• türkiye isminin uluslararası kullanımda turkey'nin yerini almasından sonra turkish airlines markasının yerini alacak yeni tanım.

--- spoiler ---

ulaştırma ve altyapı bakanlığı'nın türksat 5b hizmete alma töreninde konuşan cumhurbaşkanı erdoğan: "ülkemizin uluslararası alanda "turkey" olarak kullanılan ismini türkiye'ye çevirerek sembolik bir adım attık. artık uçaklarımızın da gövdesine turkish airlines değil türkiye havayolları yazacağız."
    --- spoiler ---

turkey isminin kaldırılmasına olumlu yaklaşıyorum. ancak yerine kullanılan isim "türkiye" değil, "turkiye (büyük harflerle: turkıye)" olmalıydı. ki zamanla bu kullanıma dönülecektir diye tahmin ediyorum.

ancak turkish airlines gibi dillere yerleşmiş ve dünya çapında popülaritesi gayet iyi seviyede olan bir markayı terk etmenin kime ne faydası olacak anlayabilmiş değilim. (bkz: turkish airlines euroleague)

aklıma gelen tek makul sebep; ülkenin uluslararası isim değişiminin daha hızlı bir şekilde duyurulması için bu hamlenin yapılmış olma ihtimali.
  • "türkiye hava yolları" değil "türk hava yolları" o kurumun adı bir kere. aktroller gelip millet ittifakı'nı hdp'yle iş tutmakla suçlayacak yüzü buluyor ama. e reis'in bu söylemi tam çözüm süreci, foncu jargonu değil mi arkadaşım?
  • işte ingilizce bilmezsen böyle olur, çıkar "turkish airlines yerine türkiye havayolları yazacağız" deyiverirsin.
    nitekim turkish airlines'ın zaten bir türkçesi var: türk hava yolları.
  • yol yapacaklar yine galiba
  • aman ha türk geçmesin de içinde osmanlı hava yolları bile yapabilirsiniz.
  • içinde türk geçen her şeyden korkuyorlar. başka bir ülkede olsa yer yerinden oynar ama bizim insanımız bunu da en fazla yarım saat sonra sineye çekecektir.

tanım: ingilizce bilmeyen birilerinin asırlık kurum adını yerlebir etmesi.
  • milli takıma turkuvaz forma giydiren adamlardan bunu beklememek komik olurdu.
  • iyi de turkish türk demek. biz ülkenin adını degistirdik, milletin de mi adı değişti ? :)
  • türkiye hava yolları euroleague de diyecek miyik ağam? orası nasıl oldu şimdi?
hesabın var mı? giriş yap