• acısı ateist olmaya kadar sürecektir. yerine gelecek yeni acıysa, agnostik olunca geçer.

arada panteizme bulaşmasın, bundan muzdarip insan. yolu uzatmaktan başka bir işe yaramıyor.
  • “islama inanmıyorum” cümlesinin karşılığında çoğunlukla, “baksana her şey nasıl mükemmel bir düzenle yaratılmış, allah’ın olmadığını nasıl düşünürsün?” şeklinde türlü cevaplar almaya neden olan durumdur. insanlarda genellikle islam = yaratıcı anlayışı hakimdir, haliyle bu da dinsiz bir insanın doğrudan ateist olarak algılanmasına neden olur. deizm pek bilinmez, diğer bazı dinler ise sadece isimleriyle bilinir. çoğu kişiye göre : islam,hıristiyanlık, musevilik diğer birkaç din ve ateizm vardır. e siz de dini reddederseniz doğrudan ateist konumuna gelirsiniz.
  • karşıdaki insanları dumurdan dumura sürüklemektir. dinlere inanmıyorum ama tanrıya inanıyorum dediğinizde insanlar mavi ekran veriyor. zihinlerinde tanrıya inanmanın tek şartını dine inanmak olarak kodladıkları için kod dışı bir ifade duydukları zaman doğal olarak mavi ekran oluşuyor. bu açıklamayı da her yerde yapmıyorum. zira kırk dereden su getirsem de karşıdakilerin anlaması sınırlıysa zaten adam almıyor. fazla kasmaya gerek yok. anlattıktan sonra merak eden adam açsın okusun, kendi öğrensin.
  • her daim ateist olmakla karıştırılan bir kavram olduğu için direkt tanrı inancı olmayan insanmış gibi yaftalanma sebebidir.
  • kimi zaman sıkıcı din muhabbetlerinden sıyrılma sebebidir:

- abi ilahi bir güç var tamam da senden bir beklentisi yok. sen niye kasıyorsun ki kendini?
  • bazen eğlencelidir;

-ama bak yani bu doğa, bu uzay, bu gezegenler rastgele olabilir mi sen neden böyle düşünüyorsun?
    -olamaz bence de, rastlantı falan yok.
    -ha?
    -rastlantı falan yok bence de akıllı bir yaratıcı var.
    -e demin dine inanmıyorum dedin?
    -evet dine inanmıyorum.
    -hıııı ***mavi ekran***
  • ciddiye alınmamak, dikkate değer bulunmamaktır. düşüncelerine "gençlik hevesi" denip geçilecek, 5-10 sene sonra başına bir musibet geldiğinde tekrar müslüman olacağı düşünülecektir.
  • - ben deistim
    +neyi?
    -deistim diyorum olum
    +tamam da neyi değiştin diyorum işte
    -?!
  • ekşi sözlük'te deist olmak ile uzaktan yakından alakası yoktur. gözümüzü boyuyor buralar, sonra çiçek böcek bir şey sanıyoruz; kanmayalım dostlar. hiçbir şey öyle sandığımız gibi değil.

hatta genele yayalım biraz; çeşitli açılar ile sosyal medya genelinden sıyrılan sözlüklerde dinsizlik ne kadar "normal" olarak algılanıyorsa, dışarıda bir o kadar "anormal" bulunuyor. insanlar müslüman olmadığını öğrendiği kişiden korkuyor, ürküyor, çoğu zaman iğreniyor, tiksinti ile bakıyor. ve birçoğu da ne yazık ki deizm ile ateizm arasındaki farkın ayırdına varamıyor; "müslüman değilsen ateistsin işte." diyor ve her şekilde lanetli bir pislik olarak algılanmaktan öteye geçemiyorsun. hoş, geçeme... "başkası" taptığı varlığı sorgulama hakkını bana vermiyorsa/ben bununla ilgilenmiyorsam, benim tanrıtanımazlığım veyahut dinsizliğim o "başkasını" neden deli etsin? neden her şeyin evvelinde insan bilincinde bununla yargılanayım?

sözlüklerde de zaman zaman bu tür faşistler hortluyor tabi, fakat genel olarak burada deist olduğunu ifade etmek ile dışarıda ifade etmek aynı şeyler değil. keşke insanların çoğu gerçekten bu kadar hümanist olabilseydi, ön yargı ve din merkezciliğin birleşimi korkunç bir şey.
  • ülkemizin batı şehirlerinde daha anlayışla ya da ne biliyim normal karşılanan bi olay. ama van gibi doğu şehirlerinde kesinlikle kabul edilesi yok. adamlar yemin ederken bile kura'an-ı kerim diye yemin ediyolar. din hakkında tartışmaya kesinlikle açık değiller. velhasıl kelam dini bütün insanlar gerçekten
hesabın var mı? giriş yap