• herkes birbirini hortumlama peşinde olma çakallığını bıraksa her şey etik kurallar çerçevesinde küresel ve genelgeçer toplumsal normlara uygun bir durumda şekillenir.
  • bu saatten sonra sevsen düzelmez.

haftasonu age of oynadım. 3 vs 3 olarak her şey çok güzel başlamıştı. güzel güzel kaynakları toplarken büyüdüğümü hissediyordum. sonuçta köylüler her istediğimi yapıyordu ve tek adam rejimine göre emirler veriyordum. yaklaşık 1 saat sonra çinli yavşak köyüme baskına geldi. ben ılımlı bir şekilde gelen saldırıyı püskürtürken hiç beklenmedik bir bölgeden diplomasi kurduğu arkadaşı surları aştı. 170 kusur köylü dahil var gücümle saldırmama rağmen olmadı... istatistiklere baktığımda teknoloji konusunda aşmış herifler. ben 18k gold kasarken adamlar 30k kasmış üstüne 25k ticaret yapmış. o dakikadan sonra insan anlıyor ki her şey için artık çok geç. çocuğum gibi gördüğüm 5 köylüyü puanı yüksek olan müttefik'ime yolladım orda yaşamaya devam ettiler. kendi topraklarım karış karış kaybolurken orda yeni bir hayat kurdum ama düşmanımız bizden 50 yıl ilerdeydi. sonuç yine yenilgi...
    düşmanı zayıflatacak veya stratejik ortaklıklarla kendini yükseltecek bir kaynak bulamazsan sonun hep yenilgi olur.
  • türkiye’nin en büyük sorunu eğitim ve ardılı olarak bu disiplin sonucu ortaya çıkan zihniyettir.
  • türkiye'nin en büyük sorunu miras aldığı toplumsal ve siyasal kültürdür. tebaa olmaktan çıkamamışlıktır. mustafa kemal, bu kültürü değiştirmeye soyunduğu için sevilmez bu ülkede. habitusun değişmesini istemiştir mustafa kemal, bunun için çabalamıştır.

çözüm ise, yine bu ülkede gizlidir. akılcı bir eğitim ve ezikliğin pedagojisi yerine yeni bir pedagoji ortaya koymaktır. diğer tüm çözümlerin ötesinde bir "üst çözümdür" bu. kültürü kırmak gerekli, bu toprakların insanı yutan sosyolojisine teslim olmamak.
  • radikal islam. ideolojilerini topluma empoze ederek, ülkeyi kendi keyiflerine göre yönetmek istemiş dışa sevimli içten orospu siyasi partiler.
  • torpil'dir çözümü yoktur.
  • kısa vadeli olarak enerjidir. çözüm olarak füzyon reaktörü çözüm olur. uzun vadeli sorunumuz eğitim kültür ve din konuları geliyor .( evet füzyon reaktörünü yapmaktan bile uzun sürecektir )
    her kesimin şapkasını önüne koyup ne yapmalıyız diye düşünmesi gerekir . herkesin herşeyi bildiği ülkede buda ne yazık ki imkansızdır. velhasılı geçiniz efendim. derbilere devam...
  • türkiye'nin en büyük sorunu eğitimdir.

bu eğitim sadece okulda verilen değil, aynı zamanda okul öncesi aile içerisinde verilen eğitimdir.

bebeklik/çocukluk döneminde insan ailesinden ne görürse onu taklit eder, ona göre davranır, ona göre kendine hedef koyar. sorumsuz bir anneden, işi gücü olmayan bir babadan meydana gelmiş bir çocuğun gelişimi ile doktor, avukat ebeveynlerin yetiştirdiği çocuk bir olur mu? imkansız.

görgüsüz, seviyesiz, eğitimsiz anne-baba nın yetiştirdiği çocukların sonradan kendini toparlaması çok güç. okul ile beraber ya daha kötüye gidiyorlar, ya da arkadaşlarını kötü etkiliyorlar...

okul eğitimi ise en can alıcı nokta... öğretmeninden tut eğitim sistemi ve müfredata kadar bir çok konuda problem, eksiklik mevcut. bir kere en başından "eğitim sistemi" diye bir şey yok. senede bir değişen sınav ismi, biçimi olan bir ülkeden bahsediyoruz. çocuğun algısının en açık olduğu yaş aralığında bir yabancı dili bile öğretemeyen bir sistemden bahsediyoruz. aşılması gereken bunlardır.

eğitim önce ailede başlar, gerekirse önce aileler eğitilmeli ve çocuk kendi başına okula başlayıp orada bir şeyler öğrenene dek aile içinde hayata hazırlanmalıdır.

disiplinli bir anne-babanın yetiştirdiği çocuk da sorumluluk sahibi olacaktır. maddi manevi refaha kavuşmuş bireyler yetişmeli ki ülke olarak yükselebilelim, refah ve huzur ortamı oluşsun...

iyi bir eğitim ve görgü ile bir diğer büyük problemimiz olan kadın cinayetlerinin de önüne böylelikle geçmiş olacağız. kendini geliştirmiş bir fert, kendinden başkasına zarar verme gibi bir dürtüyle hareket etmeyecektir çünkü psikolojisi sağlıklı olacaktır. insan psikolojisinde ekonomi ve eğitimin çok büyük bir yeri vardır.
hesabın var mı? giriş yap