• dan aykroyd'un oynadığı güzel bi komedi dizisiydi,biraz fazla korumacı ama sorumsuz dağınık süfer bir amcaydı,başında kahvaltı için hazırladığı o pie mıdır nedir herneyse hastasıydım
  • kürekle krep yapan tıknaz sempatik amca
  • filminde john candy tarafindan canlandirmis olan amca. yegenlerden biri de macaulay culkin'di.
  • it's uncle buck, it's uncle buck, it's uncle buck...
    http://www.youtube.com/watch?v=kyqroqswhru
  • john candy'nin duru komedisi ve macaulay culkin'in saf güzelliği ile bizlere hoş bir anı bıraktığı, güzel günlerden kalma film.
  • dizisinde de john candy oynadı diye hatırlıyordum ama imdb'ye bakınca dizide oynayan amcayı hiç hatırlamadım.

interstar yıllar önce filmi kırpıp dizi diye mi soktu lan bize?

kürekle krep, egsoztu patlayan araba gibi süper detayları unutmamış olmak ruhumu ısıttı yıllar sonra.

başlıktaki ilk yazıda belirtildiği gibi dan aykroyd hiç bir şekilde oynamamaktadır.
  • --- spoiler ---

dayi ve yegenler bowling oynamaya gideceklerdir, evde kalan buyuk yegenine;
    "bowling oynarken hamile kalma riskin yok"

--- spoiler ---

diyerek sevgilisiyle evde bulusma hazirligi yapan kiza guzel bir mesaj vermistir.
  • uncle buck (1989)

plaines, trains and automobiles filmi ile beni gülme krizine sokmuş başrol oyuncusu john candy ve filmin yönetmeni john hughes'un tekrar bir araya geldiği, ikilinin diğer filmi kadar başarılı olmasa da, yine eğlenceli ve damaklarda hoş tatlar bırakan bir komedi filmi uncle buck. film; kardeşinin eşi rahatsızlanan, fazla sorumsuz ve biraz da sakar bir adam olan buck adındaki bir adamın, yeğenlerine bakıcılık yapmak için birkaç günlüğüne kardeşinin evine gelmesini ve sonrasında yaşanan trajikomik olayları anlatıyor. komediden ziyade eğlenceli bir film tabirinin daha doğru olduğu film, gidişatı ve işlenişi ile türdeki diğer filmlerden farklı şeyler sunmuyor izleyiciye. ortalamanın üstünde seyir zevki veren, komedisi az ancak geneli eğlenceli ve biraz da dramatik bir film uncle buck. kafa dağıtmalık ve zaman geçirmelik samimi ve hoş bir film.

7 / 10
  • john candy'nin döktürdüğü aileyle izlemelik kaliteli nostaljik bir komedi filmi.
  • 80'lerin arabası ünlü filmler ekolündendir.* uncle buck özünde lüks olan 75 model külüstür bir mercury marquis sürmektedir. benzin yakar gibi yağ da yakan bu araba durduğunda homurdanıp ateş ederek milleti korkutur.

filmin başında bir baltaya sap olamamış ve istenmeyen bir figür olan (fotoğraf albümünde bile olduğu yer katlanmış, görülmek istenmeyen...) buck çocuklarla ailesinden daha iyi ilgilenmekte. erkekler büyük kızdan faydalanmaya çalışıyor, bücürük sarışına bullying yapılıyor, ufak kıza okulda otoriter hocalar kök söktürüyor, fakat ailenin bu olaylardan haberi yok. ortamlarda ideal aileyiz diye poz kesen okumuş tipler ama çocukları ile gerçek anlamda ilgilenmiyorlar. en güzel sahnelerinden biri okulda otoriter müdür yardımcısına veli olarak gittiğinde yanında korkarak duran çocuğa dönüp önce ben gireyim ortamı yumuşatırım dedikten sonra müdür yardımcısını paralamasıdır. korkarak sırasını bekleyen çocuk neşelenir.

john candy'nin birkaç yıl sonra* kalp krizinden gitiğini bildiğimiz için buck amca filmin sonunda el sallarken bize de veda ediyormuş gibi olur, hepimizi üzer. şarkının da buna etkisi büyük.
hesabın var mı? giriş yap