şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizde de uygulanmaya başlanması gereken uygulamadır.

zengin kişiye yazılan cezalar pek de umursanmayacak değerlerken yoksulun (6-7 bin tl altı) belini büküyör.

kuralsızlık karşısında trafik polisine verilen küstahça cevaplar da cabası.

eşitlik demek adaletsizlik demek değildir.

https://www.google.com.tr/…i,8l5ronjziek8nctcwlkjfa
    link paylaşıldı.
  • esnafa hiç ceza yazilamamasi demektir. hiç trafik cezası almayan taksicileri düşünsene, mazallah cheat açmış gibi
  • mevzu yine bordrolu çalışan orta gelir grubuna patlayacak dedirten talep.

bu sistemi kurmak için irs gibi adamın götünden kan alan bir gelir idaresi kurman lazım. kayıt dışı ekonomiyi en aza indirmen lazım. ondan sonra zaten böyle oyunlara ihtiyacın kalmaz, isveç gibi norveç gibi bir ülke oluruz.
  • geçen günlerde arkadaşlarımla tartışıp olmaması gerektiğine karar verdiğimiz durumdur.

çünkü ülkede gelir vergisi verenler sadece bordrolu çalışanlar. onun dışında da çok ünlü olduğu için mecburen vergi veren sanatçılar veya iş adamları.

28 liralık malzemeyi şirketine fatura ettirebilmek için 5 dakika uğraşan adam gördüm ben süpermarkette.

önce adam gibi vergi sistemi getirip vergilerini düzgün topla, sonra vergiye dayalı ne getiriyorsan getir. ama şirketinin üzerinde 3 tane arabası olan adam benim yarım kadar gelir vergisi veriyorsa bsg demekten başka çare yok.

eşşeğin aklına karpuz kabuğu sokmayınız efendim.
  • trafik cezaları maddiyattan çok ehliyete uzun süreli (3-5 yıl) el koyma ve paraya çevrilemeyen hapis cezası olarak verilmeli. o zaman bak nasıl her şey düzeliyor.

rusya gibi vatandaşının %80'i günün yarısı alkollü gezen bir ülkede bile yaya geçidinde istisnasız tüm araçlar durabiliyorsa, problem türkiye'de uygulanan trafik cezalarının niteliğindedir.

almanya'da hız sınırı yok deniyor ya, mesela gidip orada emniyet kemerinizi takmadan araç kullanın ya da arka koltukta bebek varsa bebek koltuğuna oturtmayın bakın ne oluyor ehliyetinize. bir daha araba kullanabiliyor musunuz?

sen zengine 2-3 bin tl ceza yerine 20-30 bin tl ceza da kessen ihlal yapan adam yine yapacaktır. çare maddiyattan öte kafalarına kazınacak cezalar vermekte.
  • trafik cezalarının aracın değeri oranında belirlenmesi olsaydı olabilirdi.