• zamanında sırf gezmek olsun diye marka başvurularımız için çıkıp çıkıp ankara’ya gittiğimiz kurum.

emekliliği çoktan haketmiş abiler işlem yapmak için çırpınıyordu. bazılarının bilgisayar kullanabildiğine hatta bilgisayarın ne olduğunu bildiğine emin değilim.

sonuç olarak artık her işlem online olarak yapılıyor. ofisten çıkıp 500 km yol yaparak biraz hava alıyor kafa dağıtıyorduk. o da yok artık.

2018 yılı 20 marka başvurusu ile bitti. 19 tescil 1 red. bekle beni 2019! aldığınız nefesin bile marka patentini alıcam!
  • 120502971 bir şeyi de bilmeden bu kadar sallamayın be kardeşim.

türkiye'de yapılan tüm marka tescil başvuruları, tüm dünyada olduğu gibi, kurumun onayından sonra üçüncü kişi ve kurumların itirazına açık şekilde yayınlanır*.

bu yayının amacı, tpmk'nın ben bu başvurunun şu şekilde tescillenmesini uygun buluyorum, eğer haklarının ihlal ettiğini düşünen varsa, buyursun yayın sürecinde itiraz etsin demesidir.

dolayısıyla yayına çıkan tüm markalar, başvuruyu yapan firma ya da kişinin tam adı ve adresi ile yayınlandığından, patent firmaları da başka firmalar da, sicil taraması yaparak size ulaşabilir. data satma falan asla tpmk'da sözkonusu bile olamaz.

hem marka başvurusu yapıp, hem de adım gizli kalsın demek saçmalıktır. ben kendi markama fazlasıyla benzer olduğunu düşündüğüm markaya itiraz edeceksem, başvuru sahibinin kim olduğunu bilmek zorundayım.

neticede türk patent ve marka kurumu halen türkiye'de kalmış nadir düzgün kurumlardandır.

not: marka vekili.
  • 703 sayılı khk ile küçük bir isim değişikliğine gidilmiş. değişiklik kurumun kuruluşunu düzenleyen kanunun adı ile ilgili.

daha önceki isim
    "türk patent ve marka kurumu (türkpatent) kuruluş ve görevleri hakkında kanunun"

yenisi
    "patent ve marka vekilliği ile bazı düzenlemeler hakkında kanun"
  • 20.06.2018 tarihli duyuru ile kurumun adının doğru kullanımı ile ilgili hatırlatma yapıldı. buna göre

hatalı kullanımlar, tpmk, türk patent, türk patent (büyük harflerle), tpe

doğru kullanım; türkpatent (büyük harflerle)

http://www.turkpatent.gov.tr/…mentdetail?newsid=962
  • 2022 boyunca 1020tl olan marka tescil ücreti yeni yıl ile birlikte 1960 tl'ye yükselmiştir.

affınıza sığınarak birkaç soru cümlesi kurmak istiyorum:

ilki! neden?
    devamı: neden amq neden? ne oldu? niye ihtiyaç doğdu? marka patentleme hammaddesinde kriz mi çıktı? rusya ambargo koydu? amerika ültimatom mu verdi? küresel ısınma dengenizi mi bozdu? alp er tunga öldü mü! ıssız acun yeni kanal mı aldı?

bir tescilleme ücreti nasıl olur da 2022'nin son günü 1020tl iken 1 gün sonra, yani 2023'ün ilk günü neredeyse %100 zamlanarak 1960tl olabilir? çalışanlarınızın tamamı memur. ittire kaktıra %30 zam alabilmiş emekçiler... e hizmet sektöründeki en büyük gider kaynağı çalışan maaşları değil miydi? alın işte denklemin sorun kısmını %30 ile kapattınız. peki ürünlerinize gelen bu + %70'in anlamı nedir? enflasyon demeyin çok pis kalbinizi kırarım. enflasyon size %100'de, çalışana %50 mi? memura emekliye %30 mu? marka tescillemeye gelen bu %100'lük zammın sebebi enflasyonla açıklanamadığına göre nedir bre amına koduklarım! nedir yani nedir? "bu marka benzersizdir" mührü basmanın maliyeti nedir? "önceden alınmış kardeş, kendine başka bir kapı bul" demenin yükü sorumluluğu; mali artışı nedir? zaten onu da biz bildiriyoruz size. sahada ekip mi var ki bizden önce ele alsın konuyu. iyi kötü biz yakalıyoruz da hak arayışınıza giriyoruz.

tekrar soruyorum. allah var mı? varsa sizi neden cezalandırmıyor. yoksa bu cezalandırma işlemini kim yapacak. tekrar soruyorum. pardon artık sormuyorum direkt söylüyorum: sizin ben taaa aq.
  • dünyanın en ağır işleyen sistemine sahip kurum
  • ne sike yaradığı belli olmayan kurum.

bunların adına çalışan bir tane 'kurum' zırt pırt beni arayıp ahmet bey markanızı almak istiyor acilen 10 bin tl bize gönderip markanızı patent alın diyorlar.

--- spoiler ---

10 yillik logo tescili + 10 yillik yasal takip bedeli + 10 yillik marka başvuru harç bedeli = 8.240tl + kdv = 9.888tl'dir.
    --- spoiler ---

bir de bunu yazmışlar.
  • zamanında bir fikir danışmak için ankara ofisine gittiğim kurum. girişte iki masada iki kişi vardı. biri kadın biri erkek. sanırım ikisi de solitairein en heyecanlı yerinde binaya girmemizden rahatsız kafalarını kaldırmıyorlar. neden sonra adam gibi adam olan buyrun dedi. patent işlemleri hakkında bilgi almak istiyoruz dedik.

“siz ne icadeddiğiz?” diye sordu. sorunun şokuyla kem küm ederken elimize on tane broşür tutuşturdu. avrupa birliği sitesini de tarayın benzeri olmasın sonra gelin dedi. o zaman biz önce işlerimizden istifa edelim çünkü sırf bunları taramak temiz on ay.
  • 703 sayılı khk ile lağvedilmiş kurumdur.

ekleme: (10.07.2018)
    -kurumun kuruluşunu düzenleyen kanunun adı haricinde kuruma kamu tüzel kişiliği veren ve kurumun yapısını düzenleyen hükümler de mülga oldu. dolayısıyla yalnızca ad değişikliği yok.
    -ancak bugün yayınlanan cb kararnamesiyle bu hükümlerin ilgası, bu kurumlarla ilgili düzenleme gelene dek uygulanmayacak. dolayısıyla kurumun lağvedilmiş olma durumu çok uzun sürmedi, kurumun yeni yapısı kurulana dek faaliyetlerine aynen devam edebilir.
  • bu resmi kuruma isim olarak benzerlik gösteren ve başvuru danışmanlığı yapan bir kurum var. "tpe patent ve marka hizmetleri". öncelikle kendilerini devlet kurumu zannetmeyin ve ikincisi de kendilerinden uzak durun. sebebini şurada anlattım
hesabın var mı? giriş yap