somethingstupid

  • 5367
  • 4
  • 1
  • 1
  • bugün

ygs 2013

hayatımda ilk ve son kez salon başkanı olarak görev aldığım sınav.
ömrüm boyunca üzerimde yükünü taşıyacağım çok üzücü bir olay yaşadım. çok mutsuzum.

sınav öncesi:
çok titiz biri olduğum için bir gece önceden sınava ben girecekmişim gibi stres yapmaya başladım. nüfus cüzdanımı, görevli belgemi 2 kez kontrol ettim. kıyafet! kıyafetlerimi hazırladım. kimseyi rahatsız etmemek için spor ayakkabı giymeye karar verdim. önce pembe spor ayakkabımı giyecektim. sonra bahar böceği gibi milletin dikkatini dağıtırım diye düşünüp gri bir kıyafet kombinasyonu tercih ettim. bu kadar ayrıntıya giriyorum, çünkü gerçekten hiçbir şey aksi gitsin istememiştim. gece uyumadan önce ya birinin burnu kanarsa, ya biri bayılırsa diye düşünüyorum.

okul:
onlarca suratsız insanın içine tam zamanında (08.45) girip "günaaaaaaydııın" diye coşkuyla selamladım insanları. yarım ağız "gınıydın"ımı aldıktan sonra tüm işlemleri tamamladım. yapacaklarımı biliyorum. ilk kez hologram yapıştırılacak kitapçık türü yerine. hepsini biliyorum, hazırım!

sınav: başarılar diledikten sonra her şey sorunsuz başladı. yapılacak ve imzalanacak bir dolu belgeyi defalarca gözden geçirdim. çocuğun biri güneş geliyor dedi, birileri gelip cama gazete yapıştırdı. ama kimseye rahatsızlık vermeden yaptılar. her şey yolunda.
160 dakika! 160 dakika hiçbir şey yapmadan duruyorsunuz. korkunç bir deneyim.
daha ilk saaat bir daha böyle bir işe kalkışmamaya söz verdim. ama razıyım. yeter ki sorun çıkmasın.

korkunç an:
sınavın bitmesine 15 dakika kala uyarımı yaptım. sonra sınav bitti. herkese cevap kağıtlarını soru kağıtlarının içine koymasını söyledim. toplamaya başladık gözetmen hoca ile.
bir kızın soruların içini doldurmak yerine sadece "/" koyduğunu, hararetle yuvarlakları doldurmaya çalıştığını gördüm. kız ekstra süre isteyip ağlıyor. "hepsini çözdüm, sadece içlerini dolduruyorum" diye yalvarıyor. "ikinci yılım, hayatım kayar, ömrümü bu sınava verdim" diye çığlıklar atıyor. nasıl moralim bozuk, nasıl üzgünüm. zorla aldık kızın elinden cevap kağıdını.
çünkü kamera çalışıyor sınıfta!
üstelik başka bir öğrenci "bu benim ikinci üniversite için girişim. ekstra süre veremezsiniz. o zaman hepimize verseydiniz" diyor. haklı. çocuk tedirgin olmasın diye, "lütfen zarfı kapatana kadar bekleyin. içiniz rahat etsin" dedik.
kız bayılıyor, gözünden yaşlar fışkırıyor.
elim ayağım titreyerek o zarfı cevap kağıtlarını sıralayarak kapattım.
bina görevlisinin yanına gittik birlikte.
içim acıyor ama yapabileceğim hiçbir şey yok.
bina görevlisi de zarfın açılamayacağını söyledi.
kız orada demez mi: "gözetmen sadece 15 dakika kala söyledi. 5 dakika ve 2 dakika kala da haber vermeliydi" diye.
ay beynimden vurulmuşa döndüm resmen.
salon başkanı suserlar var mı böyle bir kural! ben gerçekten atladım mı bunu! 5 dakika ve 2 dakika kala da haber vermem mi gerekiyordu?
bir kızın hayatı belki de benim yüzümden mi kaydı? çıkışta kız ailesine sarılmış ağlıyordu. belki de aylarca beddua edecek bana.
çok mutsuzum.
salon başkanıymış! akademide kalırsam oturum başkanı bile olmam bir daha.
gerizekalının başkanı olurum ancak.

edit: zorunlu bir kural yokmuş 2 dakika ve 5 dakika kala uyarmak için. salon başkanı suserlere ve üzülmemem için destek veren öğrenci kardeşlerime teşekkür ederim.

edit 2: varmış!
çok mutsuzum. ben 5 dakika kala uyarmadım sadece. ama olsun. mutsuzum. sakınan göze çöp batarmış.
"sınavın bitimine 30, 15 ve 5 dakika kaldığını adaylara hatırlatınız"
https://gis.osym.gov.tr/…sinavuygulamayonergesi.pdf
ama en son kızın kağıdını aldım. nereden baksanız 2 dakika kazandı zaten.

zorunlu edit: internetteki uygulama yönergesindeki bir çok madde dağıtılan salon başkanının yapması gerekenler formunda yoktu!
emindim ama yine de birçok kişiden teyit ettim.
kitapçık türü kodlama ve süre hatırlatma ile ilgili bilgiler dağıtılan "salon görevlisinin yapması gerekenler" bölümünden çıkarılmıştı.
üzüntüm halen sürüyor ama dağıtılan formda atladığım hiçbir şey yok!
15 dakikayı da tamamen sezgisel olarak söylemiş durumdayım.
dileyen ösym'den bu sınavda salon başkanlarına dağıttığı formu isteyip temin edebilir... internetteki belge eski sınavlara ilişkin.
bu sınavda kitapçık türü ile ilgili tüm sorumluluk da adaya bırakılmıştı. eskiden olduğu gibi tükenmez kalemle işaret koymadık.
süre hatırlatmaya ilişkin herhangi bir uyarı bilgisinin de yazmadığı konusunda en az 10 kişiden teyit aldım.
internetteki yönergede yer alan ama formda yer almayan maddelerden biri de şudur:
"sınav salonunu dolaşarak tüm adayların soru kitapçık numarasını cevap kâğıdında doğru yazıp kodladıklarını kontrol ediniz. yanlış yazılıp kodlanan soru kitapçık numarasını adaya düzelttiriniz. soru kitapçığı ve cevap kâğıdı üzerindeki “salon görevlisinin imzası” alanını imzalayınız. bu işlemi yaparken adayların dikkatini dağıtmamaya özen gösteriniz."

bir de şu var: (bkz: #29836886) (mlky lvn'ye teşekkürler)

devamını okuyayım »
24.03.2013 14:52