• bir yere kapak atayımda gerisi gelir diye düşünmeyin ileride yapmak istediğiniz meslekle ilgili bir bölüm okuyun tamam türkiyede sayılı üniversiteler var ve gayet iyi eğitimleri var fakat iş sizde bitiyor siz çabalamadan öğrenmek ve ilerlemek istemezseniz üniversitenin bile önemi kalmıyor öğrenci öğretenin öğretiğiyle kalmamalı eğer hedefleriniz varsa ki olsun ona göre seçim yapın
  • istanbul ankara izmir adana dışındaki illerde mimarlık, şehir bölge planlama, peyzaj mimarlığı gibi bölümler yazmayın.

böyle bir şey yapacaklara tavsiyem buna harcayacakları parayla izmire gidip hemen bir midye dolma tezgahı alıp çalışmaya başlasın. 5 sene sonunda bartında peyzaj mimarı mezunu olan adamdan daha rahat bir hayat yaşayacak. mustafa kemal üniversitesinde mimarlık okuyan yaşıtların şantiyelerde sigortasız güvenlik şeridi döşerken senin tek derdin kordonda mardin kolonisi şeklinde dolaşan midyecilerle edeceğin muhabbet ne olacak onu merak edeceksin.

bak güzel kardeşim. taşrada böyle bölümlere gidersen dünya para harcayacaksın. 2 doktoralı öğretim üyesi olacak okulunda. bütün derslerine bu iki hoca girecek. bu hocaların vicdanı varsa elinden geldiğince öğretmeye çalışacak sana. ama genelde şunu bil. bu hocalar doçentlik için sabah akşam kendi işine bakmak zorunda. istese de 60 kişi arasında seninle il gi le ne mez.

30 kişiye 1 hoca düşüyor. gitme kardeşim. bak bir sene daha hazırlan ve hayalin neresi ise oraya odaklan ve git. her köhne yere üniversite yapıyorlar. oranın ekonomisini senin cebinden çıkan para canlandırsın istiyorlar. işsizlik 4 5 sene ertelensin istiyorlar. sen kendini kültürel olarak teknik olarak taşrada geliştiremezsin. inanma. sana değil uluslararası türkiyede bile geçerliliği sorgulanacak diploma verecekler. inanma güzel kardeşim. gençsin diye bir ay bile kalmak istemiyorsun belki memleketinde, kaçmak için iki kelime konuşmakta zorlanacağın insanlarla aynı yerde oturmak zorunda kalacaksın.

mimar olacam diye şehir plancısı olacam diye hayal kuruyorsun ama öyle değil. kimse seni dikkate almayabilir. sen işinde çok iyi olabilirsin ama bir geleneğe sahip okullardan mezun olan arkadaş senin çok üzerine çıkıyor. özel sektör aslan belgeseli gibi. şimdiden sıkıya gir yarın 4 5 sene ettiğin emeğin boşa gitmesin.
  • denizcilik iyidir, itü ise daha iyidir.
  • ne seçersiniz bilmem ama istediğiniz bölümü okumanızı şiddetle tavsiye ederim. kimseyi aldırmayın onlar okumayacaklar. aldırmayın derken fikir verenlere de karşı çıkmayın.
    istediğiniz bölümü okuyan yada mezun olanlardan bilgi alabilirsiniz, internet sitelerine bu konuda güvenmiyorum şahsen.

okulun önemsiz olduğunu söyleyenlere katılmıyorum. kesinlikle önemli pek çok kişiden gördüğüm tepkilere göre söylüyorum bunu.

özel üniversitede okumanızı tavsiye etmiyorum. tam burslu olsanız bile size çok birşey vaat etmiyorsa devleti seçin.
  • hayalleriniz hayalleriniz mi bir daha düşün derim.
  • boğaziçi, koç, itü, odtü, sabancı, bilkent dışında mühendislik yazmayın

edit: genel itibari ile 10k üstü sıralamayla mühendislik yazmayın, iş bulmakta büyük ihtimalle zorluk çekersiniz, her şeyi bırakıp kendinizi geliştirmeye odaklanmanız lazım iyi yerlere gelebilmek için, tercih yaparken bölümünüzdeki uluslararası sıralamaları göz önünde bulundurun
  • diş hekimliği - izmir hakkında yardımcı olabilirim. yeşillendirmeniz yeterli. onun dışında :
    1. rahat rahat okuyayım diyorsanız ailenizin yanında kalmaya çaba gösterin
    2.yok ben istediğim vakit gezmek istediğim vakit dışarda takılmak istiyorum diyorsanız şehir dışına çıkın
    3. ben artık kendi işimi kendim yapmak istiyorum, canım sıkılıyor diyorsanız şehir dışı tercih edin
    4. en önemlisi puanım buna yetiyor diye bölüm seçmeyin, bölümün iş olanağı yoksa çokta istemiyorsanız boşuna okumayın.
  • yapmayın.
    gelen teklifleri değerlendireceğinizi söyleyin. teklifi onlar yapsın.
    serbest bırakın, geri gelirse sizindir, gelmezse zaten hiç sizin olmamıştır.
  • gençlik dediğin bir defa geliyor diyenlerdenseniz

1- izmir yazın
    2- izmirde de ege üniversitesi yazın.

edit: caylaklara yeşili açtım
  • arkadaşlar illa ki lisans mezunu olacaksınız diye bir kaide yok bu ülkede bazı ön lisans bölümlerinin iş imkanları lisans bölümlerine göre kat be kat daha iyi durumda araştırın o bölümleri sonra dua edersiniz
hesabın var mı? giriş yap