şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: türkiye)
  • insafi ile birlikte nesesini, mizahini da yitirmis irkci cehennem.

(bkz: muz paylaşımları yapan 11 suriyelinin yakalanması)
  • sanırım turkey yerine kullanıma geçen memleketimizin yeni ingilizce ismi.
    trt world'un ingilizce günlük bülteninde türkiye turkey yerine turkiye olarak geçmeye başlamış.

https://soundcloud.com/…news-brief/december-31-2021

bir sonraki aşama olarak ülkeyi satarım haaaa denmesini bekliyorum.
  • hindiyle karıştırılınca gururumuz inciniyor diye yazılmamış *
  • the economist dergisine gore 2021 demokrasi indeksinde rusyadan hallice olan memleketim.
  • 20 senedir ahaberde her rezilligi gorduk sanırken 3gündür ahaberin diğer taraftaki yansıması olan sosyalistlerimizden daha utanç verici şeyler duyduk.
    20senedir türkiye tek parti diktatorluge gidiyor diyen, merdan yanardaglar, ozdiller uzaktaki diktatorleri ahaberden daha rezil savunuyor.
    demekki bu ülke zaten buymuş,oluru ederi,hakkettiğini yaşıyormuş.
    ülkede herkes dikta hayali kuruyor.kimi avrasyacı kimi ortadogucu.
    20senedir tek parti sistemini görüp bir acaba demiyorsanız, sizler eğitilmezsiniz.
    rusyaya destek veren ülkeler venezuealla,suriye,azerybaycan,kuzey kore.... nerede tek adam rezil,çürümüş rejim var bunlarla aynı durumda.
  • bayagi bayagi medeni ulkelerden nefret eden (3. dunyanin cogu gibi) dinci komunist kemalist ulkucu cenneti. demokrasi ne demek hicbir fikri yok.
  • haline cok uzuldugum ulke. cok uzun zaman oldu ben turkiye’den ayrilali. yillar icinde is sebebiyle cok gidip geldim, birkac kere tatile gittim… ama en son gittigim 2019 yilindan beri basina gelenlere gercekten inanasi gelmiyor insanin.

gordugum goruntuler, isittigim haberler, arkadaslarimdan duyduklarim; hepsine bakinca buyuk endise duyuyorum. bakin soyle soyleyeyim, bu yilin sonuna dogru ilk defa esimle birlikte gidecegim. o ilk defa turkiye’yi gorecek. o kadar endiseliyim ki!

bir yandan benim anlattiklarimi hatirlayacak turkiye’yle ilgili, bir yandan da oradayken gorecek nasil insanlarin nasil sartlarda yasadiklarini. bagdastiramayacak. bir yandan biliyorum neyin bizi bekledigini. pakistan’da da, afganistan’da da, banglades’te de bulundum. bu ulkelerin insanlarini cok iyi tanirim. ne rahat ne de guvende hissedecegim yanimda esimle, adim gibi biliyorum.

bakin oyle endiseliyim ki ona “istanbul’a gitmeyelim, dogrudan guneye gidelim” dedim. ıstanbul! yahu ben birine istanbul’u anlatirken heyecandan sesim titrerdi, yerimde duramazdim. butun dunyayi gezdim, cok az yeri istanbul kadar sevdim. ve bugun esime “gitmeyelim” diyorum.

o cok istedi gitmeyi, mecbur gidecegiz. ama inanin cok endiseliyim. dogdugum yere esimle gidecegim ve korkuyorum. bu endiseyi gecmiste pakistan, afghanistan, banglades gibi yerlere gittigimde yasardim. turkiye iste bu halde.

bu hale dusurenlerin allah bin turlu belasini versin. ne diyeyim bilmiyorum, guzelim ulke goz gore gore elimizden kayip gitti.
  • ilk defa ciddi ciddi amerika ile olan iliskisi acisindan gelecegi icin korktum. amerikan halki, evet kararlari o vermiyor hukumet veriyor ama destegii de onemli, son derece dunya cografyasindan bihaber ve tukiye'yi natodan atmaya dunden var. erdogan, ne kadar burada devletci tipler sert duruyor diye begenseler de, turkiye'nin stratejik konumunu kendi avantajina kullanmayi becerecek ince bir kafaya sahip degil, keza yardimcilari da oyle. avrupa'da kimse apacik bir sey yapmaz. multecileri cok seviyoruz ayaklarina yatip hepsini gizli sakli ulkelerinden gonderirler ya da almazlar. pozisyonlarindan da zerre taviz vermezler. iste bunu akp kadrosu yapamiyor. biraz murekkep yalamislari batililarin ikiyuzlulugunu tespit etmekte biraz daha net konusabiliyorlar ama, spoiler, bunu ahmedinejad filan da yapiyordu.

turkiye'nin cikarlarinin abd ve avrupa ile olan cakismasi ezelden beri var. ama iste o yuzden kasaba kabadayisi degil, kozlarini guzel kullanabilecek, afra tafra yapip bol dusman kazanmak yerine kendi pozisyonunu saglama alip ona gore de stratejisini yapabilecek birisine ihtiyac var. finlandiya ve isvec gibi ulkelere saldirmanin pek de bir anlami yok. daha buyuk ve guclu batili devletlerin bu kucuk ulkelerin ezilmesine izin vermiyorum ayaklarina ellerine kendine karsi koz veriyorsun.

turkiye'nin ne kadar rus ucagi indirdigi, kore'de ne kadar sehit verdigi, amerikan usleri barindirdigi, ya da erdogan'in bastan amerikan projesi ile iktidara gelmesi filan bunlar amerika'da kimsenin sikinde degil. saddam da amerikan destegi ile iktidara geldi, islerine yaramadiginda kimsenin gozunun yasina bakmayip butun irak'i yerle bir ettiler. simdiden turkiye'nin rusya'ya dair olan stratejik konumu (bogazlar) hakkinda "borders can be changed" filan gibi laflar yayilmaya baslamis orada burada.

https://www.foxnews.com/…-secret-weapon-inside-nato

hesabın var mı? giriş yap