şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilk sırada izmir' in yer alması gerektiğini düşündüğüm şehir sıralaması
  • --- spoiler ---

insan memleketini niye sever? başka çaresi yoktur da ondan. ama biz bilirizki bir yerde mutlu mesut olmanın ilk şartı orayı sevmektir. burayı seversen, burası dünya'nın en güzel yeridir. ama dünya'nın en güzel yerini sevmezsen, orası dünya'nın en güzel yeri değildir...

--- spoiler ---

(bkz: vizontele)
  • değerlendirme kriterleri büyük oranda doğru olmakla birlikte, eksiklik arz eden bir listedir.
    kriterlere buradan ulaşılabilir:
    http://www.milliyet.com.tr/…8&kategoriid=15&page=13

kültür sanatın sadece tiyatro opera ve sinema ile sınırlandırılması buna bir örnektir.
    veya sağlık sisteminin sadece doktor ve yatak adedi ile sınırlandırılması da. doktorların ve hastanelerin kalitesini ölçü almak zor farkındayım, ama bu ve benzeri eksiklikler nedeniyle izmir bir anda artvin ile ısparta arasında bir yaşanırlığa sahipmiş gibi görünmektedir. oysa kazın ayağının öyle olmadığı bilinir. izmirli olduğum için söylemiyorum bunu inanın ama ankara'nın da en yaşanır kent olması öksürtmüyor değil doğrusu
  • istanbul'un hiçbir şekilde kıyısına yaklaşamamış olması gereken şehirlerdir. zira istanbul adamı yaşatmaz, süründürür.
  • son günlerde (bkz: boş küme).
  • yaşanabilirlik kriterlerinin tekrar sorulanması gerektiğini gösteren liste. hızlıca ilk ona giren şehirlerin listeyi yapanlarca belirlenmiş kötü yanlarından bakacak olursak şöyle bir tablo çıkıyor ortaya.
    10- kırklareli: tek kötü yani ulaşımda karayoluna bağlı olması.
    9- artvin: her şey güzel bir tek biraz pahalı.
    8- izmir: kişi başına kamu harcamalarında istanbulun yarı bile değil. suç ciddi bir problemmiş.
    7- ısparta: tiyatroya ilgi düşük. ayrıca hava kirlili problemi varmış.
    6-edirne: suç ornaı en yüksek iki ilden biri. hava kirliliği problemi var, orman alanı az.*
    5-trabzon: trafiği kötü. okul öncesi eğitim yetersiz.eğitim orta seviye.
    4-antalya: nüfusa oranla en çok araca sahip il.**
    3-istanbul: en pahalı şehir. ama garip diğer istatistikleri iyiymiş.
    2-eskişehir: suç ve trafik problemleri varmış.
    1-ankara:trafiği istanbuldan kötü havası orta. araç yoğunluğu yüksek.

önemli uyarı: yukarıda yazılı olan şehir değerlendirmeleri entamoeba histolyticanın şahsi görüşü değildir. adı geçen listeyi yapanların, şehirler hakkındaki olumsuz görüşlerinin derlemesidir. yazarın şahsi görüşü alttaki paragraftır.

yazarın yorumu: listeyi hazırlayanların verilerini ben kullanmış olsaydım birinci sırada antalya olurdu. ankara her kriterde tulum çıkarsa bile ilk ona giremezdi. çünkü orada ikamet eden 550 arkadaşla aynı havayı solumak yaşanalabilirlir puanını bir hayli düşürüyor. ikinci il yine eskişehir olurdu. üçüncününde kırklareli veya artvin olması gerekiyordu. birde benim subjektif görüşlerim var tabi ki. ben bir liste yapmaya kalksam. ilk üç alfabetik olarak şöyle olurdu. eskişehir, izmir ve samsun.

son not: o klasik hatayı yaptığımdan ötürü uyaran arkadaşlara teşekkür ediyorum. hemde tüm yazı boyunca yapmışım.**

• bir antalyalı olarak şehrim için yazılanları okuyunca güldüm tabi haliyle bakın ne demişler:

türkiye’de nüfusa oranla en çok araç antalya’da. iki yetişkinden birine otomobil düşüyor, buna rağmen trafiği kötü değil. turizmin gözdesi ekonomik parametrelere göre gayet iyi sırada ancak kişi başına vergide ilk 10’da yok. hava kalitesi en yüksek ikinci il. opera ve baleye olan ilgide ise üçüncü il konumunda.

antalya kadar trafiği berbat, yolları bozuk**, keşmekeş bir trafik daha var mı bu ülkede sorarım sana *
    ekonomik parametreler hakkında yorum kesmek istemiyorum ama küçük bir çekirdek kitlenin ilgi gösterip gittiği (gerçi onunda yarısı turist oda ayrı mesele) opera ve baleye olan ilgide üçüncü sıradaysak vay bu ülkenin kültür sanata olan ilgisine.
  • melih gökçek'in satın aldığını düşündüğüm liste.
    ankara trafiği beter, havası eh, doğası öh, pahalılık konusunda tepede, şehir desek inşaat halinde, yollarda açılan kanallarda yakınlarda gondol yüzdürülecek (içlerinin suyla dolmasını bekliyoruz), ideal ulaşım aracı traktör ya da cip.
    sosyal anlamda zenginliği: başkente yakışamayacak kadar dip.
    şehirde hayatın bittiği saat: akşam 21.00
    neresi yaşanılası bilemedim
  • ilk sırasında adana, izmir, veya antalya ilimizin bulunması gereken listedir.
  • yaşamak için önce iş bulmak gerektiğinden, gözden geçirilmesi gereken bir listedir kendisi...