• avrupanın en eski üniversitelerinden biri olduğu söyleniyor. fakat bu günlerde dertli mi dertli, kriz fena vurmuş, yaptıkları kongrede aralarda verdikleri kahveyi dahi ücretlendirmişler, açılış konuşmalarını ucuza getirmek için standartları baya bir düşürmüşler.
  • eski tarihi bir binası vardır. böyle dıştan bakınca huzurevi falan zannedersin. ama porto gibi şipşirin bir yerde olduğu için bunu fazla takmazsın.
  • sergilerine ve konferanslarina gerekli onemi veren, sanatin ve bilimin saygi gordugu, entrikalara kapali okuldur. guzel sanatlar fakultesi, dunyanin en guzel sehirlerinden biri olan porto'nun en guzel caddelerinden biri uzerinde yer alir. akademisyenleri oldukca disiplinli ve ayni zamanda oldukca anlayislidir. ancak dersleri o kadar yogun ve dolu dolu gecer ki yogun temposuna ayak uydurmak epey zaman alir.
  • eğer bir iibf öğrencisiyseniz ve portekiz'in porto şehrinde erasmus yapacaksanız kendisinden uzak durulması gereken portekiz'in güzide üniversitelerindendir. oldukça iyi ingilizce konuşan profesörleriyle olduğu kadar ingilizce konuşmaya başladığında kekemeye başlayan tırt hocalarıyla da ilginç bir öğretim kadrosuna sahip olan bu universidade do porto'nun iibf fakültesi, dünyanın en iyi 60 ekonomi fakültesinden birinin seçilmiş olmanın verdiği gazı da arkasına alarak erasmus'unuzu zehir edebilir. zira buradaki hocaların hiçbirisi sizin erasmus öğrencisi (parti boy/girl) olmanızı (ya da olmamanızı), başka bir ülkeden portekiz'e eğitim için olduğu kadar kültürel etkinliklere de katılmak ve gezmek için gelmiş olmanızı, ya da diğer avrupa ülkelerine de gezmeye gitmek istiyor oluşunuzu umursamaz, üstüne ekstra makale ödevleri verir.

bu nedenden ötürü porto'ya gelen (ve sizin dersleriniz ingilizceyken portekizce dersler almalarına ve okula neredeyse hiç gitmemelerine rağmen) diğer gençler proje ve essay ödevleriyle çatır çutur derslerini geçerken ve partilere+avrupa turlarına doyamazken siz odanızda/ yurdunuzda "acaba şu maria m. pinho'nun makalesinde başlığın harfini büyük mü yapsam küçük mü yapsam, acaba bu noktalama işareti burada doğru mu oldu, ulan kaynakçada da önce kitap ismi mi yazsam yoksa yazar ismi mi" diye kendinizi paralar durursunuz.

ha ben akademik takılmaya gidiyorum derseniz o zaman gelin, görün, çalışın, havasını soluyun. gerçekten kaliteli profesörlere sahip olmasından mütevellit size de gerçekten katkısı olacaktır ve türkiye'deki iibf'lerin ne kadar tırt ve ezbere dayalı bir eğitim şablonuna sahip olduğunu da anlamanızı sağlayacaktır. ayrıca ders aralarında bu sözü geçen muhterem profesörlerle yapacağınız bazı sohbetler size keyif verecektir. ayrıca çevreniz bol bol harry potter (şaka değil gerçekten bu okul harry potter filminde giyilen cüppelerin birebir aynısı olan giysilere sahip öğrencilerle dolu - portekiz'de bu bir gelenekmiş) olacak ve başlangıçta bu durum size oldukça anormal ve komik gelerek "süpürgeleriniz nerede, zaaaa xd" şeklinde espriler yaptıracak, daha sonrasında ise doğallaşarak birçok harry potter'a (ve hermonie granger'a) benzeyen arkadaş (belki de sevgili) edinmenizle sonuçlanacaktır.

sonuç olarak bir anlamda yazdıklarım birbiriyle çelişmiş gibi de gözükmekte çünkü bu okulu hem seviyorum hem de kendisine fazlaca kızıyorum (gollum'a döndüm lan).

sonuçta erasmus'a geliyorsunuz, türkiye'deki okul yaşantınızdan daha kötü olma şansı var mı?* o zaman não problema diyoruz.
  • güzel şehrin güzel üniversitesi. burada deneyimlerimi uzun uzun anlatacağım. erasmus’a gelecek olanlar soru sormaktan çekinmeyin.
hesabın var mı? giriş yap