• nüfus patlaması olur. saka diil ciddiyim. ne zannediyorsunuz artan zamanla yurdum insanının kitap okuyacağını, tiyatroya gidecegini, spor yapacagini filan mı?

edit.ek.
  • bir türk dizisini ele alalım adı sallıyorum acı sözler olsun şimdi 40 dakika sınırı varya dizinin yayın günü şöyle bir yayın akışı olur 20:00 acı sözler 21:00 acı sözler; mutfakta neler oluyor(mutfak kadrosu spin ofu)22:00acı sözler;holding yolu(şirket içi spin ofu)
  • beni beni bihter'ini gibi bir sahneyi bir daha göremeyiz. odaya girdiklerinde ölü bulurlar sahne biter.
  • mükemmel olur. eskiden 20-22 ve 22-00 arası iki dizi olurdu ya da güzel filmler yayınlanırdı. şöyle bir şey olsa da aptal saptal türk dizilerinden kurtulsak. dizilerin kalitesi de artacaktır. bari 60-70 dakika civarı olsunlar.
  • dizi boyunca reklam süresinin 90 dk ya çıkmasına sebep olur.
  • kaliteye dönüş olacaktır. g*tlerinde ayı bağırmadığı için * insanca şartlarda yazan, oynayan, yöneten, çalışan ekipler daha iyi iş çıkartacaktır. gecede tek bir dizi yerine iki dizi yayınlanabilecek, seçenek artacaktır. uzun uzun anlamsız bakışmalar, her bölüme sokuşturulan klip tadında bir şarkı dinletisi, gereksizce uzatılmış diyaloglar bitecek; kullanılması gerektiğinde yerli yerinde kullanılacaktır.

salı gecesi filmleri, parliament pazar gecesi sineması gibi film kuşakları geri dönecektir. bir başka gece gibi, huysuz virjin show gibi şarkılı müzikli skeçli programlar yine ekranlarda yerini almaya başlar. (huysuz virjin'i aklıma geldiği için yazdım. yoksa yeni türkiye'de nah çıkartırlar ekrana)... :(

çok değil, 10-15 yıl önce böyleydi. pazartesi akşamı önce yedi numara, sonra yedi tepe istanbul izlenirdi. behzat ç'nin filmlerinin, dizisinin ortalama bir bölümünden daha kısa sürmesi gibi saçma ve komik durumlar yoktu. cumartesi, pazar ve diğer tatil günlerinde her biri ortalama bir filmden daha uzun dizi bölümlerini dayıyorlar arka arkaya, aralarına uzun reklamlar koyup sündürdükçe sündürüyorlar, iki bölüm diziyle sabah kuşağını dolduruyorlar işte. sonra da kalite bekliyoruz.

ekleme: besyaprakliyonca'nın belirttiği üzere, yarışma programları da tekrar geri dönerdi. bir görünüp bir kaybolan milyonluk resim ve dizi saatlerinden dolayı o da bütün geceyi doldurmak zorunda kalan kim milyoner olmak ister, yaparsın aşkım gibi yarışmalar da kısalır, düzenli yayınlanır hale gelirdi.
  • 'yaprak dokumu'ne kac yil daha maruz kalirdik diye dusunduren fikir.
  • daha sağlam kadrolar görmeye başlarız. kendini fazlasıyla kanıtlamış yerli aktörlerimizin çoğu dizi saatlerinden muzdarip olduğu için yanaşmıyor ya da aynı sebepten dolayı fiyatta anlaşamıyorlar. en önemlisi ise yoldan geçen simitçinin amca oğlunun 1980'lerde çıraklık yaptığı oto sanayideki anılarını flashback yoluyla görmemiş, yatağından kalkıp mutfağa su almaya gidene kadar mesafedeki vicdan hesaplaşmalarıyla ıssız adama dönüştüğüne tanıklık etmemiş oluruz.
  • millet boşluğa düşer...

saat 20,30 akşam haberleri bitiminde dizi başlar.. 24,00 civarı biter.. ahali gider yatar..

sen 40 dakka dizi yaparsan ohooooo millet birbirine bakar öyle, nolcak şimdi naapıcaz biz diye..
hesabın var mı? giriş yap