• hiç olmamasından çok daha kötüdür.
  • saçma sapan zeka seviyesi düşük kişilere yapılan haberler zekası az da olsan olanında gerizekalaşmasını sağlayan aslında profesyonelce hazırlanmış algı yönetim mekanizması
  • katıldığım önerme.

siyasilerin birbirlerine söyledikleri zırvalar ile açılış.
    ölüm haberleri (geride gözü yaşlı x'i bıraktı / insan hayatı bu kadar ucuz mu dedirtti / ondan geriye şimdi x kaldı )
    hastane haberleri (doktorların ihmali yüzünden şöyle oldu / hastane hastane dolaştırıldı )
    şaşırtıcı haberler (kameralarımızı tayvan'a çeviriyoruz, adeta savaş alanına döndü / adeta bık bık oldu / adeta adeta oldu)
    kaza haberleri (dikkatsiz sürücü / tehlike saçtı / hiçe saydı vs).
    sağlık haberleri (yağ yakan besinler / x meyvesi o kadar da masum değil )
    kapanış.

aşağı yukarı bu kadar bir formülü var.
  • türkiye’de habercilik puding gibi arada bir sallanıyor ama kalıpların dışına çıkılamıyor. çünkü neden? (bkz: padişahım çok yaşa)
  • tamamen katıldığım başlık. ne yazık ki haberciliğin sadece siyaset ve ölüm/hırsızlık gibi olaylardan ibaret olduğunu düşünen haber programlarımız var. a siyasetçisi böyle dedi, b kişisi öldü, c kişisi hırsızlık yaptı vs. yani tüm gün çalışıp eve gidip dinlenmek için televizyon karşısına oturduğun bir sırada dünyanın yükünü yüklüyorlar sırtına. o öldü, bu kapkaç yaptı öbürü tecavüz etti. insan bünyesi bunca kötülüğü kaldırmaya, hem de her gün, dayanıklı mı peki? bence değil. bu yüzden bir haber programı açılışını baharın gelişini kutlayan çocuklarla açmadığı sürece, sokaktaki köpeğe yardım eden insanları anlatmadığı müddetçe izlemeyeceğim. izlemiyorum. güzel şeyler de oluyor çünkü, güzel şeyler de var. birileri çıkıp bunlardan da bahsetmeli. ama 30 tane kötü haberin sonuna iliştirilmiş 30 saniyelik kısa bir video ile değil. dolu dolu güzelliklerden de bahsedebilmeli birileri. çünkü kaç kişinin öldüğünü duymaktan çok kaç kişinin baharı kutladığını duymaya da ihtiyacımız var.
  • habercilik çalışanlarının büyük bir kısmı cahil ve liyakatsız. güzel yurdumun her köşesinde olduğu gibi, birilerinin amcasının oğlu * haber editörü oluyor. sonra da, bir ülkenin * toplum bilincinin oluşmasında en büyük etkenlerden biri olan habercilik sektörü, bağzı ne dediğini bilmezlerin insafına kalıyor.

ör: bugün gördüğüm bir haber. iki ayı, trafikte bir kadını dövüyor. bizim bok ağızlı haber kanalının başlığı şöyle: "iki maganda trafikte bir kadını, erkek döver gibi dövdü." noluyor yani erkek döver gibi dövdü demesen? iki adam bir kadını dövdü diyince haber anlaşılmıyor mu? saçma sapan cümleler, sadece haberi daha çarpıcı hale getirebilmek adına yanlış mesajlar...

sonra haberi izliyorsun. ve ilk 5 saniyede anlıyorsun ki, ortada bir kovalama var. kadının önünü kesmişler ve saldırmışlar. biz bunu haberi izlerken görüyoruz ama haberde böyle anlatılmıyor. adam ani fren yapınca kadın kornaya basmışmış.

arkadaşım, whatsapp'tan gelen her mesajı haber diye yayınlayamazsın. haberin unsurlarının bulunmadığı bir haberi yayınlayamazsın. 5n1k? yok. bilmiyoruz. arkadaş yazmış cepten. yayınla akşam 8'de atv anahaber'de.. ama efendim 80 milyon izleyecek? başka haber yok yayınla gitsin. kahvede okey oynayana kadar gidip araştırsaydın ne olup bittiğini... hooop bütün türkiye sikindirik bi haber daha izledi. özensiz, ayrımcı, şiddeti olağanlaştıran vb.

şimdi o haberin metnini yazan hıyara, genel yayın yönetmenine, o haberin metnini düzenleyen editöre * gitsen sorsan, ne dediğini bile anlamayıp, "bana işimi öğretme" diyecektir.

çok iyi habercilik yapsalar da, sadece böyle önemli detaylara özen göstermeseler, "aman canım milk port, sen de çok duyar kasıyorsun" diyebilirsiniz ama bu adamlar haber de yapamıyor ki. haber yapıyor, iki gün sonra anlatıldığı gibi olmadığını internetten öğreniyoruz. özellikle bunu oturduğunuz semt ile ilgili bir haberle karşılaşırsanız çok net anlıyorsunuz.

altyazı giriyor. sahi kim giriyor lan o altyazıları. kimin görevidir yani o? herif bi altyazı koymuş ekler, bağlaçlar, özel isimler evlere şenlik. whatsapp'tan gelen habere yazacağın altyazı da bu kadar olur zaten ancak. snn be slk.*

bir de dünyada yapılan troll haberleri gerçek zannedip yayınlamaları falan var. of ya çok canım sıkıldı yine monakoyum. tamam uzatmıyorum siktirip gideyim ben iyisi.

edit: ne biçin yazmışım he. altyazıcılık çok zor.
    edit2: imla
  • haber kanallarının oldukça düşük kalite ve sığ içeriğe sahip olması durumudur. klişe sorular, aynı konuklar... koronavirüs ve ölü sayısı ve yasaklar...

sanat, kültür, siyaset, bilim, çevre, teknoloji, spor, eğitim... haberleri?

hiç yoktan geçmişe ait belgesel, tartışma programı, kolaj ya da röportajların yayımlanması?

kim ne kadar ceza ödedi, polis nerede oyun havası oynadı, doktor ve hemşireler kimi alkışladı, çocuklar neden parka çıktı, kim sokağa çıkınca yakalandı?.. bize ne!
  • görüyor ve arttırıyorum.
    sadece boktan değil, aynı zamanda yalan, propaganda ve saçmalık dolu olması.
hesabın var mı? giriş yap