindeki severus snape çağrışımı yapıyor. iki taraflı hareket ettiği ve hafiften gizemli bir havası olduğundan sanırım.
  • orhan pamuk kara kitap'ta anar kendisini. (yky sf 303)
hesabın var mı? giriş yap