• evet türkiyede yeni bi partiye ihtiyaç vardır şöyle ki sağ kanatta parti açığını dolduracak çalışmalar dönem dönem hız kazanmakla birlikte sürekliliğini korur ayrıca sağ kesimdeki seçmen kitlesinin de derinlemesine düşünüp değerlendireceği bi parti arayışı yoktur.sağ kesimdeki seçmen ve siyasetçiler genelde birliği savunduklarından fikirleri taban tabana uymasa bile aynı çatı altında toplanabilirler çünkü birlik duygusu fikir ayrılıklarını ekarte edebilecek kuvvettedir.gelelim sol seçmen ve siyasetçilerine özellikle altmışların sonuna doğru başlayan fraksiyonlaşma hareketi soldaki fikir ayrılığı örgüt ayrılığı güç ayrılığı mevzusunu derinleştirmiştir.fikir ayrılıklarının teoride ilerleme kaydettireceği beklense de bu ayrılıklar siyasi hayatta solun önüne konmuş bi taş kütlesidir örgütlenme gücüne engel durumundadır sonuç olarak türkiyede yeni bir sol görüşlü partiye ihtiyaç vardır chp nin karşısına dikilecek güçlü bi alternatife ihtiyacı vardır sol mantığını özümsemiş devlet ideolojisinden uzak bireyi esas alan özgürlükçü bir sol partiye.
  • gezi parkı direnişinden sonra bu ihtiyaç artık şart olmuştur. hatta bu parti için katılımcı isimleri burada gündeme gelmelidir, benim için olması gerekenler;
    emine ülker tarhan ve abdüllatif şener.
  • (bkz: çare php)
  • (bkz: şerefsizim benim aklıma geldiydi)

böyle nescafe reklamı gibi hepsi birarada bir parti istiyorum. içinde biraz din, biraz laiklik , biraz milliyetçilik olsun. ideolojisi sadece insan olsun.

gerçek bir ihtiyaçtır.
  • sağ veya sol olmasına ihtiyaç var mı? diye düşünüyorum. insana hitap eden bir parti, bir lider olsun. ortacı olsun, siktirtmesin sağını solunu, götü başı oynamasın.
  • boş hezeyandır. direnişin popülaritesinden yararlanmak isteyen çokça kenarda köşede kalmış siyasi zaten kolları sıvamış. türkiye'nin partiye değil, mevcut partilerinde parti içi demokrasisinin işlemesine ihtiyacı vardır. tabanın temsil gücünün artmasına ihtiyacı vardır. batı menşeli ajandası belli sivil toplum örgütlerine değil, bu toprakların ruhunu taşıyan sivil toplum örgütlerine ihtiyacı vardır. daha çok çarşı'ya ihtiyacı vardır, daha çok türk tabipler birliği'ne ihtiyacı vardır. bunların özgür hareket etmesine, kaynaklarının arttırılmasına ihtiyacı vardır. bunlar yapılabilse, isterse akp iktidar olsun ister bdp iktidar olsun kimse kimseyi ezemez; çoğulcu demokrasi sandıktan çıkanın keyfi dayatmalarına indirgenemez.
  • bu partinin aynı zamanda çok iyi bir lideri olması ihtiyacını da doğuracaktır. ülkemizde liderlere göre hayli oy verildiğini düşünürsek bu kaçınılmaz bir gerekliliktir, hala ve maalesef.
hesabın var mı? giriş yap