şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul üniversitesi sosyoloji bölümü'nün geliştirdiği mesleki itibar skalası ile belirlendiği söylenen itibar sıralamasında yer alan meslekler.

  haberin adresi

  sıralı tam liste:
  1-doktor
  2-hakim
  3-üniversite profesörü
  4-öğretmen
  5-diş hekimi
  6-general
  7-vali
  8-yüzbaşı
  9-mimar
  10-büyükelçi

  en az itibarı bulunan meslekler ise dansözlük, oryantal, astrolog, seyyar satıcı, otopark görevlisi, hamal ve çamaşırcı olmuş.

  sayesinde türkiye'de öğretmenliğin generallikten daha saygın bir meslek olduğunu öğrendim. ama buradan yetkililere sesleniyorum, mühendis nerde lan?

  edit: bu arada birileri yanlış anlamadan ekliyim. bütün meslekler benim gözümde saygındır. ama malesef öğretmene bu listeyle orantılı olarak değer verilmemesi ve bunun yanında mühendisin listede olmaması bu ülkede birşeylerin yanlış olduğunu gösteriyor.

  edit2: liste çok saçma gibi dursa da, çalışmada 32 ilden 2500 kişi ile anket yapılmış. sonuçlar oradan geliyormuş. bu anlamda mühendisin listede olmaması, albay yarbay yokken yüzbaşının listede olması çok şaşırtmadı. bir seferinde bi tanıdığa mühendislik doktorası yapıyorum dediğimde "hee bitirince mühendis mi olacan" demişti.

  bir de şu var, saygınlık bu ülkede iyi bir özellik değil. herkes birbirini paçasından tutup aşağı çekmeye çalıştığı için aşağıda bahsedildiği gibi, doktor olsan dayak yiyorsun, bıçaklanıyorsun, öldürülüyorsun, hakim olsan kolay kolay vicdanen karar veremiyorsun, üniversite profesörü olsan türk tipi akademisyen diye aşağılanıyorsun, öğretmen olsan şanslıysan işe şırnak'tan başlıyorsun, mühendis olsan ar-ge yapan firma yok, tamirci muamelesi görüyorsun. böyle saygınlık da bize özgü heralde.
 • (bkz: siyasetçi)
 • doktor dayak yiyor, hakim tutuklanıyor, ünv profesörü ne diyor dinleyen yok, öğretmen kpss ile kafayı yedi, general tutuklanıyor, mimar müteahhitlerin elinde oyuncak oluyor.
  itibar bunun neresinde bilemedim.
 • yüzbaşı ve general rütbelerinin meslek olduğunu öğretmiş, üniversite profesörlüğü ile güldürmüş, sözde mesleklerdir.

  aynı zamanda türk haberciliği ile ilgili olarak gizli bilgi de veren bir listedir.
 • (bkz: hırsızlık)
 • yüzbaşıdan binbaşıya terfi edince siktir demek...
 • bir meslek insanlığa hizmeti ve yararı ile değer bulur diye düşünmekteyim. bazı meslekler vardır, eğer özverili olur, insanları küçük görmez ve insana insan değeri verirseniz oldukça faydalı ve etkili olabilirsiniz. örneğin doktorluk, öğretmenlik. binlerce insana çok ciddi şekilde hizmet eder, fayda sağlamış olursunuz. fabrikada, sokakta, atölyelerde çalışan işçiler, emekçiler tüketilen ürünleri üretmektedir, hizmet sağlamaktadır. saygınlık mesleğin nasıl icra edildiği ile alakalıdır, ahlaktan yoksun, kibirle, çakallıkla icra edilen bir meslek dünyada az rastlanır ve çok önem verilen bir meslek dahi olsa, onu icra eden eşeğe altın semer vurmuşlar misali değer görecektir. insan önce kendisine saygı duysun, başkalarının saygı duyması önemli değil. memleketimizde ne yazık ki makam sahiplerine, çok para kazandıran mesleklere tapılıyor. avrupa'da milletvekili bisiklete biniyor, gayet sıradan birisi gibi, sokakta öylesine dolaşan cumhurbaşkanları var, bizim ülkemizde ne yazık ki bir yerin şefi olan kişiye bile tapılıyor, makam sahipleri ekseriyetle kibirli, kişiliği ile değil, makamı ile varolan bireylerden oluşuyor ve statüsü düşük bireyleri aşağılıyor, hor görüyor, zulmediyor.

  italya'da 6 ay kadar kaldım, garson, temizlikçi veya başka bir normal statülü kişiye karşı genel olarak bir küçümseme yok, aşağılama yok, makam sahiplerini sallayan, tapan yok. o nedenle orada burada tapıyorlarmış aman efendim de, ölüyorlarmış da filan da ayaklarını bırakın, sizin mesleğiniz yazılmadı diye kudurmayın... amerika'da en gelişmiş ve hakim olan akademik alan sosyal ve siyasal bilimler alanıdır. devleti ve kurumları yönetenler de bu alanlardan beslenirler. mühendislik ve teknoloji alanı dünyaya egemen olmak için araç olarak kullanılır. ideolojik çalışmaların temeli oldukça farklıdır. amerika'da milliyetine, dinine, cinsiyetine bakmaksızın çalışan, üreten, düşünen her insana kapılar açıktır, dünyanın dört bir yanından öğrenime, akademik çalışmaya gelenlere imkan tanınır, zeki ve çalışkan kişilere burs verilir. mühendis olmasına gerek yok, aklınız hayaliniz almayan, size göre boş görünen alanlarda çalışanlara dahi ödenek ve ihtimam tanınmaktadır. bizim ülke makam ve para sahiplerine tapmaya devam etsin, yoksulu, garibanı, ezilmişi de aşağılasın, hor görsün, ezsin... bir adım ileri gidemeyen, tüm kurumları kokuşmuş bir ülke olarak kıyamete kadar kalmaya devam edecek.
 • mühendisin olmadığını görünce ciddiye almadığım listedir.