• - memlekette her erkeğe iyi ya da kötü bir kadın düşüyor. buradan çıkınca hepiniz doya doya s...şeceksiniz. s...şmekten bıkacaksınız. ama şimdi s...ş zamanı değil görev zamanı!

bu konuşmayı, esas duruşta heykel gibi dikilen jöh taburuna yapılırken izlemek lazım tabii. böyle yazınca tam aynı havayı vermiyor.
  • tören geçişi için prova yapıldığı esnada:
    - iki tur yürüdün yoruldum diyorsun osman. şimdi şurda bi karı olsa hiç yoruldum demezsin osman, geberene kadar sikersin değil mi osman?
  • "bak buraya". bir konu anlatırken örneği göstermek üzere bölük komutanı tarafından sıklıkla sert ve tok bir tonda söylenen bir sözdü. hala işyerinde arkadaşlara bir şey anlatırken bakkk burayaaa diye sert ve tok bir şekilde seslenirim. hiç unutamadım aradan 8 sene geçti.
  • (bkz: at siki)
  • izmir kara harp okulunda şöyle bir diyalog geçer;

-komutanım bu ay denetleme olacakmış bilginiz var mı?
    -yarraaaaaaaağaaa kadar yolu var.
    -.................
  • -devlet, beylik demogojilerle geveze bir ihtiyar durumuna düşürülemez. mülkün esas sahibi olan halk tarafından da başıboş bırakılamaz.

-bir iyileşmeden önce her şey kötü olur.

-siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir.

-darbe iktidarın zayıflığındandır, terör iktidarsız iktidardan gelir. darbe, halk arkanızda olsa darbe yapılabilir mi?

-ülkemizi yıkacaklarmış, yakacaklarmış, böleceklermiş... kaygılanmayın !!! hepsini gömecek kadar toprağımız var.

(bkz: osman pamukoğlu)
  • unutulmayan söz "oğlum ben kurmay başkanı" dır. olayın gelişimi şöyledir.sonrasını hiç hatırlamıyorum zaten

yedek subay olarak yapılan askerlikte, nöbetçi subay olarak görevdeyken gece 2'de telefon çalar, açılır
    ben : atğm. firavun buyrun
    karşı: la asteğmenim ben başçavuş hurşit, bizim hedeler hödelerde sorun var
    ben: la mı, sen kimsin ki bana la diyon lan, üste hakaret suçu işliyorsun. bak...
    --telefon kapanır. 2 dakikaya telefon tekrar çalar--
    ben: atğm. firavun
    karşı: oğlum hedeler hödelerde sorun varmış nöbetçi amiri orada mı?
    ben: lan lavuk yine mi sen, sen kimsin ki yüzüme telefonu kapatıyorsun ,oğlum diyorsun bana...
    karşı: oğlum ben kurmay başkanı
    ben: ...
  • bahçede mal mal dolaşan piyadeyi komutan çevirir.
    komutan:asker gel bakayım buraya.
    mal piyade: emret komutanım.
    k:kaçta yatıyosun.
    m.p:valla komutanım 9:30-10:00 gibi yatıyorum.
    k:gerizekalı ben onu mu soruyorum hangi koğuşta yattığını soruyorum.
  • yer: samsun il jandarma alayı
    tören adım yürüyen acemi kısadönemler...
    başçavuş: zarıgafa sarı gafaaa..., gomutana sikecekmiş gibi bakılmaz, gomutana verecekmiş gibi bak!
    sarıgafa: emredersiniz komutanım!
hesabın var mı? giriş yap