• christoph waltz 'un kadrosuna katıldığı drama, aşk karışımı film. 17. yüzyıl'da, evli, genç bir kadının portresini yapmak için tutulan ressamın kadına aşık olması üzerine gelişecek bir drama olacakmış.

edit: alicia vikander, jack o'connell, zach galifianakis, cara delevingne, judi dench kadroda yer alan diğer isimler.
  • en iyisinden deborah moggach kitabı.
  • ilk fragmanı gelen, yönetmenliğini justin chadwick'in** yaptığı senaryosu ise tom stoppard*** tarafından kaleme alınan film. amerika için vizyon tarihi 15 temmuz olarak görünüyor.

fragman: https://www.youtube.com/watch?v=omowlpaslq4
  • hem mutluluk, hem hüzün, hem heyecan, hem korku, hem şehvet, hem ihtiras...
    bütün duyguları bu kadar güzel harmanlayan başka bir film daha izledim mi bilmiyorum.
    oyunculuktan çekim tekniklerine dört dörtlük bir film.
    bu filmin umudu tüm eylül ayına yayısın.
  • fazlasıyla bilindik, senaristin her daim iki üç adım önünde olduğumuz, sürprizsiz kostümlü drama - ihanet - aşk filmi. berbat değil, ama vasat. izleniyor, pek sıkmıyor, oyunculuklar iyi, setler iyi, görüntü yönetmenliği eh işte, müzikleri hatırlamıyorum bile. genç yaşta zengin bir adamla evlendirilen, sıkıcı ve mutsuz bir üç yıl geçirdikten sonra bir ressama âşık olan bir kadını konu alıyor bu gereksiz film. filmin ilk sıkıntısı christoph waltz'un oynadığı herif tek boyutlu kalması. hakkında fazla bir şey söylenmiyor. öte yandan diğer yan karakterler de, öyküleri de gayet sıradan. sıradanlık her yerine işlemiş filmin. lale tutkusu bile gayet sıradan işlenmiş.

bu arada... film ilk entriden anlaşılacağı üzere 2014'te çekildi. 2014! sonra harvey weinstein filmi yıllarca kurgulattırdı, vizyon tarihini sürekli erteledi, ta ki kimse filmi merak etmeyinceye dek. çekimlerin tamamlandığı 2015'ten iki yıl sonra bu eylülde filmi vizyona çıkardı ve film gişede çakıldı, ki yıllarca ertelenen bir filmin batması gayet normal -başrolde kim olursa olsun-. e müstahak tabii tecavüzcü weinstein'e.

spoiler

filmdeki gerizekalılıklardan ilki şu, değinmek isterim: sofia (vikander) hamile rolü yapıyor. ama nedense karnı şişmemiş, ama asıl hamile olan hizmetçinin karnı burnunda ve hizmetçinin patronu-sofia'nın kocasının buna dair tepkisine yer verilmemiş. kadın birisinden hamile kalmış, sofia'nın vücudu hiç değişmemiş ve adamın buna dair tepkisine yer verilmiyor. öte yandan sofia'nın vücudu değişmemiş olmasına rağmen "doğuruyorum" demesi de diğer salaklıktı. hayır, adam sofia'yla yatıyor, karnının şişmemesinden işkillenmedi mi? sonra sofia doğumda ölmüş rolü yapıyor ki aşığına kavuşması için. peh peh peh...

spoiler
  • acıma yetime döner koyar götüne temalı, kendini izleten güzel bir film. holliday grainger'ın olduğu bütün filmler güzel olur zaten. kadın başlı başına bir başyapıt.

--- spoiler ---

filme geçersek; konusunun klişe olduğunu düşünsem de işleniş olarak film farklılaşıyor. aynı anda bir mahvolan, bir de mutluluğa yelken açan iki çekirdek aileyi görüyoruz. mahvolan ailedeki kızın zihinsel açıdan dengesiz ve ahlaksız biri olması ortaya bir çok sorun getiriyor ve türlü entrikalar ile aileyi parçalıyor. olay içinde olay, aynı ev içinde birçok trajedi yaşanması ve bu olayların aktarımı konusunda filmin başarılı olması belki de filmin en büyük artısı. tabii burada yönetmen ve senaristi de tebrik etmek gerekiyor.

filmin başlarındaki neşeli hava bir süre sonra kara bulutlara yerini bırakıyor... en çok üzülen gene erkek tarafı oluyor.

filmde şehir hayatının iyi yansıtıldığını düşünüyorum. aynı zamanda lale ticareti ve onun getirdiği sonuçları kavramamız için de güzel örneklemler mevcut.

--- spoiler ---

>>> fazla sevişme sahnesi olduğundan aile ile izlenebilir bir film değil.
    >>> iyi bir ses sistemi ile izlendiğinde, şehir hayatı içinde kendinizi bulabilirsiniz.
    >>> film herkese göre değil.
    >>> 8/10.
  • oyuncu kadrosu ile göz dolduran keyifli bir film.
  • filmde karı ve kocanın boyunlarına taktıkları şeyi merak ettiğim film.
  • enteresan film.
    --- spoiler ---

anlayamadığım kısımları olan film,izleyenler yardımcı olursa sevinirim. esas kızımız tabuttan çıkınca birden bire ne oldu da benim gitmem lazim hata ettim moduna girdi? sonra neden kendini dağlara taşlara vurdu? sonuçta sevgilisi gelecekti neden onu beklemedi? ki henuz haberi bile yoktu sevgilisinin parayı kaybettiğinden. madem sahte ölüm senaryosu yazacak kadar ressam çocuğa aşıktı bu kadar kolay mıydı sevgilisini bırakmak? tüm sevişmeler yalandı yani? çok saçma geldi bana bu kısımlar açıklayan olursa sevinirim.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap