• ikisi de bir dönem fenerbahçe'de oynamış futbolcuların karşılaştırılması. sergen'in fenerbahçe performansını hayal meyal hatırlıyorum ama tümer daha dün fener'deydi. oyuncu olarak belki 10 kişiden 9'u sergen diyecek ama ben tümer derim. klişe söylemle, o da en az sergen kadar harcadı kendini. bu konuda sıkı beşiktaşlılar benden çok daha fazla söz söyleme hakkına ve bilgisine sahiptirler eminim. onun için susuyorum.
  • ikisi de iyi oyuncuydu. tercihim olsa sergen derim; tümer, kontrol etmesi daha kolay bir oyuncuydu, tekniği cok iyiydi o zayif vücuduna göre kısmen güçlü sayılırdı. sergen tarzı oyuncu bulmak ise daha zor, yönetmesi de zor ama daha nadir olan şey her zaman daha değerlidir.
  • yetenek, basari ve diger degisken parametreleri kenara birakarak yorumlayacagim karsilastirma. bir antrönör olsam, takimimda sergen yerine tümer'in olmasin isterdim.
  • "tümer mi sergen mi?" diye tümer'e sorsalar "sergen" der. kaldı ki sordular ve "sergen" dedi.

sergen'e sorsalar "benimle taşak mı geçiyorsunuz?" der. tabii kameralar yokken.

bu soruyu ikisiyle aynı dönemde oynamış olan 100 futbolcuya sorsalar 100'ü de "sergen" der, 99'u değil.

sergen'i hiçbir bok yapmayan, sadece sol ayağını iyi kullanan bir futbolcu olarak görenler muhtemelen sergen'in sadece son dönemini izlemiş olan kitledir. merak edenler sergen'in beşiktaş'taki ilk dönemlerinden birkaç maç izleyebilir. koşuyor muymuş, koşmuyor muymuş? sergen sanılanın aksine ne çok güçsüz bir futbolcuydu ne de yavaştı. yeri gelmişken şunu da şuraya bırakayım.

herif göt göbekle gelip, 10 kilo fazlayla tümer'i ikinci plana itip, 100. yılda beşiktaş'ı şampiyon yaptı amına koyim.

ayrıca birisi beşiktaş'tan kovulduğu için mecburiyetten renkli forma giymiştir. hatta "boş mukaveleye imza atayım." diyerek kendisini affettirmeye çalışmış, ama önerisi dönemin beşiktaş yönetimi tarafından kabul görmeyerek takımdan yollanmıştır. diğeri ise defolup gitmiştir. hakkında yazmaya değer bir şey yok.

https://www.youtube.com/watch?v=aja32dwyr_c
  • sergen'in de tümer'in de yeri içimizde çok ayrıdır. sergen bizden gittiğinde bir gün geri gelecek umuduyla yılları devirmiştim ve bu süreçte özellikle galatasaray'daki performansı muazzamdı. ikisi de beşiktaş için en unutulmaz anlardan birinin "sergen attı şampiyonluk geldi" nin mimarlarıdır ama o an'ın finali tabi ki sergen' in istediği gibi bitmiştir. tümer beşiktaş'tan gittiğinde bir daha geri döner mi umudum hiç olmamıştı. zaten o gittiği günden sonra da adına muazzam besteler düzenlenmiştir. bu durum sergen için hiç olmamıştı.

ikisinin de oynadığı maçlarda golü atan ya da gol pası atanın ya sergen ya da tümer olmasını isterdim hep. ikisinin de halen atmış olduğu pek çok golü hafızamda unutulmazlar arasındadır.

hoca da olsam taraftar da olsam yorumcu da olsam tümer' in futbolu bıraktıktan sonra yaptıklarını ettiklerini de bir yana koyup seçim yapmak zorunda kalsam her defasında sergen'in olmasını isterdim.
hesabın var mı? giriş yap