• 2009 yılının ekim ayında toy story 3-d olarak yeniden karşımıza çıkacak olan,

ve elbette bununla yetinilmeyip toy story2 3-d'nin ise 2010 yılının şubat ayında çıkarılması planlanan,

bununla da yetinilmeyip en sevindirici haber olarak ise toy story3'ün 2010 yılının haziran ayında çıkarılacağı duyurulan pixar'ın mükemmel animasyonlarından biri...(bkz: pixar'ı seviyorum)
  • gönlümde pixar animasyonlarının yeri bir ayrı. özelde de toy story'in yeri daha bir ayrı.
    toprağı bol olsun joe ranft iyi işler çıkardı. çocuklar için böylesine olumlu etkiler bırakan yapımların sayısı gittikçe artıyor fakat toy story'in (1-2) en önemli özelliği didaktik olsa da bıktırıcı olmaması. türkçe ezberlenmiş repliklerin her defasında yeniden izlendiğinde zihin ve gönül açan bir yapıda olmasını mehmet ali erbil etkenine de bağlıyorum. onca antipatik bir spiker iken dublaj konusunda böyle başarılı olması gözden kaçırılmamalı. (bkz: shrek)
    burada da woody karakterine hayat veren sesi, efektler, diyaloglar harika. çarkıfelek bilmem ne sunup da her gün başka bir gaf bombası patlatacağına çocuklar için böyle hayırlı işler yapsa maddi olarak tatmin olur muydu bilemem ama gerçekten başarılı olduğu bir işi yapmış olurdu. çok sıkı bir buzz lightyear olan haluk bilginer de keza.

toy story arkadaşlık, fedakarlık, sevgi, macera, cesaret v.s. ne kadar cici çocuk olmaya yarayacak özellik varsa işaret ediyor; kötü çocuklar, para babası ve hırslı oyuncakçılar oyuncaklara kötü davranmakla cezalarını buluyor v.s.
    ama çok önemli bir gizli mesaj var ki, bunu fark ettiğimde biraz rahatsız olmuştum: bu animasyonda baba figürü yok. andy, babasız bir çocuk. bir nevi jesus. baba öldü mu, kaldı mı, annesi boşanmış mı, adam iş seyahatinde mi hiçbir fikrimiz yok. baba figürünün yokluğu, buna rağmen güçlü, muhtemelen kariyer sahibi annenin mutluluğu bana postmodern feminist yönetmenleri hatırlattı. bunlar da kim mi? bu esnada pixar'cılar işte. böylesi bir mesajı vermeleri değil beni rahatsız eden. hatta bir sure önce babasını kaybeden bir arkadaşımın 7 yaşındaki oğlu, andy'i izlemeyi çok seviyor. onun da babası hayatının hiçbir anında yok ve andy çok mutlu.
    beni rahatsız eden şey, izleyici açısından bilgi eksikliğinin es geçilmesi. bir baba buhar olup uçmaz çünkü. serinin devamı yapılacaksa -ki 3. hazır belki de- bu konuya yer açıp cici soslarla bizi aydınlatırlarsa çok memnun oluruz. artık nasıl olacağı da onlara kalmış, binbirsurat tipsizine hatun bulan kudret andy'nin babasını bize göstertemeyecek mi?
  • aslında bu seri bir bakıma sinema tarihindeki en önemli filmlerdendir.
    birincisi ile sinemada animasyon çağı başlamış,
    ikincisi de animasyon olayının bir tür olarak addedilmesinde dönüm noktası olmuştur.

(bkz: toy story 2)
  • türkçe müziklerini fatih erkoç'un seslendirdiği film. isimleri dostunum ben senin ve garip şeyler oldu bana olan bu şarkıları çocukken dinlemek çok keyifliydi.
  • pixar'ın geniş kitlelere tarafından bilinmesine vesile olan ve dünya sinema tarihindeki ilk üç boyutlu uzun metraj sinema animasyonu olan film.
  • filmin tuhaf bir kurgusu var aslında pixar yapmış iyi yapmış ama bakınız nasıl yapmış: haklılaştırmış ama neyi nasıl haklılaştırmış.. son dönemde üçüncü filmin gündeme gelmesi raflardan eski filmleri çıkarttırdı. tekrar izleyince ortaya şu çıktı woody bir egomanyak kendi himayesindeki odada hisleri doğrultusunda yaşamakta. hatta andy'nin odasında tek yavuklusu olan kovboy. mimiklerine dikkat ederseniz küstah kendini beğenmiş bir it bakışlarını yakalarsınız.buzz gelince bizim kovboy çıldırıyor. fesatlığından kuruyor. hatta tek çırpıda woody'nin yavuklusu woody'yi siliyor. burada karakter kıskanılmadıgından tip ve dış görünümün ortaya çıktığı aşikar. buzz'ında woody'den aşağı kalır yanı yok. oda maşallah kibir üstadı. artist.woody en son çürüyordu fesatlığından kumpas kurdu buzz'ı aşağı attı. (yanlışlıklada olsa) neysem bunlar çıktı gitti girdi oldu olmadı . bütün bu arada woody buzz'ı bir alet gibi kullandı tek elde etmek istediği şey andy'di. bak uzay gemisi dedi bak şöyle bak böyle.köpek saldırır woody saklanır. sid gelir woddy buzz'a yardım etmek istesede saklanır. en sonunda kapalı kalınca kasanın içinde yardım ister buzz'dan buzz bunalımdadır yardım etmeyince sen güzelsin ben çirkinim der buzz gaza gelir o noktadan sonra ikisi kankadır. ama bu eylemleri gerçekleştiren woody yinede izleyici ve andy tarafından iyidir güzeldir. çok yaşa pixar!
  • hala kucuk yegenlerimle birlikte izlemekten zevk aldigim, sirf filmin sonunda yaninda buzz lightyearla birlikte roketle ucan woody'nin suratinin aldigi sekil icin bile izlenmesi gereken pixar yapimi film.
  • içinde megadeth'e ince bir gönderme bulunan kült animasyon filmi.

caps

(bkz: dork)
  • her çocuğun izlemesi gereken seri. bu animasyonları izleyen çocuklar oyuncaklarına daha çok değer vereceklerdir eminim. he ben büyüdükten sonra izledim, yine de çok mutluyum büyükler de zevkle izleyebilir. :) digimon migimon saçmalıklarından çok daha iyi bunlar. özellikle de biz susam sokağı çocukları için...

not: neden bu kadar az entry var hakkında anlayamadım doğrusu.
  • 3. ile son dönem gözlerimin dolmasına neden olmuş tek filmdir. çocukluğunuzu özletir.
hesabın var mı? giriş yap