• sadece yazım kurallarını doğru bilmemekten değil, ayrıca bir konuyu yazıyla anlatmayı da bilmiyor olmamızdan kaynaklanan, kendini net ifade edememe durumu.

bir şeyi yazarak anlatmak, konuşurmuş gibi yazmaktan farklıdır. yazdıklarımız, yazım kurallarına uysa bile yine de anlatmak istediğimiz şeyi tam ifade edemeyebilir, konuşuyor olsak belki sorun olmayacak bir muğlaklığa sebep olabilir.
  • anadilimizi b1-b2 seviyesinde konuştuğumuz durum.

c1 ve c2 seviyelerine çıkamıyoruz genelde
  • meşazını aldım yazar gardeşim, böyüh ülgemizin dilini gelişdirecez.

sadece yazımda veya imla kurallarında olmayan sıkıntıdır. artık ki, de/da, misin gibi eklerin yerlerine takıl(a)mıyorum bile. bir ara virgül ve noktanın kullanımını öğretmeye çalıştım insanlara, öğrenebileceğini düşündüğüm insanlara. yok. sorun daha temelde.

bariz bir şekilde türkçe konuşmada sıkıntı yaşıyoruz. kimse lehçe, aksan vs. demesin, değil çünkü. hani turist geliyor, merhaba diyor, "aaa, ne güzel konuştun be, nereden öğrendin?" diyorsun ya, aslında o arkadaşın sadece pratik eksiği var, grameriniz aynı seviyede.
  • sanane be slk
  • derdimi anlatacak kadar türkçe (ingilizce) biliyorum. aç kalmam yani.
  • daha 100 yasini doldurmamis yeni bir dil olmasi sebebiyle yasanan durum
  • jamie oliver stockholm lezzet gezisinde muse kalbi pastırması tadımlarken şu yorumda bulunmuştu:

"ingiltere bulamayacağınız iki şey var şu an burada. birisi bu enfes pastırma. diğeri de bir ingilizden daha iyi ingilizce konuşabilen isveçliler."
  • (bkz: afazi)
  • eğitim kalitesinin düşmesi ve sosyal medyaya ayrılan zamanın artmasından dolayı oluşan durum. özellikle gençler ve orta yaştaki kişiler konuşamıyor, bir kabızlık hali var. kelimeler zorla çıkıyor ağızdan, devamlı “ hani” sözcüğü kullanılıyor. bir sokak röportajı ya da sohbet programı açtığımda konuşamamaktan kıvrılan kişiler gördüğümde artık tahammül edemeyip kapatıyorum. trt arşivi’nin videolarını izlerseniz ilkokul çocuklarından yaşlısına, dolandırıcılardan ev hanımlarına herkeste duru bir türkçe varmış.

ana dil bir kişinin en büyük hazinelerinden biridir ve özellikle eğitimli her kişi bunun hakkını vermeli.
  • insanların üzerine genel olarak çökmüş olan üşengeçlik dilde de kendini gösteriyor. insanlar konuşmaya üşeniyor, kelimeleri söylemeye üşeniyor, cümlenin sonunu getirmeye üşeniyor, üşeniyor da üşeniyor...
hesabın var mı? giriş yap