• herkes birbirini hortumlama peşinde olma çakallığını bıraksa her şey etik kurallar çerçevesinde küresel ve genelgeçer toplumsal normlara uygun bir durumda şekillenir.
  • birey olamama.
    türkiye'de özellikle türk insanında birey olamama sorunu vardır. hep umudu bir kişide ararlar. her zaman güçlü, karizmatik lidere taparlar. 21. yüzyılda hâlâ türkiye'nin bir kişi tarafından kurtarılacağını umut ederler. tüm türk ülkelerine bakın neredeyse hepsinin başında oligarklar vardır.
    çözümü basit çekirdekten eğitim ama uygulaması zor. eski nesilden umut yok eğitilemezler. zaten nüfusun yarısından fazlası a1 seviyesinde türkçe biliyor ana dili türkçe olduğu halde.
  • ahlaksızlık.
    iş ahlakından tutun, bireysel ahlaka kadar tüm derin noktalara kadar işlemiş ahlak yoksunluğu.toplumdaki kokuşmuşluk, çürüme had safhada.

burada çocuk sahibi ebeveynlere çok iş düşüyor. iyi nesiller yetiştirirsek, bu bozulmanın son bulması zor değil.
  • liyakattır tabi ki.
    buradan adelet eksikliği doğar,
    buradan eğitimsizlik ve beceriksizlik doğar,
    buradan güvensizlik doğar,
    buradan vatanına, insanına sevgisizlik doğar,
    en nihayetinde sistem sorunu doğar.
    doğru sistem olmazsa, ülke yönetimi kişi vicdanına kalır. oysa yöneten kişinin hatalarını sistem olarak kestiğinizde , büyük hatalar yapılamaz.
    çözüm konusu ise oturduğumuz yerden, söyledim oldu mantığıyla olacak şey değildir.
    fert olarak vicdan sahibi olmadan, toplumu düzgün hale getiremezsiniz. işe kendinizden başlayın.
  • üniter bir toplum olmaması.akla gelebilecek her türlü konu(etnik köken,din,meslek,cinsiyet,..) üzerinden ayrımcılık ve nefret yapılması.
  • tanım:
    türkiyenin en büyük sorunu fakirliktir.. fakirleşmektir. iktisadi fakirlik, ilmi fakirlik, kültürel fakirlik, sanatsal fakirlik..

fakirliğin çözümü ise çalışkanlıktır, sabırdır, emektir, dürüstlüktür, hukuktur, adalettir, eşitliktir, kararlılıktır, fedakarlıktır, mücadeledir, iyiliktir, güzelliktir..
  • türkiye'nin en büyük sorunu miras aldığı toplumsal ve siyasal kültürdür. tebaa olmaktan çıkamamışlıktır. mustafa kemal, bu kültürü değiştirmeye soyunduğu için sevilmez bu ülkede. habitusun değişmesini istemiştir mustafa kemal, bunun için çabalamıştır.

çözüm ise, yine bu ülkede gizlidir. akılcı bir eğitim ve ezikliğin pedagojisi yerine yeni bir pedagoji ortaya koymaktır. diğer tüm çözümlerin ötesinde bir "üst çözümdür" bu. kültürü kırmak gerekli, bu toprakların insanı yutan sosyolojisine teslim olmamak.
  • türkiyenin en büyük sorunu salakyum, dingilyum, malyum, moronyum gibi zararlı elementlerin topraktan fışkırıyor olması.
  • türkiye nin en büyük sorunu ahlaktır. ahlaktan kastım dinsel ahlak değil. iyi anne baba yetiştiremiyoruz. ebeveynler dünyaya getirdikleri çocuklarına bilinçsizce yalan söylemeyi, sahtekarlık yapmayı, toplum içerisinde bencilce davranıp yanlış şeyler yaparak kendi işlerini halletmeyi öğretiyor.( örn: insanlar sıra bekliyorken bencilce acelem var diyerek ya da yalan söyleyerek insanların hakkını gasp etmek) düzgün anne baba yetişmeli ki düzgün bir ahlak temeli olsun. kuralları ihlal etmenin kendi menfaatleri için kuralları hiçe saymanın marifet olduğu bir toplum oluştu artık.
  • nepotizm yani akrabacılık, adam kayırma... çözümünün olduğuna pek inanmıyorum. coğrafyayla ilgili bir durum... eğitimle bir miktar düzelebilir.
hesabın var mı? giriş yap