şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: amber)
 • asoiaf evreninde kuzeyde yer alan starklara bağlı hanedanlık. son yürek* kalesini ve topraklarını yönetirler.

  (bkz: jon umber)
  (bkz: hother fahişefelaketi)
  (bkz: mors kargayemi)
 • game of thrones dizisinde piç edilen şeylerden biri olmuşlar her şeyi siktik birde umberleri sikip atalım demiş yapımcılar. kitapları okuyanlar bilir bir umber ile en son yan yana gelecek kelime ihanettir. ne amca yeğenine, ne kuzen kuzenin ne de oğul babasına değil ihanet etmek kötü gözle bile bakmaz. kitapta jon snow'un stannis'in adamlarından birine söylediği bir şey vardı bir umber'e ihaneti ima bile edersen bunu canınla ödersin.

  --- 5.kitaptan spoiler ---

  kitapta zoraki olarak 2'ye bölünüyor umberler, iri jon oğlu küçük jon'la birlikte robb için güneye gittiğinde son ocağı 2'tane yaşlı amcasına bırakıyor hother ile mors umber. gerisinde sayını tam olarak bilmediğimiz oğulları ve kızlarıyla beraber. kırmızı düğünde küçük jon ölürken iri jon ise freyler tarafından esir alınıyor. bu yüzden hother umber, mors kendisine katılmasa bile 300-400 adamla beraber boltonlara katılıyor. mors umber ise geride kalıp stannisle anlaşmayı tercih ediyor. 5. kitabın sonunda hother kış yarının içinde boltonlarla beraberdi kardeşi mors ise stannis'in kış yarını kuşatan önce birliğiydi. 6. kitap'ın internette yayınlanan bölümüne göre de kış yarından çıkmaya çalışan bir grup frey'i pusuya düşürüp öldürüyordu.

  umberler sert kaba bir aile olabilir ama hiç bir koşulda ne kendilerine nede starklara asla ihanet etmezler. (bkz: ejdarhaların dansı kısım 1 sayfa 276)

  --- 5.kitaptan spoiler ---
 • an itibariyle namussuz muş meğer namuslu dedirten ailedir.umarız hatasını anlar imana gelir.

hesabın var mı? giriş yap