şükela:  tümü | bugün
 • 260m yüksekliğiyle 1972 yılında inşası tamamlandığında dünyadaki en yüksek binalardan biri olan san francisco’daki gökdelen. beyaz renkli bina, tabanı yüksekliğine göre çok geniş olmayan bir piramit şeklinde olması nedeniyle bu isimle anılır.
 • --- spoiler ---

  serendipity filminde jonathan trager* halley buchanan* ile evlenmeden önce her iki tarafın ailesinin de katıldığı bir akşam yemeğine gider. akşam yemeğinden sonra jonathan canı sıkkın bir şekilde sokakta yürürken ikinci el kitap satan bir yerde el amor en los tiempos del colera kitabını görür ve bir umutla kitabın kapağını açar ama bu kitapta da daha nerde yaşadığını bile bilmediği sara thomas’ın* notunu bulamaz. hemen ardından gelen sahnede, sara çalıştığı psikolojik danışmanlık ofisine girmeden önce transamerica pyramid gözükür ve izleyici sara’nın san francisco’da yaşadığını anlar.

  --- spoiler ---
 • dynamics of structures kitabının ön kapağındaki bina.
 • san francisco'ya uzaktan bakıldığı zaman ilk dikkat çeken binadır. broadway tarafından güneşli bir havada yürürken bile, buraya geldiğinizde anormal bir rüzgarla karşılaşılabilir.
 • ezilmis quartz kaplama dis yuzeyi 10 yilda bir, 2 yil suren bir parlatma isleminden geciyormus. 3678 penceredeki 80km'ye varan macunu yenileyip, camlari ve binayi araba yikar gibi yikiyolarmis. binanin yuzeyi yere dik olmadigi icin normal binalardan cok daha fazla kir tutarmis.

  en son 2007'de tamamlamislar.
 • her ne kadar san francisco'nun en genç, yüksek, havalı binası salesforce tower ise de, bu binanın karakteristik yapısı nedeniyle yerinin her zaman ayrı olduğunu düşünüyorum.

  pier 7'den şehre bakarken tam karşınızda tüm zarafetiyle görmek gerçekten keyifli

  yolunuz ve işiniz düşerse, binanın 48. katındaki toplantı odasını kiralayabiliyorsunuz.

  bir de, binanın en tepesine çıkma fırsatı bulan birinin paylaşımı