• hayatında eline silah almamış, savaş teknikleri hakkında en küçük bir fikri bile olmayan 20 yaşındakı çocuklarla ülkenin savunulabileceğini düşünen postal yalayıcıları bize gösteren güzel ihtimaldir.
  • "sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa" derlerdi bizim eskiler. şimdi düşünüyorum da zorunlu askerlik kaldırıldığında kim gönüllü gitmek isteyecektir ki rütbelilerin uşaklığını yapmaya?

vatan hizmeti diye gittiğim ve vatana hizmet adına zerre bir şey yapmadığım, 8 ay boyunca şişkin egolu, beyni boş üniformalı mahlukatın ayak işlerini yapmaktan bütün ömrüm boyunca etmediğim kadar küfrettiğim bu ömür törpüsü işkence için ölene kadar iyi şeyler düşünmeyeceğim.

sahi, inekleri kim sağacak o zaman???
  • bırakın kardes bu ayakları gercek müslümanlar,sehitlik vatan millet filan sanki savasmı yapıoruz elin hrıstıyanı yada yahudısı ıle? gelelım pkk olayına acık acık pkk ıle masaya oturduk. pkk ya ıstedıklerının bır kısmını verdık. saldırılarını kestı, ha tonla sehıt verdık yazık degılmı dıyceksınız yazık cıdden yazık oldu cunku bu millet gercekten ugruna can vermeyı hak etmıyor. kımse ne kızdı ne darıldı ne küstü pkk ıle masaya oturanlara ...sımdı pkk ıle masaya oturduk yabancı bır ulke ıle savasmıyoruz hıc yedırtmeyın bana surıye ıle ıranla savasa kalkmayın elin abdsi istedi diye :) sınır güvenlğini profesyonel askere bırakıyoruz .bütün bunların devamında zorunluk askerlık niçin var anlayamadım ne yapıcaz askerı ha savas cıkma ıhtımalı olursa zaten topyekun silah altına girecez kı savasa gerek yok biz biribirimizi yiyoruz zaten.kıssadan hisse askere gerek yok ha terör hortlarsa 2-3 ay bır egıtım verıpde profesyonel teröristin karsısına yem diye atmayın ana kuzularını.
  • askerliğini yapmış olanların "kalkmasın lan biz yaptık onlar da yapsın" yapmamış olanların ise " kalksın la kalksın hüloooğğğ" diye tepki verdiği olay.
  • en yararlı sonucu asker uğurlaması denen cehâlet ürünü ilkelliği ortadan kaldıracak olmasıdır.
  • 12 yıldır kaldırılamamış, ona bakarsan 30 haziran'da da vizeler kaldırılıyordu.
  • ideal dünya düşünüldüğünde mantiklidir. ama türkiye şartlarında bir insana çok şey öğretir. hem devleti tanirsin hem de küçük bi türkiye görürsün. densiz bi adamdan emir alırsın çoğu zaman kufredersin. sonra biter. tabi vicdan meselesi ben gittim. çünkü birileri gitmek zorunda ve ben 6 ay- 1 sene için kaçmak kurtulmaya calismak mantıksız diyorum. zorunlu askerlik manasız diyen arkadaslara da saygı duyuyorum. çünkü bi açıdan bakılınca da o doğru.
  • zorunlu askerlik tamamen kaldırılmamalı ama insanlara problem olmayacak seviyeye getirilmeli. üniversite mezunu olsun veya olmasın herkese eşit uygulanmalı.
    isviçre modeline benzer şekilde olmalıdır.

örnek vermek gerekirse.

20 yaşına gelindiğinde 1 ay.
    25 yaşında 15 gün.
    30 yaşında 1 hafta.
    35 yaşında 1 hafta.

toplam 2 ay yeterlidir.
  • profesyonel askerlik dışındaki diğer uygulamalar malesef orduyu askeri daha da niteliksiz kılacaktır. hoş profesyonel ordu da cebimizi yoracaktır. bence silahlanalım biz ,ordu ya pek ihtiyaç yokmuş. tankı, uçağı da aramızda nöbetleşe kullanırız.
hesabın var mı? giriş yap