şükela:  tümü | bugün
 • e nedenini izah edeyim. yalnız ilkin söyleyeyim, yarı laz kökenliyim.

  birçok benzer konuda olduğu gibi, bir değere sonradan dahil olanlar, zorla benimsetilenler, o değerleri herkesten, hatta o değerleri inşa eden veya ilk kez sahiplenen topluluklardan dahi daha çok içselleştirerek muhafaza etme dürtüsü edinirler. bunun nedeni, geçmişteki travmatik empozisyonun kültürde oluşturduğu ters tepkili bir koruma güdüsüdür.

  tarihleri boyunca farklı hristiyan mezheplerine angaje olan pontus * ve laz * gibi doğu karadeniz'in otokton sayılabilecek halkları, malum fethin * akabinde gerçekleşen islamlaştırma politikaları sonucunda peyderpey müslüman hale getirilerek bu değerleri benimsemişler ve yıllardır müslüman olan türklerden bile daha koyu renkte bir muhafazakarlık gömleği giymişlerdir.

  bugün bir kuşak öncesindeki dedeleri dahi romeika * konuşan, birkaç yüzyıl önce hristiyan ibadetleri gerçekleştiren, bizzat şahit olduğum şekilde hâlâ hristiyan adetlerini farkında olmadan yaşamaya devam eden köylerden çıkan trabzonlu siyasetçilerin veya günümüzde hâlâ lazca konuşabilmekte olan rizeli oligarkların türkiye'yi yönetmelerinin nedeni, müslümanlığı ve milliyetçiliği büyük bir dayatmayla kavramış olmaları dolayısıyla türklerden bile daha kuvvetli bir şekilde özümsemeleri ve buna istinaden, cehalet içerisinde yüzen bir topluma daha güçlü bir hamasetle pazarlayabiliyor olmalarıdır.

  bu denklemi, zamanında türklerin araplar tarafından uğradığı talkan ve curcan katliamlarıyla * kuteybe gibi panislamist araplarca islam'ı kabul etmeye zorlanmaları ve bu yüzden islam korumacılığını, islam'ın kurucusu olan sami araplarından bile teslim alarak yüzlerce yıldır yeşil sancağı taşımaları olgusuna benzetebilirsiniz.
 • sen kedi annesi/babası olmayı tercih ettiğin için
 • bir türlü çözülemeyen sorunsal. türkiye'yi neden ve nasıl rize-trabzonlular yönetiyor?

  bu ülkede nasıl 81 ilden sadece 2 il yönetebiliyor ülkeyi? neden? yani devletin yönetici kadrolarına nasıl sadece doğu karadenizliler doluşabilmiş? neden afyon-manisa değil, neden burdur-ısparta değil de rize-trabzon?

  edit: eko başkan istisnadır. imamoğlu kırmızı çizgimizdir. o topraklara rağmen sosyal demokrasiye tutunmuş bir mucizedir. chp için de bu ülke için de bir şanstır.
 • yönetemiyor desek daha doğru olur.

  zira bu grubun tek bir düzgün işini bulmak için dedektif olmak lazım.
 • imparatorluk geçmişi var 1450 den beri istanbul - trabzon ilişkisi var entrika yönetim ticaret kültürü oluşmuş

  senle onlar arasında 500 yıllık fark var sen köyden çıkalı 30 yıl olmuş adamlar taht kavgasının tadını almışlar

  istanbul seçimlerini hatırlayın kazanan kişi kesinlikle birşeyler oldu diye itiraz eden kişi il başkanı olan kişi adayları belirleyen kişi hepsi trabzonlu

  sen oy verirken istanbul'un 39 ilçesinin 20 tanesinin başkan adayının trabzon ve rize kökenli olduğunu bilmezsin bile

  ayrıca cumhurbaşkanlığı seçimlerinde imamoğlu ve yavaş son ikiye kalsa yavaşa yedirmezler imamoğlu aday olur bu da burda kalsın
 • kolayca hizipleşebilip,mikro memleket bağlılığı makro memleket bağlılıklarından daha yüksek olması,
  -bir de vatansever değil devletsever olmaları
 • (bkz: karadeniz mafyası) + (bkz: siyasal islam)
  her iki grubun ortak özelliği türk düşmanlığı.

  --- spoiler ---

  doğu karadeniz ideolojisi nedir?
  "giresun reji müdürü nakiyüddün efendi, 15 ocak 1922'de mustafa kemal paşa'ya yazdığı mektupta balkan savaşlarında bir ayağını din ve millet uğruna feda ettiğini ileri süren topal osman'ın ı. dünya savaşı sırasında ayvasıl köyü ihtiyar heyetinden "elde ettiği sahte mazbatayla askerlikten atılmış yüzbaşı niyazi efendi ile birlikte ordudan aldığı buğdayları panço adlı bir rum ile birlikte 100 bin liralık sahte bir mazbata ile giresun nokta kumandanlığına satarak halkı ve devleti dolandırdığını, rum ve müslümanların arazilerini kendi ve akrabaları arasında pay ettiğini, belediye reisi iken müdafâ-î hukuk riyasetini de ele geçirerek kendi menfaatlerini korumak için millî mücadeleye katıldığını, koçgiri'den ganimet olarak 60 bin lira değerindeki sığır ve koyunu gasp ederek giresun'a getirdiğini, başkasının kente kasaplık hayvan sokmasını da engelleyerek fahiş fiyattan para kazandığını, kardeşiyle birlikte hükümetin kentte banka kurmasını engellediğini, 30 bin liraya mal olan bir kereste fabrikasını 1500 altına aldığı gibi çeşitli kötülüklerini anlatmıştır."
  kaynak: vikipedi (özhan öztürk. pontus: antik çağ’dan günümüze karadeniz’in etnik ve siyasi tarihi genesis yayınları. ankara, 2011. 2. baskı s. 577
  --- spoiler ---
 • maalesef yeni anlayabiliyorum sebebini. bizim milletimiz demokrasi, hak, hukuk falan istemiyor. mafya istiyor, güç bende olsun istiyor, adamcılık istiyor. milliyetçilik bıdı bıdı laflarına inanıyor. bu insanların hepsi rize ve trabzon’da.
  ps: linç yemem inşallah.
 • yalnız kaldıklarında toplumda tutunmalarının imkansız olduğunu biliyorlar.

  kendi aralarında küs olsalar bile araya birilerini koyup, yapılacak işi birbirlerine yaptırırlar.

  ranta taparlar.

  durumun kötü yanı, gerçekten taktik stratejik zeka gereken işlerde iştigal ettiklerinde koca bir milleti felakete sürüklemeleridir.

  memleketi kurtarıp kuran efeler ve dadaşlar tekrar sahne almalı, bu yağmacı sürüsünü acilen dehlemelilerdir.

  dehh.
 • valla nedeni bilmem de yonetemedikleri ortada. dolar kac tl olmus, ulke gundemi ne halde, islam diye geldiler deizm yukselir oldu. eyvallah guc ellerinde, iyi organize olmuslar, kilit yerler tutulmus ama beceri pek yok.