• upload hızınızı, modeminize gelen hızla değiştirmiş olan iss.

aşağıda yazacaklarım teknik ve teorik olarak her iss için geçerli olup, ucuza, son kullanıcı temelli yapılandırmayı geniş bir kullanıcı ağında ilk yapan turk net olduğu için buraya yazdım.

bu iss'den servis almıyorum ve bağlantı kalitesi hakkında konuşamam.

örneğin normalde download hızının 100mbps upload hızınız 4mbps ile sınırlandırılmış olsun ama modeminizde alabileceğiniz maksimum hız 50-60 mbps olsun. artık 4 mbps limit yerine 60 mbps upload hızınız oluyor.

çok kaba bir hesapla, saniyede 10mb indirip, saniyede 6mb yükleyebiliyorsunuz.

bu iki anlama geliyor.

eğer, youtube vb sitelere video içerik üretiyorsanız, saniyede 400kb ile dosya yüklemek yerine saniyede 6mb ile dosya yükleyeceksiniz. örneğin 1gb'lik 1080p içeriğe sahip videonuz var yüklemek istediniz. ortalama 50 dakika beklemeniz gerekiyor. bu 50 dakika içerisinde bağlantınız koparsa yeniden başlamak zorundasınız.

saniyede 6mb yükleme hızı ile yükleme süreniz, ortalama 4 dakika sürüyor. yani 46 dakika kazanıyorsunuz. herhangi bir bağlantı kopmasında, örneğin 49. dakika da bağlantınız kopmuş olsa, bir kez daha 50 dakika beklemek yerine, 3. dakika da kopan bağlantınız için sadece bir kez daha 4 dakika beklemek zorunda kalıyorsunuz.

ek olarak, twitch vb platformlarda yayın yapıyorsanız, bitrate'i yani basit olarak video yayınınızın görüntü kalitesini arttırarak, sizi izleyenlere daha iyi bir deneyim sunabiliyorsunuz.

ikinci durum ise, eğer sabit ip'niz ve iyi bir sisteminiz var ise, yerel bir sunucu açıp, gerekli yazılımlarla kendiniz bir oyun web server, oyun sunucusu açabilirsiniz.

belli bir sayıya kadar kullanıcı isteklerini karşılayabilirsiniz. elbette bu ciddi bir donanım ve yazılım bilgisi gerektiriyor. özellikle performanslı bir sunucu işletmek istiyorsanız.
  • 16 mayıs 2018 tarihinde yapa santrali bulunan yerler için upload hızlarını 30 mbps 'ye çıkarmışlardır.

https://forum.donanimhaber.com/…oad-hizi--132885658
  • müşteri hizmetlerine adına hiçbir şey yok, onun bilincinde olup gelin. bağlantınızda tamamen şans, 6 mbit alan ben türk.net e geçince 2 mbit i alamıyorum, altyapınız yetersiz deniyor ama ben 4 senedir nasıl 6mbit alıyordum diyince yine aynı şeyi yazıyorlar. destek kayıdı oluşturuyorsunuz, 2 gün sonra bakarsalar bakıyorlar. geri ttnet'e de geçemiyorum yasal süre 3 aymış. kapattırıcam mecbur göt gibi kaldım ortada.

edit:imla
  • turk telekom 'dan geçiş yaptığım isp. gelin görün ki 1 aylık kullanıcı deneyimim berbat, hatta rezalet.

bölgemdeki hattın kapasitesi 16, daha evvel turk telekom varken 14.5-15 zorluyordu ve temiz sorunsuz bir hat yıllarca cayır cayır kullandık. evdeki ana modem ormanda 10 kaplan gücünde bir alet, evin her yerinde alt kata üst kata alayına cat6 kablolar ve access pointlerle dağılan son derece homojen bir internet tadımız vardı. çatı arasına çık 15, garaja in yine 15 fıstık gibi yaşayıp gidiyorduk.

turk.net geldi kurulum yapıldı, speedtest en yakın server sonuçları 14.5 çıktı. haa dedim ki bu iş tamam aga, hem aynı hızı alıyorum hem de akn yok sevindim. aradan geçti 24 saat ne oldu nasıl olduysa o hız 8 'i geçmez oldu. 1 aydır test ediyorum 6.5-7 'lerde duruyor speedtest.

o günden beri hiç bir şikayet hiç bir destek talebine doğru düzgün dönmüyorlar. evdeki wifi keyfimiz piç oldu..

destek taleplerimizden birini tahmin ediyorum ki sebebi mevcut bölgesel hat olarak gördükleri için turk telekom 'a yönlendirmişler, oradan biri aradı uzun uzun konuştuk diyalog aynen şöyle ;

tt: sizin hattınızda hiç bir problem yok hızınız 7 çıkıyorsa mükemmel.
    ben: ne alaka bizim paketimiz 16, 7 çıkması size normal mi geliyor?
    tt: beyefendi ben buradan görüyorum sizin aboneliğiniz 8 yapılmış.
    ben: nasıl yani ?! dumur....

ilk gün 14.5 veren hizmet neden nasıl ne sebeple sonradan 8 'e kilitlenir anlayabilmiş değilim. bunu anlatmak için karşı tarafta hiç birini bulamamak da ayrı mevzu...
  • eger ayni noktada turknet vodafone gibi iss leri kullanabiliyorsan, aslinda kullandigin internet turk telekomdur. o yuzden farkli arayislara girilmemeli. var olan bakir altyapidaki problemi turk telekom mudurluklerindeki erisim veya saha operasyonlari birimleri ile cozmeyi denemelisin.
  • özellikle kalabalık bölgelerde yaşayanların uzak durması gereken sağlayıcı. öncelikle bu arkadaşların kendilerine ait bağlantı hattı yok (istanbul'da bir kaç bölgede var sadece). türk telekom'dan hat kiralayarak size bu hizmeti veriyor, yani hattın yoğun olduğu bölgelerde internetinizin hızı da aynı oranda düşecek (bu durum diğer dsl sağlayıcıları için de geçerli fakat bütçe / hat olayı onlarda daha yüksek). ayrıca kendilerine ait bir teknik destek ekipleri de yok. teknik işlemler hat sağlayıcısı olan türk telekom tarafından yapılıyor. türk telekom'da tekniker olarak çalışan bir yakınım " bize türk.net şikayeti geldiğinde kimse bakmaya gitmiyor. şansına birileri var ise o tarafta onu yönlendiriyoruz. " demişti ve uzak durmam konusunda uyarmıştı. aynı durum kendi teknik servisi olmayan diğer dsl sağlayıcıları için de geçerli.
  • sorunsuz kullandığım superonline'dan 1 hafta içinde geçiş yaptığım ve yaklaşık 5-6 aydır sorunsuz kullandığım iss. sorunsuz bir altyapısı olduğunu bilen herkese tavsiye ediyorum. muhakkak özgür internetin tadına varın.
  • 2 yıldan beri kullandığım sorunlarımı kısa sürede çözen, ek olarak da yurt içi sabit ve gsm telefonlarıyla, ve aralarında a.b.d, almanya, avusturalya, avusturya gibi onlarca uluslararası kademe 1 ülkeleri ile 1.000 dakika ücretsiz görüştüren taahhütsüz ve formalitesiz internet servis sağlayıcısı.

bir ay ücretsiz internet ve 1.000 dakika konuşma için:

--- spoiler ---
    uluslararası kademe 1 ülkeleri:
    a.b.d.
    almanya
    amerikan samoa
    andorra
    arjantin
    avustralya
    avusturya
    bangladeş
    belçika
    bermuda
    brezilya
    bruney
    bulgaristan
    cebelitarık
    çek cumhuriyeti
    çin halk cumhuriyeti
    danimarka
    dominik cumhuriyeti
    endonezya
    estonya
    faroe adaları
    fas
    finlandiya
    fransa
    fransız guyanası
    guadalup
    guam
    güney afrika cumhuriyeti
    güney kıbrıs rum kesimi
    güney kore
    hindistan
    hollanda
    hong kong
    ingiltere
    irlanda
    ispanya
    israil
    isveç
    isviçre
    italya
    izlanda
    japonya
    jersey
    kanada
    kazakistan
    kolombiya
    kosta rika
    lüksemburg
    macaristan
    malezya
    malta
    mariyan adaları
    martinique
    mayotte adaları
    meksika
    moğolistan
    namibya
    nijerya
    norveç
    özbekistan
    panama
    paraguay
    peru
    polonya
    portekiz
    porto riko
    romanya
    san marino
    şili
    singapur
    sint maarten
    slovak cumhuriyeti
    slovenya
    svaziland
    tayland
    tayvan
    a.b.d virjin adaları
    uruguay
    vatikan
    venezuela
    vietnam
    yeni zelanda
    yunanistan
    --- spoiler ---
  • 09.05.2017 tarihinde abonesi oldum. yani 1 yıl 13 gün olmuş. ha sorun yaşadım mı evet. türknet akk kaldırmadan önce mükemmel kullanıyordum. ne zaman akk kalktı o zaman sorunlar başladı hemde aylarca sürdü bu. 100 mbit kullandığım net gece gündüz farketmeksizin 6 ila 11 mbit alıyordu. onlarda destek kaydı arıza kaydı nafile hiçbir işe yaramadı. tam aboneliği mi iptal ettirip netspeed'e geçmek üzere hazırlanırken 2 mbit uplaod hızlarını 4'e çıkarıp ve + olarak fiyat güncellemesi edince hızım gece gündüz 90-95 mbitlere vurmaya başladı. 2-3 aydır kullanıyorum sıkıntım yok. paranın gücü.

şimdi yapa sisteminde upload hızlarını 30 mbit'e çıkardılar. ama bulunduğum bölgede yapa yok malesef :(
  • evimin bulunduğu bölgede aktif altyapısı yok fakat 35 mbit'e kadar sağlayacağını söylemişlerdi.
    ağır bir superonline mağduru olarak, paket bana acayip avantajlı geldi; 35 mbit, akn yok, taahhüt yok + ev telefonu bağlatırsan 1000 dk konuşma.
    dezavantajı ise modemi kendileri sağlamıyor oluşuydu. başvurumu yaptım, mecbur 199 liraya sundukları vdsl asus dsl-ac51'i satın aldım.
    başvuru'dan 2-3 gün sonra bana kurulum için gün verdiler fakat gelmediler. başvurudan itibaren 11 gün sonra kurulumu yapmaya gelebildiler.
    kurulumu yapıldıktan sonra speedtest'te 33.5 mbit internet gördüm. ve şuan sorunsuz kullanıyorum.
    tavsiye eder miyim? evet.
    fakat bu baştaki 10 günlük bekleme süresini ve modem ücretini ödemeyi göze alıyorsan. dersen ki benim zaten modemim var o zaman çok daha iyi.
    taahhüt ve akn olayı harikulade ve kafam rahat. şuana kadar bir sorunum yok.
hesabın var mı? giriş yap