şükela:  tümü | bugün
 • topluca tüm seri

  başlıklar
  1- siyaset nedir ve neden önemlidir? - 17.12.04
  2- millet, vatan, ve devlet: üç kavram, üç karmaşa - 17.12.12
  3- devlet neden şiddeti tekeline alır ve almalıdır? - 17.12.29
  4- egemenlik kavramı ve cumhuriyet - 17.12.05
  5- güçler ayrımı neden önemlidir? - 17.12.12
  6- hukukun üstünlüğü ne demektir, ne işe yarar? - 18.01.03
  7- liberalizm nedir? - 17.12.23
  8- liberalizmde herkes mi eşit ve özgürdür? liberal vs liboş - 17.12.26
  9- demokrasi nedir? - 17.12.04
  10- demokrasi ne kadar önemlidir ve türkiye'nin esas ihtiyacı mıdır? - 17.12.11
  11- demokrasi ile demokrasiyi yok edebilir miyiz? - 17.12.27
  12- demokrasi kültürü - 18.01.22
  13- muhafazakar demokrasi nedir, mümkün müdür? - 18.01.02
  14- iç savaş - 18.01.23
  15- devlet geleneği üzerine - 18.01.06
  16- meclis araştırma komisyonu ne işe yarar? - 17.12.22
  17- terörün tanımı ve türkiye'de terör - 17.12.15
  18- türkçülük, islamcılık, osmanlıcılık: yüz yıllık karmaşa - 18.01.11

  her yazıda bir soru sorup o sorunun cevabını herkesin anlayabileceği kolaylık ve kısalıkta vermeye çalıştığım bir seri. hiçbir yazı 1.000 kelimenin üstüne çıkmıyor. yeni yazı ekledikçe bu başlığı editleyip ilgili yazının link'ini buraya atıyorum. ekşi'de ilgili başlıklara yazıları koymayı düşündüysem de hem arada kaynayacağı garanti olduğundan, hem de derli toplu bir şekilde bir yerde bulunmasını tercih ettiğimden yazıları ekşi'de entri olarak paylaşmayacağım.

  ilginizi çekerse ve öğrenmek isterseniz blog'a üye olabilir veya başlığı arada sırada kontrol edebilirsiniz.

  konu öneriniz/sorularınız/yorumlarınız olursa, dilerseniz ekşi sözlük mesaj fasilitesiyle, dilerseniz muratkarabag1986@gmail.com adresine mail atarak ulaştırırsanız mutlu olurum. lütfen öneriniz/sorunuz/yorumunuz olsun ki seri daha da büyüsün, yanlışları düzeltelim.

  bu seriye başlama sebebimi merak edenler olursa onları da şu iki entriye doğru alalım:

  (bkz: #72438267)
  (bkz: #72463010)

  yazılar yukarıda. yeni yazı ekledikçe sıralama değişecek, ilgili yazı ilgili sıralamaya (basitten karmaşığa, temelden detaya doğru) dahil edilecek. sağlarındaki rakamlar yazıldığı tarihler. eğer bu başlık bir şekilde takibinizdeyse tarihleri takip ederek yeni yazıları, araya karışmadan, görebilirsiniz. tarih sırasını, takibi daha kolay olsun diye, yıl-ay-gün şeklinde yaptım.
 • takip edebilecegim bir seri.

  yazan kisi konuya hakim gibi bir izlenim uyandirdi bende. baska biriyle olan tartismasindan bu kaniya vardim. siyaset hakkinda teknik bilgim olmamasina ragmen mantik hatasi yapmadigi anlasiliyor.

  kavramlari da acikliyorsa gayet faydali olabilir yani.

  bu entry de destek olsun ayni zamanda.
 • yeni yazı eklendi: liberalizm nedir?

  önceden sadece ilk entriyi editleyip ekliyordum. artık hem ilk entriyi editleyeceğim, hem ayrı entri olarak gireceğim. ne kadar çok adama ulaşsa o kadar kar. bana değil lan. blog'da reklam yok bir şey yok. size kar, topluma kar, devlete kar. akp bugün yarın yıkacak zaten türkiye'yi. yenisi kurulurken belki bu yazılar da bir işe yarar. yaramazsa da ben görevimi yaptım der kenara çekilirim kafam rahat bir şekilde.
 • liberalizm girişinin ardından konuya girme sebebim olan yazı eklendi: liberalizmde herkes mi eşit ve özgürdür? liberal vs liboş.

  başlığı takibe alarak veya blog'a üye olarak türkler için siyasete giriş dersleri serisinin yeni yazılarına ulaşabilirsiniz. yorumlarınız, sorularınız, eleştirileriniz, vesair varsa duymayı isterim. çok da makbule geçer. başlığın ilk entrisinde mail adresimi bulabilirsiniz.
 • serinin on birinci yazısı yayında: demokrasi ile demokrasiyi yok edebilir miyiz?

  temel arzumun aksine biraz teorik/teknik bir metin oldu, olmak da zorundaydı. hala eksiklerinin olduğunun farkındayım ama kahveci osman amca'ya kavramları açıklama derdindeki bu seride o eksikleri tamamlamaya çalışırsam ne 1000 kelime sınırının altında kalabilirim, ne osman amca bir şey anlar. bu yüden, detayların karmaşıklığının kurbanı olmadan görece iyi bir iş çıkardığımı düşünüyorum.

  lütfen sorularınız, karşı argümanlarınız, konu fikirleriniz varsa söyleyin. bu seri, erdoğan ve avanesinin yok ettiği türkiye'nin yerine ikinci cumhuriyet kurulduğunda önemli/işe yarar olabilir/olacak. en azından umudum o.
 • liboş tanımının kafamda netleşmesini sağlayan faydalı yazı serisi.
 • biraz da gündemden etkilenmiş ve gerekli olduğunu düşündüğüm 12. yazı yayınlandı: devlet neden şiddeti tekeline alır ve almalıdır?

  tüm seri başlığın ilk entry'sinde. dilerseniz başlığı dilerseniz blog'u takipte kalarak yeni yazılara hemen ulaşabilirsiniz. konu önerileriniz, yorumlarınız ve en önemlisi kritikleriniz varsa dilerseniz paylaştığım mail adresiyle, dilerseniz buradan mesaj fasilitesiyle bana ulaşabilirsiniz.
 • yeni yılın ilk, serininse 13. yazısı eklendi: muhafazakar demokrasi nedir, mümkün müdür?

  tüm seri başlığın ilk entrisinde. akademik siyasete ilginiz varsa ve koca kitapları okumaya üşeniyorsanız veya kavramları doğru kullanmak ve anlamak istiyorsanız buyrun. konunun bilgilisiyseniz eleştirileriniz, konunun cahiliyseniz sorularınız başım üstüne. "yazarsanız" mesajla, değilseniz muratkarabag1986@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

  birileri yıkarken ülkeyi, birileri de azıcık da olsa yapmaya uğraşsın diye yazıyoruz, çiziyoruz. anayasa yazıları gibi bu da bir boka yaramayacak olsa da "ben elimden geleni yaptım" deyip yarınlarda kafamı yastığa rahat koyabilmem için bir diğer adımım da bu işte.
 • okuyana güzel yazılar sunan bir seri.
  ama sözlükte kimse okumuyor bunu anladım.
 • seride on dördüncü yazıya gelerek kendimi de aşan bir performans gösteriyorum resmen. bu seferki sorumuz hukukun üstünlüğü ne demektir, ne işe yarar?

  sonuç kısmı:

  ülkemizde her kavram gibi, yazıda yerleşik terimi takip edip hukukun üstünlüğü desem de esasında hukukun egemenliği de yanlış anlaşılmış durumda ve biz hukukla egemenliği hukukun egemenliği sanıyoruz. bu da mafya ile devlet arasında bir fark olmamasına giden bir yolu açıyor. algılarımızı değiştirmek, terimi doğru anlayıp anlatmak ve kullanmak zorundayız. aksi takdirde çakal küçük esnaf misali “bunun garantisi benim” diyen siyasilerimize boyun eğmek, devletten de “o kadar” hukuk beklememek zorunda kalırız.

  tüm seri başlığın ilk entrisinde. akademik siyasete ilginiz varsa ve koca kitapları okumaya üşeniyorsanız veya kavramları doğru kullanmak ve anlamak istiyorsanız buyrun. konunun bilgilisiyseniz eleştirileriniz, konunun cahiliyseniz sorularınız başım üstüne. "yazarsanız" mesajla, değilseniz muratkarabag1986@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.