şükela:  tümü | bugün
 • artık çok net bir biçimde sırıtan ve herkes tarafından görülebilen bir realitedir. kendi nüfusu yetmezmiş gibi bir de ülkeye alınan mültecilerin yarattığı ciddi bir yük durumu söz konusu.

  bu durum işsizlik, enflasyon, yüksek faiz vb gibi ekonomik sorunlara da sebep olmaktadır.

  kırmızı et, baklagil, tahıl vb ithal edilmesinin sebebi de budur.

  1-) türkiye mevcut kaynaklarını aşan bir nüfus yüküne sahiptir. mevcut imkanlar ideali 25 milyon, üst sınır olarak ise 40 milyon vatandaşı refah içinde yaşatabilecek düzeydedir.

  2-) türkiye'de yaşayan nüfusun yarısından fazlası büyük şehirlere yığıldığı için oluşan tablonun yarattığı negatif etki daha da ağırlaşmaktadır.

  koç ailesi yıllarca bu ülkede nüfus planlamasını teşvik edip tanıtımını yaptı.

  böyle yaptıkları için hain olmakla bile itham edildiler.

  ancak zaman gene türkiye'yi ekonomik olarak sıfırdan bugünlere getiren bu aileyi haklı çıkardı.

  fazla nüfus türkiye'nin elinde patladı ve durum daha da kötüleşecek.

  türkiye'nin genç nüfusa sahip olmakla övünmesi de artık çok yersiz çünkü bu nüfus da herkese üniversite eğitimi sunmak gibi popülist yaklaşımlar yüzünden heba edildi ve şu anda son sürat yaşlanmakta.
 • suriyeli leri geri göndererek biraz rahatlayabiliriz.
 • koç gibi montaj endüstrisinden 1 gram fazlası olmayan, hatta memlekette bir şeylerin üretilmesini, inovasyonu engelleyen bir firmanın, kuş kadar beyni olmayan aptal bir ekşici tarafından övüldüğü başlık.

  sizin şu cehaletiniz, sığlığınız ve aptallığınız, her gün cahil çomar diye aşağıladığınız garibanları sevimli kılıyor gözümde. işin kötüsü onlar cahil olduklarını biliyorlar.

  edit: imla
 • bayramlardaki istanbul'un tenhalığını göz önünde bulundurursak, doğru bir önermedir.

  kalan zamanlar için; (bkz: kaos içinde düzen)
 • hastanelere, adliyelere, devlet okullarına, toplu taşımaya, trafiğe baktığınızda kolaylıkla görebileceğiniz gerçektir.
 • yani bu o kadar haklı bir tespit ki bu başlığı ben açmadığım için pişmanım ama ben bu kadar normal seviyede açamazdım.

  artı buraya ne yazsam göte girecek o yüzden susuyorum ama bir miktar depopülasyon şart.
 • yüz yıla yakındır ulusal bir cumhuriyet olmasına rağmen çok kültürlü imparatorluk reflekslerinden kurtulamayıp geçmişinin olduğu ortadoğu ve balkan topraklarından göç almaya devam etmesi ile alakalı olabilecek bir şeydir.
 • dogru fakat eksik onerme.
  turkiye'nin mevcut nufusu fazla degil.

  783.562 km² yuzolcumumuz var 80 milyon nufus 81 vilayetimiz var, sorun insanlarin istanbul, ankara, izmir, bursa, antalya gibi sehirlere gocme arzusu.

  buyuksehirlere yapilan yatirim diger cografyalara da yapilir, sanayi ve is alanlari cogaltilabilir, yasam alanlari daha yasanilabilir bir sekle getirilirse goc bir sekilde engellenir, kalabalik sehirlerdeki insan trafigi bi nebze de olsa duzene sokulabilir.