• dünya, çok değil 10-15 yıl içerisinde, başta kitlesel göçler olmak üzere büyük iklim krizleriyle yüzleşecek. bizse mahalle yanarken saçını tarayan orospular gibiyiz. varsa yoksa seçim-futbol-din.

insan hayret ediyor.

edit: üstelik yaşanacak göçlerden en çok etkilenecek ülkenin türkiye olacağını bile bile...
  • öncelikler farklı olduğu içindir. rejim değişikliğinin önüne geçebilirsek iklim değişikliğini de konuşabiliriz.
  • özgürlüğü demokrasiyi ve adaleti konuşamadığın bir ülkede iklim değişikliği mi konuşulur?
  • iklime sıra mı geliyo amk
    içimiz dışımız iç politika
  • sanırım 1.7 gibi bir karbon ayak izimiz vardı. bizim karbon salımımız avrupa'ya kıyasla çok düşük. amerika'ya göre ise yemyeşil sayılabilir onların ki 40 diye hatırlıyorum. ha akp sağolsun basamak basamak atlıyoruz ama bizden çok daha önce kendisini düzeltmesi gereken ülkeler var. o ülkelerde bile gündem olamıyor. ayrıca böyle bir olayı tartışacak sakinlikte değiliz henüz. ona gelene kadar bir sürü sorunumuz var.
  • arkadaş demiş ki "varsa yoksa seçim .... konuşuyoruz", e sen politikanın iklim değişikliği de içerisinde olan zibilyon tane alanda söz sahibi olan tek alan olduğunu bilmeyip seçimleri konuşmayalım bunu konuşalım diyorsan sıkıntı sende. he ama seçim başlığı altında bu konuşulmuyor diyorsan bir şey diyemem. konuşulmalı. türkiye karbon salımı düşük bir ülke, ama iklim değişikliği sonucu çölleşmesi beklenen bir ülke. bir parti/cb adayı bunu bugün vaad etmese bile ileriki zamanlarda türkiye'yi çölleştirecek olan iklim değişikliğiyle ilgili adım atmayan ülkelerle ilişkilerini gözden geçirmeyi düşünmelidir. bunun yolu da politikadan yani seçimden geçiyor yani güzel kardeşim. o sebeple bir seçmen olarak bunu dile getirmek de senin, benim görevimiz.

edit: salınım değil salım imiş, götümüzden terim uydurmayalım.
  • gotumuzde ayi bagiriyor olmasin?
  • 3. dünya ülkelerinin problemleri daha dunyevi oldugundandir. gerci hayvanlara yapilanlarin bu kadar gundem olmasi bile şaşirtiyor beni.
  • daha güzel memleketler kollarını açmış bizi bekliyor. çünkü biz çok çalışkan ve dürüst insanlarız
hesabın var mı? giriş yap