• (bkz: türkiye)
  • avrupa nin multeci çöplüğü.
  • tanim: insanlarinin iyi ihtimalle %90-95 inin kotu kalpli oldugu ulkedir.

tr'de yasarken ne zaman iyilik yapsam herkes bir sebep, altinda yatan bir art niyet arardi. gonlu guzel olan insan hic gormemislerdi.

uzun suredir taniyanlar da bu salak, bu enayi derdi hem arkamdan hem yuzume karsi. elimden bir sey gelirse sebepsiz yardim ederdim. severdim insanlara yardim etmeyi. ama bundan oturu hakir gorulurdum.

partiden bagimsiz olarak, bir partiye oy veren insan degil, ama toplumun buyuk cogunlugu tarafindan yadirganiyor, ya da yureginiz el vermiyorsa, yasadiginiz ulke hassas kalbiniz icin fazla kotu olabilir.

mordor'da hobbit yasayamaz. shire'a yerlesmenizi tavsiye ederim.
  • bana galiba hic vatanim olamamis ulkem,
    oyle de severim ki...
    topragini, tasini,
    kulturunu, dilini,
    ataturk'unu,
    kedisini, kopegini,
    cayini, tavlasini...
    ama bu ulkenin insanlari, yani benim insanlarim bir turlu kucak acamadilar bana.
    nefretten, sevgisizlikten baska hicbir sey gormedim bu ulkenin insanlarindan.
    icimde hala bir seyler verme istegi var gene de. bu sevgisizlikligi, nefreti ve cehaleti bilmemesinden kaynaklaniyor bu insanlarin.
    ogretmek istiyorum, anlatmak istiyorum.
    ama sevgisizligi kara, sevgisizligi kati bu ulkenin insaninin.
    cocuk yanim hala abi, abla, amca, teyze, nine diyor. gidip bacagina sarilmak istiyor turkiye'nin.
    bir yanim da kalbi kirik, kulaklarinda nefret can hiras kaciyor. kacmazsa oldurecekler sanki. kactikca kaciyor...

ah turkiye, ah.
  • uluslararası arenada türkiye yerine kullanılması gereken isim.

ü harfi birçok alfabede bulunmasına rağmen çoğunlukla kullanıldığı söylenemez. bu sebeple türkiye kullanımının birçok hataya ve kafa karışıklığına sebep olacağı aşikar.

bu sebeple hatadan dönülmeli ve tuerkiye* gibi absürt durumlar çoğalmadan engellenmeli.
  • ekonomisinde cok cok derin ve ulkeyi herhangi bir etkiye karsi ciddi anlamda korunmasiz birakacak vahim gelismelerin oldugu ulke.

kulturel acidan zaten orta sinifini kaybedeli cok oluyor. fakat icinde bulundugumuz yillarda simdi de ekonomik orta sinifini kaybetmeye basladi. bunun anlami bildiginiz uzere herkesin asgari ucret veya yakin bir ucret alacak olmasi.

bu durumda insanlarin egitim hayati kisalir evet ama egitimin kalitesi de duser. memuriyet ve emeklilikte insanlar rekabet etmek icin nedenlere sahip olmayacaksa veya bu rekabet iltimas, torpil vb. uzerinden oluyorsa buyuk sikintilar baslar. bu yozlasmadir ve geri dondurulemez, duzeltilemez kulturel zihniyeti olusturur.

daha kotusu ise ozel sektor icin gecerlidir. alinan egitimi, diplomayi, yetkinligi talep etmeyen bir ozel sektor varsa yine egitime talep olmaz. bu da katma degeri yuksek urunler cikmamasi demektir. bunun derin kismi ise uretim ile gelen kulturun olusamamasi demektir. dunyadan sadece uretim degil, bununla gelen kultur konusunda da geri kalmis olursunuz.

sonra da ulkenizi baska ulkeler turlu sekillerde somurmeye baslar ve kafayi kaldiramazsiniz.
  • bekciler ogretmenlerden ve doktorlardan daha fazla maas almaktadir.
    memleketin tek cumlelik ozeti.
  • benzinlikteki oto yikama otomatlarinin 7 lira oldugu ve kimsenin bu durumu garipsemedigi ulke.

arkadaslar otomat dedigin cebindeki metal iki uc para ile aldigin hizmettir. butun dunyada bu boyledir (japonya haric).

mevcut hukumet ile devam edersek, seneye bu otomatlardan

(bkz: yalnizca kagit para girisi yapiniz)

anonsunu duymaya baslayacagiz.
  • sanırım turkey yerine kullanıma geçen memleketimizin yeni ingilizce ismi.
    trt world'un ingilizce günlük bülteninde türkiye turkey yerine turkiye olarak geçmeye başlamış.

https://soundcloud.com/…news-brief/december-31-2021

bir sonraki aşama olarak ülkeyi satarım haaaa denmesini bekliyorum.
hesabın var mı? giriş yap